Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Проект закону про прокуратуру робить стажування для майбутніх адвокатів безкоштовним

6 листопада 2013, 13:29
639
0
Автор:
Реклама

Текст проекту Закону про прокуратуру (№ 3541)раніше поданий Президентом України Віктором Януковичем, нарешті з'явився в доступі на сайті ВР. Передбачається, що закон про прокуратуру набуває чинності через три місяці з дня, що йде за днем оголошення Вищою кваліфікаційно - дисциплінарною комісією прокурорів України і Радою прокурорів України про початок своєї діяльності, який публікується вказаними органами в газеті "Голос України", за винятком деяких положень.

Представництво в суді

Проектом пропонується повністю відмінити функцію прокуратури по нагляду за дотриманням і застосуванням законів. Основна роль у виконанні таких завдань відводиться профільним органам державної влади. Крім того, звужуються повноваження прокурора по представництву в суді інтересів громадянина або держави.

Передбачений вичерпний перелік підстав для здійснення прокуратурою представництва інтересів держави в суді. Таке представництво здійснюватися тільки у випадках порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо:

- захист інтересів держави не здійснюється або її неналежно здійснює орган держвлади, орган місцевого самоврядування або інший суб'єкт владних повноважень, в компетенцію якого входять відповідні повноваження;

- відсутній компетентний орган.

Виключається можливість здійснення прокурором представлення інтересів в правовідносинах, пов'язаних з виборчим процесом, створенням і діяльністю ЗМІ, а також політичних партій, релігійних організацій, організацій, що здійснюють професійне самоврядування, і інших громадських об'єднань.

Прокурор здійснює представництво в суді інтересів громадянина у випадках, якщо така особа не може самостійно захистити свої порушені або оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження у зв'язку з не досягненням повноліття, недієздатністю або обмеженою дієздатністю, а законні представники або відповідні органи не здійснюють або неналежно здійснюють його захист. Наявність таких обставин має бути обгрунтовано прокурором.

Крім того, проектом передбачено, що безкоштовна правова допомога надаватиметься з 1 липня 2014 р. (а не з 1 січня 2017 р.) в повному об'ємі і усім категоріям осіб, передбаченим Законом "Про безкоштовну правову допомогу".

Організаційна структура органів прокуратури

Передбачається формування трирівневої системи органів: Генеральна прокуратура України, регіональні прокуратури (прокуратури областей, АР Крим, міст Києва і Севастополя), місцеві прокуратури (міські (окрім міст Києва і Севастополя) і районні прокуратури, районні в містах Києві і Севастополі прокуратури). За рішенням Генпрокурора, погодженому з Радою прокурорів України, можуть також утворюватися:

1) міжрайонні прокуратури, територіальна юрисдикція яких поширюється на декілька районів;

2) районних в містах прокуратури, територіальна юрисдикція якої поширюється на район в місті з районним діленням.

У разі ухвалення рішення про створення міжрайонної або районних прокуратур відповідні районні і міські прокуратури ліквідовуютьсяа їх територіальна юрисдикція переходить новоутвореній прокуратурі. Таке правило не застосовується до прокуратури, територіальна юрисдикція яких поширюється на міста Київ і Севастополь. Також пропонується ліквідовувати спеціалізовані прокуратури (транспортні, військові, природоохоронні).

Доступ до професії прокурора

Вводяться підвищені вимоги до кандидатів на посаду прокурора (мінімальний стаж роботи в області права не менше 2 років - для кандидата в прокурори місцевої прокуратури), а також передбачається конкурсна процедура відбору кандидатів на посаду прокурора, яка включатиме проведення кваліфікаційного іспиту (анонімного тестування і виконання практичного завдання) і спеціальну підготовку кандидатів на посаду прокурора в Національній академії прокуратури України (6 місяців). Конкурсна процедура вводиться і при перекладі прокурора на посаду в орган прокуратури вищого рівня, у поєднанні з вимогами про наявність стажу на посаді прокурора.

Передбачено, що прокурор періодично проходить підготовку в Національній академії прокуратури України, яка повинна включати вивчення правил прокурорської етики.

Відмітимо, що будь-яка особа, якій відомі факти про здійснення прокурором дисциплінарної провини, може звернутися з відповідною заявою в орган, що здійснює дисциплінарне провадження.

Для посилення незалежності прокурора від прокурорів вищого рівня проектом регулюється порядок взаємин між ними при наданні наказів або вказівок. Зокрема, вводиться право прокурора вимагати письмового підтвердження вказівки, якщо у нього виникає сумнів в його законності, а також право оскаржити таку вказівку в незалежний орган прокурорського самоврядування - Раду прокурорів України.

Генеральний прокурор України призначається на посаду з відома Верховної Ради України Президентом України. Термін повноважень Генпрокурора складає 7 років.

Прокурорське самоврядування

Законопроектом передбачається, що основним органом прокурорського самоврядування є всеукраїнська конференція працівників прокуратуриякою призначатиметься частина членів кваліфікаційно -дисциплинарных комісій прокурорів, члени Ради прокурорів України, Вищої кваліфікаційно, - дисциплінарної комісії прокурорів України.

У числі основних завдань Ради прокурорів України - внесення рекомендацій про призначення і звільнення прокурорів з адміністративних посад, вжиття заходів по забезпеченню незалежності прокурорів, розгляд питань правового захисту прокурорів, соціального захисту прокурорів і членів їх сімей; здійснення контролю за виконанням рішень органів прокурорського самоврядування, ін.

…і про адвокатів

У проекті також міститися норми, якими вносяться зміни в Закон "Про адвокатуру і адвокатську діяльність". По-першеадвокатові надається право безперешкодно входити в приміщення підприємств, установ і організацій для ознайомлення з документами і матеріалами, необхідними для здійснення адвокатської діяльності.

По-друге адвокатові надається право на безкоштовний доступ до інформаційних баз цих держорганів, органів місцевого самоврядування, Пенсійного фонду України і фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, окрім баз даних, таких, що містять інформацію з обмеженим доступом.

Крім того, передбачено, що стажування майбутніх адвокатів здійснюватиметься безкоштовно. Також особа, що отримала свідоцтво про складання кваліфікаційного іспиту, має право стажуватися під керівництвом обраного їм адвоката, який надав на цю згоду і відповідає вимогам, встановленим для керівника стажування.

Від того, що стажується звільняються обличчя, які на момент складання кваліфікаційного іспиту мають стаж роботи помічником адвоката не менше року за останні 3 року. Зараз від того, що стажується звільняються особи, які на день поводження із заявою про допуск до складання кваліфікаційного іспиту мають стаж роботи помічника адвоката не менше одного року за останні два роки.

Також встановлюється, що засоби, отримані від сплати щорічних внесків адвокатів, розподіляються між органами адвокатського самоврядування з урахуванням потреби покриття витрат на забезпечення їх діяльності, при цьому вказані засоби у рівних частинах розподіляються для забезпечення діяльності : ВКДКА і КДКА, інших органів адвокатського самоврядування, передбачених Законом про адвокатуру. Встановлення органами адвокатського самоврядування внесків або інших платежів, не передбачених Законом, забороняється.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини