Апеляционный суд міста Києва узагальнив судову практику застосування законодавства про звільнення від карної відповідальності або від карного покарання у справах, розглянутим місцевими судами міста Києва і апеляційним судом в 2011 - 2012 роках.
За результатами узагальнення суддям апеляційного суду і місцевих судів м. Києва, зокрема, було рекомендовано:
1. При рішенні по клопотанню про звільнення особи від карної відповідальності суд повинен переконатися, що осудне діяння дійсно мало місце, що воно містить склад злочину і особу винне в його здійсненні, а також що умови і підстави її звільнення від карної відповідальності передбачені Карним кодексом.
2. Враховувати, що відсутність згоди особи за будь-яких обставин являється перешкодою для закриття справи і звільнення особи від карної відповідальності за нереабілітовуючими обставинами.
3. У разі звільнення особи від карної відповідальності неприпустимо стягати з нього судові витрати за проведені у справі експертизи.
4. Ретельно перевіряти таку обставину як визнання провини, оскільки якщо впродовж досудового слідства і розгляду справи в суді особа не визнає своєї провини, а вже після заявленого клопотання про звільнення від карної відповідальності визнає свою провину, це може свідчити не про розкаяння, а про бажання уникнути карної відповідальності.
5. При застосуванні положень ст. ст. 75, 76 УК судам належним чином мотивувати у вироках, визначеннях, висновки про можливість звільнення засуджених від відбуття покарання з випробуванням, посилаючись при цьому на конкретні фактищо стосуються ступеня тяжкості вчиненого злочину, його наслідків, даних об осіб засудженого, обставини, пом'якшувальні покарання і тяжкість досконалого, що істотно знижує міру.