Державна фіскальна служба в листі № 24403/7/99-99-15-01-01-17 надала роз'яснення відносно особливостей проведення перевірок бюджетного відшкодування ПДВ і попередження неправомірний задекларованих сум з урахуванням змін в Податковий кодекс в порядку проведення відповідних перевірок, які набули чинності з 1 липня.
Відповідно до пункту 200.20 ст. 200 НК контролюючий орган у разі встановлення фактів невідповідності критеріям автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ і відсутності у такого платника права на відшкодування зобов'язаний впродовж 17 календарних днів після граничного терміну подачі звітності уведомиить платника податків про відповідне рішення і надати детальні пояснення і розрахунки за критеріями, значення яких не дотримані.
Відповідність критеріям автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ є обставиною, по якій підприємство може отримати бюджетне відшкодування за результатами камеральной перевірки, яка проводиться впродовж 20 календарних днів, що йдуть за граничним терміном отримання податкової декларації.
Ці системи електронного адміністрування ПДВ (дані органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників в системі електронного адміністрування ПДВ, дані Єдиного реєстру податкових накладних і дані митних декларацій) вважаються складеної камеральной перевірки податкової звітності по ПДВ, у тому числі з питань правомірності нарахування сум бюджетного відшкодування.
Таким чином, при здійсненні камеральной перевірки податкової звітності по ПДВ із заявленими сумами бюджетного відшкодування обов'язкова обробка декларацій платників по наступних напрямах:
- відповідність даних додатка 2 до податкової декларації по ПДВ, у тому числі за періоди, в яких виникло негативне значення різниці податкових зобов'язань і податкового кредиту по ПДВ;
- виявлення арифметичних або логічних помилок в декларації, у тому числі правомірність віддзеркалення показника збільшення залишку негативного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду з урахуванням результатів попередніх перевірок (камеральных / документальних), проведених органом ГФС;
- встановлення відповідності даних декларації після ПДВ і даних Єдиного реєстру податкових накладних;
- аналіз формування податкового кредиту з використанням усіх наявних інформаційних даних;
- встановлення відповідності даних декларації по ПДВ і цих митних декларацій (рядки 2.1 і 12.1 декларацій), застосованого типу митних декларацій.
Відзначається, що платник, що не має права на отримання автоматичного бюджетного відшкодування ПДВможе отримати відшкодування в загальному порядку, у тому числі за результатами камеральной перевірки, яка проводиться впродовж 30 календарних днів, що йдуть за граничним терміном отримання податкової декларації.
Контролюючі органи не здійснюватимуть документальні позапланові виїзні перевірки достовірності сум бюджетного відшкодування сум ПДВ, заявлених платниками в звітних періодах, наступних після 01.07.2015 р., оскільки 01.07.2015 р. припиняється дія підпункту 78.1.8 пункту 78.1 ст. 78, абзацу четвертого пункту 82.4 ст. 82, пункту 200.11 ст. 200, а також дія пункту 200.14 ст. 200 Кодексу в частині проведення документальних позапланових виїзних перевірок сум бюджетного відшкодування ПДВ.
Мораторій на проведення в 2015 і 2016 роках перевірок платників не поширюється на перевірки підприємств, установ і організацій, фізичних осіб - підприємців з об'ємом доходу більше 20 млн. грн. за попередній календарний рік, з дозволу Кабінету Міністрів, по заявці підприємства про його перевірку, згідно з рішенням суду або відповідно до вимог Карного процесуального кодексу. Контролюючі органи можуть скористатися правом і звернутися до платників податків і інших суб'єктів інформаційних стосунків з письмовим запитом про надання інформації (вичерпний перелік і підстави надання якої встановлено законом)необхідною для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, і її документального підтвердження.
Якщо за результатами отримання податкової інформації або перевірок інших платників податків будуть виявлені факти, що свідчать про порушення платником податків податкового, валютного і іншого законодавства, і платник податків не надасть пояснення і їх документальні підтвердження на такий обов'язковий письмовий запит (з вказівкою порушень платником податкового, валютного і іншого законодавства) впродовж 10 робочих днів з дня його отримання відповідно до підпункту 78.1.1 пункту 78.1 ст. 78 Кодексу, контролюючий орган має право ініціювати здійснення документальної позапланової перевірки.
Крім того інформація, отримана за результатами обробки / камеральной перевірки податкової звітності по ПДВ платника податків, підлягає аналізу і розвитку з метою вивчення стану платіжної дисципліни, динаміки самостійного виправлення помилок, дії норм Кодексу в частині адекватності ставок оподаткування і системи пільг, а також для формування податкової історії підприємства і інформування (у довільній формі) підрозділів податкового і митного аудиту для обліку при організації контрольно-перевірочних заходів (документальних планових виїзних перевірок) в наступних періодах.
Правомірність нарахування сум бюджетного відшкодування не підлягає підтвердженню у разі виявлення в ході обробки / камеральной перевірки податкової звітності по ПДВ платника податків фактів, які можуть свідчити про порушення платником податків податкового, валютного і іншого законодавства.