Пенсійний фонд розробив проект Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (відносно впорядкування оплати праці) ", яким пропонується по-новому обчислювати єдиний соціальний внесок.
Юристи Trusted Advisors Яна Каминская і Дарина Писна проаналізували документ і роз'яснили, що чекає працедавців у разі його прийняття.
Новий проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (відносно впорядкування оплати праці) розроблений Пенсійним фондом, передбачає зміни в регулюванні розрахунку суми єдиного соціального внеску із заробітної плати. Зокрема, проект передбачає введення так званою індикативної зарплатияка послужить базою числення розміру єдиного соціального внеску.
Індикативна заробітна плата складає розмір мінімальної заробітної плати, помножений на відповідний коефициент : для перших керівників підприємств, установ і організацій такий коефіцієнт дорівнює 5, для головних бухгалтерів - 3, для працівників - 2. Таким чином, розмір індикативної зарплати використовується виключно для числення єдиного соціального внеску, база для якого не може бути менше, ніж дві мінімальні зарплати.
Як пояснюють в Пенсійному фонді, такі нововведення повинні сприяти легалізації заробітних плат і виведенню економіки з тіньового сектора.
Проте очевидним є фіскальний підхід держави при впровадженні такого нововведення, спрямованого на наповнення Пенсійного фонду грошовими коштами, у зв'язку з поширеною в Україні проблемою "сірих зарплат". Наслідком ухвалення вищезгаданого Закону буде збільшення навантаження на працедавцівякі будуть вимушені платити внески, відштовхуючись від умовного розміру індикативної зарплати, яка не зобов'язана відповідати реальній зарплаті.
Можна також передбачити, що збільшення бази відліку єдиного соціального внеску приведе незабаром і до збільшенню бази відліку податку на прибуток фізичних осібщо цілком укладається у фіскальну лінію політики, яку вибрала держава по відношенню до працедавців.
Вважаємо, що нововведення не лише не посприяє легалізації зарплат, а навпроти приведе до зайвого тиску на працедавців, що може мати слідством закриття деяких підприємств і подальшу тенезацию економіки.