Національний банк постановою від 23.10.2013 р. № 422 затвердив Правила визначення платіжних ознак і обміну банкнотів, розмінних і оборотних монет національної валюти України.
Серед іншого, Правилами передбачено, що зношеними вважаються банкноти, що мають один або більше з таких ознак зносу або ушкодження:
- потертість, часткова втрата фарби на зображеннях, розпушування паперу, втрата папером жорсткості;
- загальне або локальне забруднення, плями і написи (включаючи видимі в ультрафіолетових променях), площа кожного з яких менше або дорівнює 400 мм2а колір контрастує з кольором навколишнього зображення або навколишньої незапечатаної ділянки банкнотів (за винятком банкнотів, забруднених спеціальним розчином внаслідок несанкціонованого втручання в спецпристрій для зберігання цінностей);
- відбитки штампів, площа кожного з яких менше або дорівнює 400 мм2включаючи видимі в ультрафіолетових променях, окрім штампів про погашення;
- надриви або надрізи завдовжки кожен понад 5 мм, у тому числі склеєні такою, що прозорою клеїть полімерної або за допомогою клею паперовою стрічкою завширшки не більше ніж 10 мм способом, який би не призводив до склеювання сусідніх банкнотів в корінці;
- отвори і проколи, відірвані краї або кути, площа кожного з яких більше 10 мм2.
При цьому вказано, що фізичні і юридичні особи зобов'язані без будь-яких обмежень приймати зношені монети по усіх видах платежів і для перекладів, а банки, крім того, для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви і для обміну на придатні до звернення монети.
Окрім іншого, банки зобов'язані здійснювати обмін не придатних до звернення банкнотів (монет) безкоштовно. Фізичні і юридичні особи не мають права приймати неплатіжні банкноти (монети) по усіх видах платежів і для перекладів.
Передбачається, що Нацбанк має право обмінювати, як виняток, банкноти без ознак підробки, що втратили платіжні ознаки в результаті пожежі, катастрофи, іншого нещасного випадку або стихії. Уповноважені підрозділи НБУ зобов'язані здійснювати прийняття таких банкнотів від фізичних і юридичних осіб.
Постанова набуває чинності з дня його офіційної публікації.
З набуттям чинності постанови № 422 припиняють дію попередні постанови НБУ від 17.11.2004 р. № 547від 14.06.2005 р. № 211 і від 06.07.2006 р. № 252.