Ініціатива продажу банками поганих кредитів самим боржникам із скидками робить юридичні ілюзії по посиленню державного захисту громадян, адже практична реалізація цієї ідеї змусить населення платити за тих, хто не хоче повертати отримані кредити, відмічає Асоціація "Український Кредитний - Банківський Союз", яка звернулася у ВР і Нацбанк з аргументами про необхідність відхилення законопроекту № 2181 від 08.10.2013 р.
Законопроектом пропонується, зокрема, обмежити можливість продажу банками проблемних кредитів, поставивши це право кредиторів у залежність від згоди боржників. Крім того, недобросовісні боржники отримують право викупляти власний борг з дисконтом.
УКБС відмічає, що автори законопроекту, декларуючи метою посилення державного захисту громадян, не займаються не лише наслідками введення їх ініціативи для економіки держави, але і нехтують інтересами населення, розміщує власні засоби у банківській системі, і добросовісних споживачів.
Законопроект фактично заохочує позичальників не повертати отримані кредити з тим, щоб надалі отримати від фінустанови дисконт. У разі його прийняття зростуть риски для вкладників - фізичних осіб в ході розміщення ними засобів у банках. Одночасно, добросовісні споживачі финуслуг розплачуватимуться за боржників, які не повернули позики, адже ріст кредитних ризиків вплине і на вартість ресурсів.
Недосконалим є законопроект і з юридичної точки зору, адже суперечить діючим нормам цивільного законодавства, не встановлюють ніяких обмежень відносно заміни кредитора в зобов'язанні іншою особою внаслідок передачі ним своїх прав по угоді (поступка права вимоги), як і не містять обов'язку кредитора отримувати на цю згоду боржника (ст.ст. 512, 516 ГКУ).
Головне науково - юридичне управління ВР також рекомендує парламенту відхилити законопроект, відмітивши його протиріччя правилам законодавчої техніки, сумнівність окремих пропозицій і тому подібне
Джерело: УКБС.