Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як відшкодувати збиток, нанесений підприємству під час мітингу або при його розгоні?

10 грудня 2013, 11:54
306
4
Автор:
Реклама

Відразу слід зазначити, що в Україні не існує спеціального законуякий би регулював порядок проведення мітингів і питання відповідальності за їх наслідки. Історія з проектами Закону України "Про свободу мирних зборів" № 2508а і № 2508а-1 так і не закінчилася прийняттям одного з них (детальніше про проекти читайте в матеріалі ЮРЛИГИ : Депутати знову пропонують врегулювати свободу мирних зборів). Сьогодні порядок проведення мирних зборів в Україні регулюється виключно статтею 39 Конституцій України, яка свідчить, що громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно повідомляються органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування.

Таким чином, порядок відшкодування збитку, нанесеного під час мітингу або при його розгоні, не відрізняється від загального порядку відшкодування збитку : згідно із статтею 1166 Цивільного кодексу України (далі - ГК України) збиток, заподіяний майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному об'ємі особою, що заподіяла цей збиток. При цьому, після загального правилу, відповідальність за заподіяний збиток може наставати лише за наявності: а) самого збитку; б) неправомірності поведінки особи, яка заподіяла збиток; в) причинно-наслідкового зв'язку між неправомірною поведінкою особи і збитком; г) провини такої особи.

Михайло Пергаменщик

На відміну від загального правила, для окремих випадків ГК України може передбачати:

1) обов'язок третьої особи відшкодувати заподіяний збиток (наприклад, згідно із статтею 1178 ГК України збиток, заподіяний малолітньою особою, відшкодовують його батьки (усиновлювачі), опікун або інша фізична особа, яка на правових підставах здійснює виховання малолітнього);

2) можливість зменшення розміру відшкодування (наприклад, згідно із статтею 1193 ГК України - у разі спричинення збитку фізичною особою, залежно від його матеріального становища, крім випадків, коли збиток причинний скоєнням злочину);

3) звільнення від обов'язку відшкодовувати збиток (наприклад, згідно із статтею 1169 ГК України не відшкодовується збиток, заподіяний особою при реалізації ним права на самозахист від протиправних посягань, у тому числі в стані необхідної оборони, якщо при цьому не були перевищені її межі).

Також слід зазначити, що відповідно до статті 543 ГК України особи, спільними діями яких був нанесений збиток, несуть солідарну відповідальність. При цьому найбільша практична проблема в умовах масових акцій і їх розгоні - виявити конкретних порушників.

Михайло Пергаменщикстарший юрист практики ИТ і медіа права АТ "Юскутум"

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини