Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Штурм Верховного Суду : як це було

7 квітня 2014, 15:35
416
5
Реклама

Сьогодні, 7 квітня, в 11.00 повинен був відбутися XII позачерговий З'їзд суддів України. Глава Ради суддів України ще раніше на двох засіданнях Ради, що не відбулися заявивщо немає сенсу проводити з'їзд, зокрема, у зв'язку з очікуваним прийняттям завтра Закону про люстрацію (проект № 4378-1).

Пропонуємо Вашій увазі своєрідну хроніку з місця подій.

Близько 10.20 біля будівель Вищого спеціалізованого суду України по розгляду цивільних і карних справ (за адресою П. Орлика, 4) збираються люди в камуфляжі з нашиваннями Самооборони і Правого сектора. На дверях ВССУ приклеєний плакат "Вимагаєм судової реформи. З' їзд суддів лише після ухвалення 4378-1".

Далі по вулиці, біля Кловского палацу, в якому і повинен був відбутися з'їзд, зібралися мітингуючі, що вимагають люстрації суддів. На платформі Автомайдану виступає переодягнута в суддівську мантію людина, що представилася звичайним київським суддею, що виносив неправосудні рішення і очікуючим люстрації. У будівлю Верховного Суду нікого не пускають.

Ближче до 11.00, коли делегатів запустили з іншого входу, мітингуючі активізувалися і почалися штурмувати будівлю Суду, перелазивши через огорожу. За декілька хвилин біля дверей Верховного Суду зібралося декілька десятків людей, що вимагають, щоб судді покинули будівлю.

На той час охорона вже відкрила ворота і дозволила увійти усім охочим.

Після того, як двері ВСУ відкрилися, деякі мітингуючі спробувала увійти всередину. З поперемінним успіхом люди то входили, то виходили. Практично відразу був сформований "коридор ганьби", по якій повинні були пройти делегати. Невеликими групами з тимчасовим проміжком в 5-10 хвилин судді квапилися покинути приміщення Суду. Охочих прокоментувати ситуацію серед них не знайшлося.

У зал спробував увійти і Павло Гвоздикзаступник глави ВССУ, голова Ради загальних судів. Його з колегами не допустили навіть до дверей. Ні на питання журналістів, ні на звинувачення мітингуючих ніхто не відповів. Після невеликого перекуру ця група також незабаром покинула територію ВСУ.

11.05 - Єгор Соболев з вікна третього поверху Кловского палацу повідомив, що зал, в якому повинен був проводитися з'їзд, порожній і що "мі перемогли".

Спустившись вниз, пан Соболев відмітив, що сьогодні у ВСУ з'їзд проводитися не буде. Для цього в Суді залишиться сотня Самооборони. Більше того, по словах Е. Соболева, усі дії погоджені з головою Суду Ярославом Романюком.

Відмітимо, небагатьом пізніше за цю заяву Соболева Я. Романюк покинув будівлю Суду у супроводі охорони.

Приблизно в той же час вдалося поспілкуватися з Павлом Колесникомсуддею господарської палати Верховного Суду України. На питання про те, як суддя відноситься до ситуації, чи буде проведений з'їзд і чи не вважає він що відбувається тиском на судову владу, пан Колісник тільки знизав плечима: "Я не є делегатом і не представляв до цього моменту, що тут відбувається. Я не знаю, буде з'їзд або ні. Відмічу, що для правомочності з'їзду потрібне, щоб він був відкритий головою Ради суддів Василем Онопенко. Чи піде він на цей крок, я не знаю".

На території Верховного Суду також був помічений Міністр юстиції України Павло Петренкоякий прокоментував події останньої години. За його словами, вдалося запобігти російському сценарію захоплення будівлі Верховного Суду України. Усе було вирішено мирним шляхом, інакше новини про те, що в Україні захоплюють будівлі ВСУ могло істотно дестабілізувати політичну ситуацію.

Близько 12.00 до журналістів вийшов суддя ВСУ, голова Ради суддів України Василь Онопенко. Відмітимо, що пан Онопенко активно виступав проти проведення з'їзду 7-го квітня.

В. Онопенко детальніше розповів, про те як організовувався так і з'їзд, що не відбувся.

4 квітня 2014 р. всупереч вимогам Закону "Про судоустрій і статус суддів" голова ради суддів адміністративних судів Н. Кобылянский, голова ради господарських судів А. Емельянов, голова ради суддів загальних судів П. Гвоздик підписали і розіслали делегатам XII позачергового з'їзду суддів України повідомлення про те, що вказаний з'їзд відбудеться 7 квітня 2014 року.

"Фактично ці особи неправомірний присвоїли і використовували повноваження найвищого органу суддівського самоврядування - Ради суддів України. Фактично йдеться про своєрідний заколот "суддівських генералів", які були і, як з'ясувалося, залишаються "кров'ю і плоттю" політичного режиму Януковича", - говорить В. Онопенко.

Слід зазначити, що за словами пана Онопенко, спочатку планувалося провести з'їзд в Київському апеляційному суді, проте там відмовилися. Суддя підкреслює той факт, що хоча люстрація і потрібна суддівському корпусу, але все таки залишаються чесні судді. Зокрема, в неділю сталася невелика революція сердь суддів господарських судів (нагадаємо, 6 квітня повинна було відбудуться продовження конференції суддів госпсудів, на якій планувалося вирішувати питання про проведення з'їзду 7-го квітня).

Пан Онопенко виступає за люстрацію суддівського корпусу. У зв'язку з цим найбільш важливими положеннями проекту № 4378-1 він рахує повне оновлення персонального складу Вищої ради юстиції і Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, а також звільнення голів і зампредседателей усіх судів - від вищих до місцевих.

Відмітимо, за словами пана Онопенко, члени ВККС вже написали заяви про відставку, і подібне також повинне статися в УСЮ. Таким чином, говорить, він на сьогодні було заплановано наповнення цих органів своїми людьми.

В. Онопенко також повідомив, що ще 2 тижні тому розроблявся наступний сценарій відносно суддів Конституційного Суду - на відповідні посади планувалося запропонувати все тих же - П. Гвоздик, А. Емельянов, Н. Кобылянский. Не залишався в стороні від цих подій і керівник ВККС - Ігор Самсин який, по словах Онопенко, також "смикав за вірьовки".

У випадку прийняття завтра ВР закону про люстрацію суддів, В. Онопенко пообіцяв в найкоротші терміни провести засідання Ради суддів України і призначити дату з'їзду вже за новою процедурою. Щоб уникнути можливого блокування засідань, як вже відбувалося раніше, пан Онопенко роздумує над подачею завтра законопроекту про зменшення кількісного складу Ради до 9 чоловік (зараз - 11). Таким чином, для кворуму буде потрібно 5 членів Ради - зараз рівно стільки суддів в Раді залишаються вірними присязі, по словах В. Онопенко (нагадаємо, на засіданні Ради суддів 4 квітня явилися наступні члени Ради - В. Онопенко, Р. Ханова, Т. Козыр, Г. Каныгина і В. Щепоткина).

Стосовно планів на майбутнє В. Онопенко відмічає, що зараз є чудова можливість замислитися над судовою реформою. Зокрема, він пропонує ліквідовувати ради суддів господарських, адміністративних, загальних судівякі були створені судовою псевдо-реформой 2010 р. Таким чином, вважає В. Онопенко, було роз'єднано суддівське самоврядування.

В. Онопенко також звернувся до в.о. Президента, депутатам з проханням забезпечити ухвалення законопроекту № 4378-1.

Відмічаємо, сьогодні на 15.00 заплановано засідання Комітету ВР з питань верховенства права і правосуддя, на якому розглядатиметься законопроект № 4378-1, підготовлений до другого читання.

Передбачається, що завтра, 8 квітня, цей проект буде розглянутий парламентом і прийнятий в цілому.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини