22 грудня 2013 року виконалася 10-а річниця набуття чинності для України Конвенції, що відміняє вимогу легалізації іноземних офіційних документів (Конвенція про апостиль).
Згідно Конвенції, документи, які мають бути представлені на території однієї з Договірних держав, звільнені від консульської легалізації в якості формальної процедури, яка вимагала обов'язкового посвідчення документів компетентними органами України з наступним завіренням в консульській установі держави, на території якої документ має бути представлений.
Єдиною формальною вимогою, яка має місце при застосуванні Конвенції про апостиль, - це проставляння апостиля компетентним органом України для представлення на території держав-учасників Конвенції. У свою чергу, офіційні документи таких держав, які представляються на території України, мають бути завірені апостилем, проставленим компетентним рганом відповідної держави.
Апостиль - це спеціальний штамп, який проставляється на офіційних документах, що поступають від держав-учасників Конвенції, засвідчує достовірність підпису особи під документом і автентичність відбитку друку або штампу, яким скріплений відповідний документ. Підпис, відбиток друку або штампу на апостилі не вимагають ніякого завірення.
Конвенція поширюється на офіційні документи, які були здійснені на території однієї з Договірних держав, і мають бути представлені на території іншої Договірної держави. Для цілей Конвенції офіційними документами вважаються:
1) документи, витікаючі від органу або посадовця, що підкоряються юрисдикції держави, включаючи документи, витікаючі від прокуратури, секретаря суду або судового виконавця;
2) адміністративні документи;
3) нотаріальні акти;
4) офіційні свідчення, засновані на документах, підписаних особами в їх приватній якості, такі як офіційні свідчення про реєстрацію документу або факту, який існував на певну дату, і офіційні і нотаріальні завірення підписів.
Конвенція про апостиль не поширюється на:
1) документи, здійснені дипломатичними або консульськими агентами;
2) адміністративні документи, що мають пряме відношення до комерційних або митних операцій.
Згідно вимоги статті 6 Конвенцій, повноваження на проставляння апостиля на документах, виданих на території Українинадано:
- Міністерству освіти і науки - на офіційних документах, виданих учбовими закладами, державними органами, підприємствами, установами і організаціями, які торкаються сфери освіти і науки;
- Міністерству юстиції - на документах, що видаються органами юстиції і судами, а також на документах, які оформляються нотаріусами України;
- Державній реєстраційній службі - на документах, що видаються Службою і структурними підрозділами територіальних органів Міністерства юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Державної реєстраційної служби;
- Міністерству закордонних справ - на усіх інших видах документів.
Апостиль проставляється по клопотанню особи, що підписала, або будь-якого пред'явника документу.
Таким чином, завдяки дії Конвенції, складна процедура консульської легалізації офіційних документів замінена необхідністю одноразового отримання апостиля в органі, спеціально визначеному для цілей Конвенції.
Джерело: Мінюст.
Читайте також: Суб'єкти бізнесу можуть проставити апостиль в Укргосреестре.