Самовільний знос пам'ятника Леніну на бульварі Шевченка сколихнув українське суспільство, викликавши різну реакцію в інформаційному просторі. Проте не варто забувати, що чинне законодавство передбачає карну відповідальність за подібні дії, і у разі, якщо правоохоронці знайдуть виконавців, останні можуть бути покарані по усій суворості закону.
Як повідомляє ГУ МВС в м. Києві, пам'ятник був поголовний групою невідомих осіб в масках з прапорами з політичною символікою. Міліція нагадала, що чинним законодавством передбачена відповідальність як за умисне знищення і ушкодження майна, так і за грубе порушення громадського порядку.
Стаття 194 Карного кодексу за умисне знищення або ушкодження чужого майна, що заподіяло збиток у великих розмірах, передбачає відповідальність у вигляді штрафу до 50 неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян або громадських робіт на термін від 120 до 240 годин, або виправними роботами на строк до 2 років, або обмеженням свободи на строк до 3 років, або позбавленням волі на той же термін.
Те ж діяння, здійснене шляхом підпалу, вибуху або іншим загальнонебезпечним способомабо що заподіяло майновий збиток у особливо великих розмірах карається позбавленням волі на термін від трьох до десяти років.
Відповідальність за групове порушення громадського порядку передбачена статтею 293 УК. Організація групових дій, що привели до грубого порушення громадського порядку або істотне порушення роботи транспортуа також активна участь в таких діях караються штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян або арештом на строк до шести місяців.
Відмітимо, що пам'ятник Леніну не відноситься до об'єктів культурної спадщини, відповідальність за знищення яких передбачена ст. 298 УК.
Правові, організаційні, соціальні і економічні стосунки у сфері охорони культурної спадщини з метою його збереження, використання об'єктів культурної спадщини в громадському житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь регулюються Законом "Про охорону культурної спадщини". Порядок визначення категорій пам'ятників для занесення об'єктів культурної спадщини в Державний реєстр нерухомих пам'ятників України визначений постановою Кабміну від 27 грудня 2011 року № 1760згідно з яким об'єкти культурної спадщини вносяться в Реєстр за рішенням Кабміну - відносно об'єктів національного значення або за рішенням відповідного центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини - відносно об'єктів місцевого значення.
На сьогодні пам'ятник В. И. Леніну не значиться ні в Державному реєстрі нерухомих пам'ятників національного значення Українині у переліку культурних пам'ятників місцевого значення. Відмітимо, що до переліку об'єктів культурної спадщини Шевченківського району міста Києва за станом на 1 січня 2013 року віднесено два пам'ятники В. И. Ленину (на вул. Ванды Василевской, 27/29 (Завод Електроприлад) - згідно з рішенням виконавського комітету Київської міськради народних депутатів від 30.07.1984 № 693; на вул. Жилянській, 87 - згідно з рішенням виконавського комітету Київської міськради народних депутатів від 27.01.1970 р. № 159).
Нагадаємо, що у Верховній Раді зареєстрований законопроект № 3690яким пропонується розплачуватися пам'ятниками Леніну за борги Нацбанку.