Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

КСУ пояснив, хто звільнений від сплати судового збору

3 грудня 2013, 11:30
806
2
Автор:
Реклама

Сьогодні Конституційний Суд України офіційно оприлюднив прийняте 28 листопада рішення у справі по конституційному зверненню асоціації "Будинок авторів музики в Україні" відносно офіційного тлумачення положень п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону "Про судовий збір" у взаємозв'язку з положеннями п. "г" ч. 1 ст. 49 Закону "Про авторське право і суміжні права".

Необхідність в офіційному тлумаченні обгрунтовують неоднозначним застосуванням господарськими судами вказаних положень Закону № 3674, а саме: в одних випадках суди брали до розгляду позовні заяви, апеляційні і касаційні скарги Асоціації в інтересах суб'єктів авторського права і (чи) суміжних прав без сплати судового збору, а в інших - повертали їх без розгляду за мотивами несплати судового збору за їх представлення.

Законом № 3674 визначений перелік об'єктів - заяв до суду, за надання яких судовий збір не стягується і вичерпний перелік суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання до суду позовів, заяв, скарг і за видачу судами документів, а також підстави звільнення від сплати судового збору осіб, що поводяться із заявами про захист не власних прав, а що охороняються законом прав і інтересів інших осіб.

Серед суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору, визначені державні органи, підприємства, установи, організації. Системний і логико - граматичний аналіз словосполучення "державні органи, підприємства, установи, організації" дає підстави для виводу, що визначення "державні" характеризує логічно пов'язані однорідні позначені слова "органи", "підприємства", "установи", "організації". Саме у такому контексті приведене словосполучення являється лексично і граматично завершеним.

Таким чином, від сплати судового збору звільняються тільки державні органи і державні підприємства, установи і організації, які звернулися до суду із заявами про захист прав і інтересів інших осіб у випадках, передбачених законодавством.

Від сплати судового збору звільняються також громадські організації, які звернулися до суду із заявами про захист прав і інтересів інших осіб у випадках, передбачених законодавством. Правові і організаційні основи діяльності громадських організацій визначені в Законі "Про громадські об'єднання" (далі - Закон № 4572). Необхідним етапом створення громадської організації як юрособи являється його реєстрація в порядку, визначеному Законом "Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб, - підприємців", з урахуванням особливостей, встановлених Законом № 4572 .

Дія Закону № 4572 не поширюється на громадські стосунки у сфері освіти, реєстрації, діяльності і припинення, зокрема, підприємницьких суспільств (не є громадськими об'єднаннями), утворених на підставі інших законів. Оскільки організації колективного управління створюються, підлягають реєстрації, здійснюють і припиняють свою діяльність відповідно до Закону № 3792, вони не належать до громадських організацій, які звільняються від сплати судового збору при зверненні до суду із заявами про захист прав і інтересів інших осіб у випадках, передбачених законодавством.

У аспекті конституційного звернення положення п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону "Про судовий збір" у взаємозв'язку з положеннями п. "г" ч. 1 ст. 49 Закону "Про авторське право і суміжні права" необхідно розуміти так, що організації колективного управління майновими правами суб'єктів авторського права і ( чи) суміжних прав, утворені відповідно до ч. 2 ст. 47 Закону "Про авторське право і суміжні права", не відносяться до тих платників судового збору, які звільняються від його сплати у разі звернення до суду із заявами про захист прав і інтересів інших осіб у випадках, передбачених законодавством.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини