Депутати від В "Свобода" О. Тягнибок і А. Мохник зареєстрували проект закону про заборону комуністичної ідеології в Україні (№ 3530). Проектом забороняється діяльність політичних партій і громадських організаційу тому числі молодіжних, що сповідують комуністичну ідеологію у усіх її проявах.
Така заборона політичних партій спричиняє за собою припинення повноважень депутатів усіх рівнів, які є членами цих політичних партій, були висунені від них кандидатами в депутати або належать до депутатських фракцій цих політичних партій. У свою чергу забороняється пропаганда комуністичних ідей, поширення продукції, що містить комуністичну символіку. Крім того, пропаганда комуністичних ідей ЗМІ є основою для припинення його діяльності і відміни його реєстрації. Ці дії відносно символіки і пропаганди спричиняють за собою карну відповідальність.
Комуністична символіка може використовуватися тільки в експозиціях музеїв і творах мистецтва, які відбивають період панування комуністичної ідеології в Україні.
Усі пам'ятники діячам світового комуністичного руху, керівникам комуністичного режиму СРСР функціонерам РСДРП (б) - РКП (б) - ВКП (б) - КПРС - КПУ підлягають обов'язковому демонтажу впродовж одного місяця з дня набуття чинності Закону. Пам'ятники, які мають художню цінність, передаються в Музей комуністичної окупації, який є структурним підрозділом Українського інституту національної пам'яті.
Також депутати вважають, що в Україні слід провести корінне очищення топонімії від наслідків комуністичної окупації : назви населених пунктів і похідні від них назви, а також назви вулиць, проспектів, площ, парків, районів в містах і так далі, назви підприємств, установ і організацій, а також їх структурних підрозділів, присвячених діячам світового комуністичного руху, керівникам комуністичного режиму СРСР, і вище вказаним функціонерам, комуністичним організаціям або у будь-який інший спосіб пов'язані з комуністичною ідеологією, підлягають обов'язковій зміні на історичну назву або на нову, не пов'язану з комуністичний минуле Україна.
Обличчя, які до 01.01.1992 р. працювали на керівних посадах в КПРС від рівня районного і міського комітету і вище, а також інші реалізатори політики комуністичного режиму СРСР підлягають люстрації, тобто тимчасовій забороні обіймати керівні або суспільно значущі посади в Україні згідно із Законом України "Про люстрацію".
У загальноосвітніх, професійно - технічних і вищих учбових закладах усіх рівнів акредитації і форм власності вводиться викладання спеціальних учбових дисциплін "Геноцид українців в ХХ столітті" і "Боротьба української нації проти окупаційних режимів в ХХ столітті".
Також проектом передбачено створення Комісії з питань злочинів проти світу і безпеки людства, військових злочинів і злочину геноциду, здійснених в Україні комуністичним режимом. Комісія є структурним підрозділом Українського інституту національної пам'яті.
До ведення Комісії відноситься: встановлення кількості жертв комуністичного режиму СРСР, визначення місць масових поховань цих жертв; узагальнення усіх даних про масові репресії і депортацію; розрахунок збитків, заподіяних українській нації за час панування комуністичного режиму СРСР.
Передбачається, що в Україні вестимуть Чорну книгу комунізмуу яку заноситься інформація про злочини проти світу і безпеки людства, військових злочинах і злочині геноциду, досконалі в Україні комуністичним режимом СРСР, і імена усіх жертв цього режиму.
Для кожного неукраїнця, який врятував від геноциду або репресій хоч би одного українця, вводиться державна нагорода "Праведник України".
У Україні встановлюється День пам'яті жертв комунізму, який відзначається щорічно в четверту суботу листопада, - в день пам'яті жертв голодоморів і політичних репресій.
Депутати розраховують, що закон набуде чинності з 1 січня 2014 р.