5-6 листопада відбулася п'ята конференція Асоціації юристів України "Kiev Arbitration Days 2015: мислити глобально". Захід зібрав разом провідних експертів у сфері міжнародного дозволу суперечок і арбітрів зі світовим ім'ям. Традиційний дводенний формат дозволив обговорити тенденції в міжнародному комерційному арбітражі і питання, присвячені міжнародному інвестиційному арбітражу.
У перший день конференції обговорювалися актуальні справи про корупцію, особливі випадки визначення права, підмета застосуванню, а також докази, санкції і їх наслідки. Одна із спеціальних доповідей була представлена Президентом Віденського міжнародного арбітражного центру д-ром Антоном Баером. Він висловився в захист майбутнього арбітражу. Виявляється, тенденції в міжнародному арбітражі дають підстави для побоювань про його подальше функціонування в існуючому гнучкому форматі.
13 жовтня Єврокомісія прийняла рішення про кардинальну зміну системи інвестиційних арбітражних судів. Вирішено перетворити арбітражі на подібність системи державних судів. По суті, арбітри стають суддями, що призначаються державою. Нова система передбачає, що суд першої інстанції формують з 15 суддів (по 5 від ЄС, США і інших країн), трибунал складають 3 судді, до апеляційного суду входять по 6 суддів від ЄС, США, інших країн. Таким чином, сторони позбавлені можливості вибирати склад суду і впливати на нього, що є віддзеркаленням системи державних судів.
В той же час, міжнародний арбітраж стає складнішим зважаючи на об'єктивні процеси - збільшується кількість видів суперечок, вони ускладнюються. А одно з головних переваг арбітражу - його гнучкість, може бути загублена із-за надмірної врегульованості процедури. Так, сторони можуть використовувати існуючі інструкції для того, щоб перервати процедуру або поставити під сумнів повноваження арбітрів. Тому необхідно досягти определеного балансу - з одного боку зберігати гнучкість, а з іншої - дотримувати процедури.
На закінчення пан Баер звернувся до присутніх із закликом виступити в захист арбітражу, тому що без підтримки учасників процесів у нього не буде майбутнього.
Цього року в конференції взяли участь такі міжнародні експерти як Джо Тирадопартнер Winston Strawn (Великобританія), Макс Бургер-Счеидлинвиконавчий директор ICC Austria (Австрія), Эрхард Бемпартнер Baier Attorneys at Law (Австрія), Джеймс Фрименрадник Allen & Overy (Великобританія ), Нік Гвинадзекерівний партнер Gvinadze & Partners (Грузія), Галина Зуковаюрист White & Case (Франція), Скотт Веселрадник Three Crowns (Великобританія), Саймон Гринбергпартнер Clifford Chance (Франція), Керол М. Віву, партнер Squire Patton Boggs (Великобританія), Нильс Шмидт-Арендтспартнер Hanefeld Rechtswalte (Німеччина), Крістофер Мурпартнер Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP (Великобританія), Леон Копецкирадник Schoenherr, Австрія.
Своїм досвідом ділилися і українські експерти: Павло Белоусоврадник Aequo, Маркіян Ключковскийпартнер АБ "Егоров, Пугинский, Афанасьев і партнери", Олександр Волковюрист АБ "Егоров, Пугинский, Афанасьев і партнери", Всеволод Волковпартнер МЮФ Integrites, Ольга Ворожбитпартнер CMS Cameron McKenna, Ганна Ткачеваюрист Asters.