2 листопада набуде чинності Закон від 19.09.2013 р. № 581 - VII "Про ратифікацію Рамкової конвенції Ради Європи про значення культурної спадщини для суспільства".
Нагадаємо, Рамкова конвенція Ради Європи про значення культурної спадщини для суспільства була прийнята ще 27.10.2005 р. і підписана від імені України 31.10.2007 р. Відповідно до ст. 1 Конвенції її Сторони домовляються:
- визнавати права, пов'язані з культурною спадщиною, як невід'ємну частину права на участь в культурному житті, як це визначено в Загальній декларації прав людини;
- визнавати індивідуальну і колективну відповідальність відносно культурної спадщини;
- відмічати те, що збереження культурної спадщини і його постійне використання спрямовані на розвиток людського потенціалу і якості життя;
- вживати необхідні заходи для застосування положень Конвенції дотично:
1) ролі культурної спадщини в створенні мирного і демократичного суспільства, а також в процесах стійкого розвитку культурного різноманіття і сприяння йому;
2) найкоротших ефективних реалізації повноважень усіх відповідних громадських, інституційних і приватних учасників.
Культурна спадщина є сукупністю ресурсів, успадкованих від минулого, які люди, незалежно від своєї приналежності, вважають віддзеркаленням і вираженням своїх постійно мінливих цінностей, вірувань, знань і традицій. Воно включає усі аспекти середовища, що виникли в результаті взаємодії в часі між людьми і місцями (ст. 2 Конвенції).
Статтею 3 Конвенції передбачено, що Сторони погоджуються сприяти розумінню загальної спадщини Європи, що складається з :
- усіх форм культурної спадщини в Європі, що разом становлять загальне джерело пам'яті, розуміння, самобутності, згуртованості і творчості, а також
- ідеалів, принципів і цінностей, отриманих з досвіду, накопиченого завдяки прогресу і конфліктам минулого, і сприяючих розвитку мирного і стабільного суспільства, заснованого на повазі прав людини, демократії і верховенстві права.
Права і обов'язки, пов'язані з культурною спадщиною, встановлені статтею 4 Конвенції. Розділ II Конвенції присвячений внеску культурної спадщини у розвиток суспільства і людини : культурна спадщина і діалог; середовище, спадок і якість життя; постійне використання культурної спадщини; культурна спадщина і економічна діяльність.
Загальна відповідальність за культурну спадщину і участь громадськості передбачені розділом III Конвенції.