Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Депутати вирішили, як проводити люстрацію суддів

8 квітня 2014, 17:06
670
10
Реклама

Сьогодні Верховна Рада ухвалила Закон про відновлення довіри до судової системи (проект № 4378-1). 234 народні депутати підтримали Закон в редакції комітету з питань верховенства права і правосуддя.

Першу спробу депутати провалили - 220 голосів.

Депутати не підтримали (139 голосів) поправку № 133 відносно терміну повноважень голови суду - 3 року замість одного. Також не пройшла поправка відносно обмеження норми відносно заборони на членство в УСЮ, ВККС для колишніх членів цих органів - Н. Агафонова запропонувала встановити, що такі екс-члени не мають права на членство у разі, якщо вони притягали до відповідальності.

У теж час депутат А. Мирний відмічає, що правки, запропоновані "Свободою", надалі будуть запропоновані на розгляд ВР окремим законопроектом. У зв'язку з цим його колега И. Мирошниченко додав, що Свобода зараз знімає свої правки, щоб не завалити ухвалення Закону.

Законом передбачено створення Тимчасової спеціальної комісії для перевірки суддів загальної юрисдикції, яка складається з 15 членів. Верховний Суд, Верховна Рада і Урядовий уповноважений по антикорупційній політиці призначають по 5 членів Комісії. Ця Комісія діє при Вищій раді юстиції.

Передбачено, що перевірка суддів проводитися протягом року з моменту формування складу Комісії.

Заяви про проведення перевірки індивідуально певного судді (суддів) можуть бути подані юридичними або фізичними особами в Комісію впродовж 6 місяців з моменту публікації в газеті "Голос України" повідомлення про її створення.

Суддя загальної юрисдикції підлягає перевірці у випадкуякщо їм були прийняті рішення про обмеження право і свобод громадян на проведення мітингів в період з 21 листопада 2013 р., а також ряд інших рішень, прийнятих в той же часовий період (обрання заходів припинення до мітингуючих, приміром). Крім того, судді загрожує перевірка за рішення відносно яких ЕСПЧ констатував порушення Україною Конвенції про захист прав людини; рішення, пов'язані з проведенням виборів у ВР сьомого скликання, ін.

За результатами перевірки суддів Тимчасовою спеціальною комісією приймається укладення. Таке укладення комісії про порушення суддею присяги є обов'язковим для розгляду Вищою радою юстиції.

Укладення про порушення суддею присяги разом з матеріалами перевірки спрямовується УСЮ для прийняття нею рішення в строк не більше 3 місяців з моменту отримання.

З моменту набуття чинності Закону :

- вважаються звільненими від админдолжностей голови вищих спеціалізованих судів, їх заступники і секретарі судових палат вищих спеціалізованих судів, голови апеляційних судів, їх заступники і секретарі судових палат апеляційних судів, голови місцевих судів і їх заступники.

- повноваження членів УСЮ і ВККС припиняються. Відмітимо, що законом передбачено - до складу оновлених органів не можуть увійти колишні члени ВККС і УСЮ відповідно.

Крім того, Законом передбачено внесення змін до Закону про судоустрій. Так, голова місцевого суду, його зам, голова апеляційного суду, його заступники, голова вищого спеціалізованого суду, його заступники призначаються на посаді шляхом таємного голосування більшістю від трьох четвертих від загального числа суддів відповідного суду. Такі особи можуть бути достроково звільнені з посади за ініціативою не менше одній третині від загального числа суддів відповідного суду шляхом таємного голосування більшістю від трьох четвертих від загальної кількості суддів відповідного суду.

Делегати на з'їзд суддів України обираються за принципом рівного представництва конференцією суддів загальних судів, по одному судді з кожної області, Автономної Республіки Крим, міст Києва і Севастополя, конференціями суддів адміністративних і господарських судів з одного судді від кожного відповідного округу. Від кожного вищого спеціалізованого суду обираються по 3 делегати з числа суддів цих судів. Делегатами на з'їзд суддів України не можуть бути обраними судді, що обіймають адміністративні посади в судах.

Нагадаємо, що під гаслами негайної люстрації суддів і ухвалення законопроекту № 4378-1 учора був зірваний позачерговий з'їзд суддів. У свою чергу голова Ради суддів України В. Онопенко у разі ухвалення Закону пообіцяв негайно провести з'їзд суддів вже за новою процедурою.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини