Кабмін постановою від 13.11.2013 р. № 828 затвердив Порядок атестації аварійно-рятувальних служб і рятувальників, визначальний механізм атестації аварійно-рятувальних служб і рятувальників, видачі посвідчення про атестацію, посвідчення, книги і жетона рятувальника, а також перелік документів, які необхідно подати для їх отримання.
Зокрема, в документі вказується, що атестація аварійно-рятувальних служб і рятувальників проводиться з метою перевірки їх здатності до проведення аварійно-рятувальних і інших невідкладних робіт, гасінню пожеж, а також для надання права на проведення таких робіт.
Особливістю проведення атестації спеціалізованих аварійно-рятувальних служб, укомплектованих кваліфікованим водолазним складом і спеціальним оснащенням для виконання водолазних робіт, є проведення сертифікації водолазних підрозділів. Метою такої сертифікації є визначення переліку видів водолазних робіт, які здатний виконувати водолазний підрозділ з урахуванням класної кваліфікації, присвоєної особам, допущеним до виконання таких робіт і наявного оснащення.
Атестація рятувальників проводиться з метою визначення:
- рівня спеціальної, фізичної підготовки, обсягу знань, умінь і практичних навичок рятувальників, у тому числі навичок надання домедицинской допомоги;
- знання ними аварійно-рятувальної справи і тактики ліквідації аварій і надзвичайних ситуацій;
- придатності за станом здоров'я до виконання аварійно-рятувальних робіт.
Атестованим аварійно-рятувальним службам видається відповідне посвідчення про атестацію. При цьому ведення реєстру атестованих аварійно-рятувальних служб здійснюється в порядку, встановленому Міноборони.
Атестацію аварійно-рятувальних служб і рятувальників проводить міжвідомча атестаційна комісія, що утворюється Кабінетом Міністрів.
Вимоги до порядку перевірки знань, правил, норм, інструкцій по проведенню аварійно-рятувальних і інших невідкладних робіт, гасінню пожеж, а також вимоги до відповідних вольових і психофізіологічних якостей, фізичної підготовки і витривалості, спеціальних знань і навичок рятувальників (у тому числі начальницького складу) визначаються учбовими програмами підготовки рятувальників і статутом (положенням) аварійно-рятувальної служби.
Відповідно до кваліфікаційних вимог рятувальникам привласнюються такі класні кваліфікації: рятувальник; рятувальник 3-го класу; рятувальник 2-го класу; рятувальник 1-го класу; рятувальник вищої категорії. ГСЧС веде облік посвідчень, книг і жетонів, виданих атестованим рятувальникам, в спеціальному журналі за формою згідно з додатком 10 Порядку.