Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Суд не може змінити спосіб виконання рішення з повернення майна на стягнення його вартості

3 грудня 2015, 17:48
2953
2
Автор:
Реклама

Верховний Суд України на спільному засіданні судових палат у цивільних і господарських справах розглянув справу 6-1829цс15 за заявою про зміну способу і порядку виконання рішення суду по позову про витребування майна з чужого незаконного володіння і відшкодування моральної шкоди.

При розгляді була сформульована наступна правова позиція. Відповідно до ст. 14 ГПК при набиранні законної сили рішення воно є обов'язковим до виконання на усій території України, а державна старанна служба, як єдиний орган примусового виконання, зобов'язана вжити усі необхідні заходи для його виконання.

У частині першої ст. 36 Закону "Про старанне виробництво" вказано, що у виняткових випадках за наявності обставин, що утрудняють виконання рішення або роблять його неможливим державний виконавець за власною ініціативою або за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав старанний документ, із заявою про відстрочення або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання. Така ж норма міститься і в ст. 373 ГПК.

Поняття "Спосіб і порядок" виконання судового рішення мають спеціальне значення, розраховане на старанне виробництво. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст здійснення старанних дій державним виконавцем. Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації і здійснення способу захисту, встановленого ст. 16 ГК. Під зміною способу виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів по реалізації рішення у разі неможливості його виконання раніше встановленим чином.

Задовольняючи заяву про зміну способу виконання судового рішення з повернення майна (відновлення положення, що існувало до порушення - п. 4 ч. 2 ст. 16 ГК) на стягнення його вартості (відшкодування майнового збитку - п. 8 ч. 2 ст. 16 ГК) суди фактично міняють рішення суду по суті і самостійно міняють спосіб захисту, передбачений статтею 16 ГК.

Усі рішення судів Ви можете легко знайти в Системі аналізу судових рішень VERDICTUMствореною для аналітичної роботи з багатомільйонним масивом судових рішень. Якщо Ви ще не користуєтеся системою, замовте тестовий доступ чи придбайте VERDICTUM.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини