Компартією України і її фракцією у Верховній Раді напрацьовані пропозиції відносно оновлення Конституції України. На думку комуністів, результатом змін в КУ повинне стати встановлення в Україні режиму парламентської республіки з чітким врегулюванням повноважень і механізму стосунків парламенту і уряду, інших органів влади, наповнення реальним змістом місцевого і регіонального самоврядування.
Пропонується істотно розширити виклад принципових положень, які розкривають суть України як демократичної, соціальної, правової держави. Безліч змін і доповнень пропонується стосовно права на працю, житло, освіту, відносно власності, референдуму і так далі
Серед важливих пропонованих новацій - Україна повинна стати федеральною державою у складі регіонів і Автономної Республіки Крим. Порядок переходу до федерального устрою держави має бути визначений в Перехідних положеннях.
Пропонується доповнити Конституцію окремою статтею про опозиційній діяльності: громадянам України, політичним партіям, громадським організаціям гарантується свобода опозиційної діяльності - висунення і затвердження альтернативних програм громадського розвитку.
Окремою статтею заплановано передбачити закріплення в Конституції інституту народної законодавчої ініціативи - можливості внесення певною кількістю громадян України у ВР законопроекту, обов'язкового для розгляду.
Одним з важливим пропозицій являється відміна інституту президентства. Передбачається, що найвищим органом державної влади і єдиним законодавчим органом має бути парламент - Верховна Рада Українищо складається з двох палат - Палати депутатів і Ради регіонів.
Верховній Раді, за задумом КПУ, буде підконтрольне і підзвітне уряд - Рада Міністрів Україниякий втілює і очолює старанну гілку влади.
Істотні зміни торкаються і правосуддя. У Конституції має бути закріплений статус Верховного Суду України як найвищого судового органу в системі судів загальної юрисдикції, який здійснює контроль і судовий нагляд за судовою діяльністю усіх судів України. Комуністи вважають, що треба встановити термін обрання суддів усіх судів 7 років, народних засідателів - 3 року. Пропозиції відносно суду присяжних (для розгляду кримінальних справ про особливо тяжкі злочини), а також про створення інституту світових суддів, підтримується.
Також КПУ підтримує пропозицію про введення інституту конституційної скаргичим будуть надані додаткові можливості для судового захисту прав і свобод громадян на рівні конституційного контролю. Пропонується розширення повноважень КСУа його місцезнаходження пропонується перенести з Києва у Харків.
Ці пропозиції Компартія направила в юракадемію им.Я.Мудрого, університет им.Т.Шевченко і інші внз, Нацакадемию правових наук, Союз юристів України, Асоціацію суддів України та ін.
Джерело: сайт КПУ.
Відмітимо, що сьогодні почне роботу чергова сесія ВР, на якій планується прийняти постанову про Тимчасову спеціальну комісію для розгляду законопроекту про внесення змін до Конституції України. Конституційна реформа є однією з вимог мітингуючих Майдану.