Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ВСУ вказав, що треба встановити для вирішення суперечки про стягнення іпотеки

13 квітня 2016, 15:20
2197
0
Автор:
Реклама

Верховний Суд України на засіданні Судової палати оп граждаснким справам 30 березня 2016 року розглянув справу № 6-1851цс15 про звернення стягнення на предмет іпотеки.

При розгляді була сформована наступна правова позиція.

Частиною другої статті 16 ГК передбачено, що одним із способів захисту громадянських прав і інтересів судом може бути визнання права, у тому числі права власності на майно. Суд також може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, встановленим договором або законом.

Відповідно до частини третьої статті 33 Закону "Про іпотеку" звернення стягнення на предмет іпотеки здійснюється на підставі рішення суду, старанному напису нотаріуса або згідно з угодою про задоволення вимог іпотекодержателя.

Згідно частини третьої статті 36 Закону "Про іпотеку" договір про задоволення вимог іпотекодержателя або відповідна обмовка в іпотечному договорі, яка прирівнюється до такого договору по своїх правових наслідках, може передбачати передачу іпотекодержателеві права власності на предмет іпотеки в рахунок виконання основного зобов'язання в порядку, встановленому статтею 37 Закону "Про іпотеку".

Порядок реалізації предмета іпотеки за рішенням суду врегульований статтею 39 справжнього Закону, якій передбачено, що у разі задоволення судом позову про звернення стягнення на предмет іпотеки в рішенні суду відзначається, зокрема, спосіб реалізації предмета іпотеки шляхом проведення публічних торгів або застосування процедури продажу, встановленого статтею 38 цього Закону.

Можливість виникнення права власності за рішенням суду ГК передбачає тільки в статтях 335 і 376 ГК. У усіх інших випадках право власності отримується по іншим не забороненим законом підставам, зокрема з угод (частина перша статті 328 ГК).

Стаття 392 ГК, в якій говориться про визнання права власності, не породжує, а підтверджує наявне у позивача право власності, придбане раніше на законних підставах, у тому випадку, якщо відповідач не визнає, заперечує або сперечається за наявне у позивача право власності, а також у разі втрати позивачем документу, що засвідчує право власності.

При рішенні цієї категорії справ судам слід встановити наявність або відсутність згоди іпотекодавця на позасудовий спосіб врегулювання питання про звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом передачі іпотекодержателеві права власності на предмет іпотеки в рахунок виконання забезпечених іпотекою зобов'язань, а також здійснення старанного напису нотаріусом, як правова основа для реєстрації права власності іпотекодержателя, якщо такі умови передбачені умовами договору іпотеки.

Усі рішення судів Ви можете легко знайти в Системі аналізу судових рішень VERDICTUMствореною для аналітичної роботи з багатомільйонним масивом судових рішень. Якщо Ви ще не користуєтеся системою, замовте тестовий доступ чи придбайте VERDICTUM.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини