У листі № 4/1-7990 Департамент Гоавтоинспекции МВС повідомив, що відповідно до п. 6 ст. 11 Закону "Про міліцію" співробітники міліції, у тому числі Державтоінспекції, мають право проводити огляд осіб, вказаних в п. 5 цієї статті (осіб, підозрюваних в скоєнні злочину; осіб, що мають ознаки вираженого психічного розладу і т. д.), речей, що знаходяться при них, транспортних засобів і вилучати документи і предмети, які можуть бути речовими доказами або бути використані на шкоду їх здоров'ю. Також згідно п. 21 цієї ж статті працівники міліції мають право оглядати транспортні засоби і перевіряти у водіїв посвідчення водія і реєстраційний документ на транспортний засіб.
Окрім цього, ст. 52-1 Закону "Про дорожній рух" співробітникам Державтоінспекції надані повноваження здійснювати контроль за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі. У свою чергу, відповідно до пп. "б" п. 2.4 Правил дорожнього руху України на вимогу працівника міліції водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також дати можливість перевірити номери агрегатів і комплектність транспортного засобу.
У разі невиконання водієм законних вимог працівника міліції, у тому числі ДАІ, дії водія можуть розцінюватися як перешкодило здійсненню повноважень міліції, оскільки відповідно до частини 2 ст. 20 Закону "Про міліцію" законні вимоги співробітників міліції є обов'язковими для виконання громадянами і посадовцями. В той же час, згідно ст. 185 Кодексу про адміністративні правопорушення злісна непокора законному розпорядженню або вимозі сотруника міліції, у тому числі ДАІ, при виконанні ним службових обов'язків спричиняє за собою накладення штрафу від 8 до 15 неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян або громадські роботи на термін від 40 до 60 годин, або виправні роботи на термін від 1 до 2 місяців з відрахуванням 20 % заробітку, або админарест на строк до 15 діб.
Також читайте: Коли співробітник ДАІ має право вимагати у водія вийти з авто?