Суди відміняють податкові повідомлення-рішення про сплату транспортного податку на "розкішні" авто, спрямовані в 2015 році. Так, постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2015 року у справі № П/811/3341/15 (головуючий - Роман Брегей) був задоволений позов власниці "Лексус RX - 350" про визнання протиправним і відміні податкового повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ГФС в Кіровоградській області від 26 серпня 2015 року, яким позивачці визначена сума грошового зобов'язання по транспортному податку у розмірі 25 тис. грн.
Суд дійшов висновку, що приписи податкового законодавства доводять відсутність у позивачки обов'язку сплачувати транспортний податок в 2015 році. Зокрема, виходячи з такого основного принципу податкового законодавства як стабільність (підпункт 4.1.9 пункту 4.1 статей 4 Податкового кодексу)суд роз'яснив, що зміни у будь-які елементи податків і зборів не можуть вноситися пізніше чим за 6 місяців до початку нового бюджетного періодуу якому діятимуть нові правила і ставки. Податки і збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися впродовж бюджетного року.
Аналізуючи цю норму права суд зробив наступні висновки:
- законодавець надав час платникові податків у рамках не менше 6 місяців для того, щоб останній мав можливість проаналізувати власний бюджет і прийняти рішення відносно перебування у власності або придбання у власність об'єкту, який планується оподаткувати в новому бюджетному періоді;
- зміст норми "зміни у будь-які елементи податків і зборів не можуть вноситися пізніше чим за 6 місяців до початку нового бюджетного періоду" слід розуміти як заборона введення в дію таких змін в новому бюджетному періодіякщо такі зміни прийняті (набули чинності) менш ніж за 6 місяців до його початку (це обумовлено тим, що законодавець може приймати зміни в податкове законодавство у будь-який час, проте повинен враховувати час вступу дії, на що впливає дотримання певної основи податкового законодавства).
Суд вказав час набуття чинності змін в податкове законодавство, які прийняті менш ніж за 6 місяців до нового бюджетного періоду. Роз'яснено, що у випадку з транспортним податком зміниприйняті 28 грудня 2014, вводяться в дію з початку бюджетного періоду, що йде за плановим (тобто з 1 січня 2016 роки). Це пояснюється тим, що відповідно до приписів пункту 267.5 статей 267 Податкового кодексу базовий податковий період дорівнює календарному рокуа не місяцю, або кварталу.
Відмітимо, що подібні позови задовольняються і в Києві. Так, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 12 січня 2016 року у справі № 826/18339/15 (головуючий - Ярослав Мамчур) задоволені позовні вимоги власника "Ниссан Мурано" про визнання протиправним і відміні податкового повідомлення-рішення
про визначення суми податкового зобов'язання по транспортному податку з фізосіб у розмірі 22 916,67 грн. Суд відмінив постанову першої інстанції про відмову в позові оскільки також дійшов висновку, що обкладення транспотрным податком можливо не раніше 2016 року: "Закон № 71 - VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України і деяких законодавчих актів України відносно податкової реформи" був прийнятий 28.12.2014 року, тобто після 15.07.2014 року, а транспортний податок встановлений в місті Києві і затверджено відповідне положення про транспортний податок рішенням Київської міської ради від 28.01.2015 року № 58/923 "Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 23 червня 2011 № 242/5 629", у зв'язку з чим колегія суддів приходить до висновку, що застосування контролюючим органом положень НК з урахуванням внесених Законом змін і рішення в цілях оподаткування транспортним податком, може мати місце не раніше наступний бюджетний період, тобто не раніше 2016 рік".
Усі рішення судів Ви можете легко знайти в Системі аналізу судових рішень VERDICTUMствореною для аналітичної роботи з багатомільйонним масивом судових рішень. Якщо Ви ще не користуєтеся системою, замовте тестовий доступ чи придбайте VERDICTUM.