Міністерство прибутків і зборів в листі від 27.09.2013 р. № 12060/6/99-99-22-01-03-15/1182 повідомило, що стихійна торгівля - це торгівля фізичними особами без відповідних дозвільних документів про якість і безпеку товарів, що реалізовуються ними, і в невизначених з рук, із землі, без дозволу райдержадміністрації на розміщення об'єкту торгівлі. Крім того, це самовільне захоплення земельних ділянок і установка на них малих архітектурних форм - наметів, кіосків, павільйонів та ін. для заняття торговою діяльністю. Торгівля - які-небудь операції, здійснювані по договорах купівлі-продажу, міни, постачання і іншим цивільно-правовим договорам, що передбачають передачу прав власності на товари (Закон "Про ліцензування певних видів господарської діяльності").
У зв'язку з цим вказано, що ст. 160 Кодексу про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за:
- торгівлю в містах з рук на вулицях, площах, в дворах, під'їздах, скверах і в інших невизначених - штраф від одного до семи не оподатковуваних мінімумів прибутків громадян з конфіскацією предметів торгівлі або без такої;
- торгівлю з рук в невизначених промисловими товарами - штраф від 6 до 15 не оподатковуваних мінімумів прибутків громадян з конфіскацією предметів торгівлі.
Статтею 221 КУоАП визначене, що судді районних, районних в місті, міських або міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 160 КУоАП, на підставі протоколів про правопорушення, які відповідно до статті 255 КУоАП мають право складати :
1) уповноважені на те посадовці органів внутрішніх справ;
2) посадовці, уповноважені на те виконавськими комітетами сільських, селищних, міських рад.
При цьому обов'язки по застосуванню РРО суб'єктами господарювання, що здійснюють розрахункові операції в готівковій і безготівковій формі у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг, встановлені Законом "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг".
В той же час п. 296.10 ст. 296 розділу 14 Податкового кодексу і ст. ст. 9 і 10 Закону передбачені умови, при яких суб'єкти господарювання мають право не застосовувати РРОу тому числі відповідно до вимог п. 6 ст. 9 має право не застосовувати РРО фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку.
Окрім іншого, відмічено, що згідно п. 75.1 ст. 75 гл. 8 НК контролюючі органи мають право проводити камеральные, документальні (планові або позапланові, виїзні або невиїзні) і фактичні перевірки.
Камеральные і документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках і порядку, встановлених НК (ст. ст. 76, 77, 78, 79), а фактичні перевірки - НК і іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладений на контролюючі органи. Порядок і підстави проведення фактичної перевірки встановлені ст. 80 НК.