Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ВСУ пояснив різницю між шахрайством і заволодінням майном шляхом зловживання службовим станом

29 листопада 2013, 13:02
1296
0
Автор:
Реклама

Верховний Суд України на засіданні Судової палати у кримінальних справах 14 листопада 2013 р. розглянув справу № 5- 30кс 13 відносно розмежування шахрайства (ст. 190 УК) і заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим станом (ст. 191 УК).

Верховний Суд України зробив такий висновок. Визначальна ознака, що відділяє таку форму злочину проти власності як заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим станом від інших форм посягання на чужу власність, полягає в тому, що безкоштовне звернення чужого майна на користь винної особи або на користь іншої особи (облич) відбувається через умисне протиправне використання можливостей службового стану. Предмети майна, на які спрямована злочинна поведінка посадовця, можуть мати різне правове положення. Зокрема, не унеможливлюється заволодіння майном, на яке не поширюється компетенція посадовця, або яке їй не увірене і не знаходиться в його компетенції, або на майно з державною формою власністю.

Злочинне використання службового стану може виражатися у формі рішень, вказівок або іншої спонукальної (зобов'язальною) інформації. Як правило, ці рішення формуються завуальовано (приховано) від осіб (фізичних або юридичних), які наділені правомочностями відносно майна, на яке спрямована протиправна поведінка винної особи. Ці особи під впливом таких рішень або вказівок (підстави, вимоги, умови і так далі) не знають (можуть не знати) дійсної природи цих дій (документів) і фактично піддаються обману, внаслідок якого відбувається перехід майна на користь посадовця. Така форма обману ніби уподібнює його з обманом (дезинформацією), до якого прибігають винні особи під час заволодіння чужим майном шахрайським способом.

Проте обман, який застосовний при викраденні чужого майна шляхом використання службового стану, має свої особливі, специфічні ознакиякі відрізняють його від обману при шахрайстві. Ця відмінність полягає в тому, що в першому випадку в основі обману (дезинформації), до якої прибігає винен, завжди знаходиться протиправне використання ним свого службового стану; без застосування можливостей службового стану обман є недієвим і нездійсненним. Цей обман є різновидом обману, який через підвищену громадську небезпеку і специфічні ознаки був криміналізований в окрему форму злочинів проти власності. У другому ж випадку заволодіння майном можливо без протиправного використання службового стану.

За інформацією ВСУ.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини