Проблем за участю експерта з питань факту значно менше, ніж складнощів, які виникають за участю експерта з питань права. Адже все-таки експерт по факту орієнтується і освітлює для арбітражу деякі об'єктивні обставини, які тим або іншим чином можна було б формалізувати, надати у вигляді розрахунків, якихось цифр в області економіки. Якщо вибрана єдина методика, то експерти за економічними розрахунками повинні прийти до цифр однакового порядку. У питаннях права усе набагато складніше. Своєю думкою про роль і статус експерта в процесі міжнародного комерційного арбітражу поділився Вадим Беляневичстарший радник ЮФ "Василь Кисиль і Партнери" в ході третьої міжнародної конференції "KIЕV ARBITRATION DAYS 2013: мислити глобально"!.
"Коли експерт призначається арбітражем - великою мірою ця ситуація ясна і прозора. Але питання, пов'язані із стосунками експерта і сторони, яка його запрошує, мені здається досить непрості. Багато що у вирішенні цих питань залежить від того, як позиціонують себе ці два учасники стосунків, як сторона відноситься до експерта і як експерт відноситься до сторони, яка його запросила", - відмічає В. Беляневич. Найголовніше, на його думку, експерт має бути у високій мірі незалежний від сторони, що запросила його. "Усі розуміють, що сторона платить такому експертові гонорар, проте експерт не має права думати тільки про цей гонорар. Важливо, щоб експерт дотримував ту присягу, яку він дає перед арбітражем, важливо, щоб він був об'єктивним і допоміг арбітражу розібратися в проблемах, які розглядаються в конкретній суперечці", - підкреслив В. Беляневич.
Юрист отмечет, що на практиці доводиться стикатися з різними підходами сторони, яка запрошує експерта. Іноді ці ситуації виглядають так, немов сторона, що запросила експерта, розраховує, що він просто підпише деякий меморандум або укладення, яке підготовлене самими юристами. "Такі ситуації мені здається неприйнятними. Якщо сторона хотіла запросити цього експерта в якості деякого юридичного авторитету, тоді треба було просто з ним укласти договір, як з радником, і не намагатися його представити в якості експерта при розгляді цієї суперечки", - вважає В. Беляневич.
Дещо м'якше виглядає ситуація, коли радники не давлять на експерта, але пропонують йому деякі формули, які могли б бути в якійсь мірі прийнятними? "Я вважаю, що цей підхід теж не може підтримуватися, оскільки експерт повинен проявляти таку міру незалежності, яка принесе об'єктивний результат в інтерпретаціях з питань права, виставлені на розгляд арбітражу", - заявив юрист.
На думку юриста засадничими моментами, на яких базується репутація експерта являються наступні :
- експерт має бути дійсно фахівцем в тій області, в якій даватиме своє укладення;
- сумлінність - один з тих моментів, які серйозно впливають на репутацію експерта;
- харизма - для експерта дуже важлива, оскільки якщо він не буде переконливим в тих інтерпретаціях, в яких він представляє арбітраж, то навряд чи можуть послідувати подальші запрошення цього експерта.
"Експерт грає визначальну роль в міжнародному комерційному арбітражі. Є справи, які вирішуються в основному на підставі експертного укладення", - відмітила Ірина Палиашвилипрезидент RULG - Ukrainian Legal Group.
Іноді на практиці зустрічаються випадки, коли із-за некомпетентного укладення експерта сторона програє суперечку. В той же час, В. Беляневич вважає, що змагальність процесу нівелює ризик неправомірного виводуоскільки інша сторона завжди може надати альтернативну думку. Дуже важливо, щоб воно було не просто в якості висловлювання, а з серйозним обгрунтуванням і науковою, доктринальною інтерпретацією.