З сьогоднішнього дня, 1 листопада, діють положення Порядку проведення оцінки для цілей оподаткування і нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, що стягуються відповідно до законодавства, якими визначаються нові правила оцінки рухомого і нерухомого майна для цілей оподаткування. Нові правила оцінки повинні були набути чинності ще 1 серпня, але у той час уряд вирішило надати тримісячне відстрочення оцінювачам для перекваліфікації.
Так, згідно з нормами документу тепер при здійсненні угод з майном необхідно отримувати оцінку його вартості. При цьому проводити таку оцінку можуть лише експерти, що отримали спеціальний сертифікат. Їм потрібний сертифікат із спеціалізації "Оцінка для цілей оподаткування і нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, що стягуються відповідно до законодавства" у рамках відповідного напряму оцінної діяльності (оцінка матеріальних об'єктів або цілісних майнових комплексів, паїв, цінних паперів, майнових прав і нематеріальних активів). Отримати його має право будь-який суб'єкт оцінної діяльності, що має діючий сертифікат з іншої спеціалізації у рамках того ж напряму, за умови відповідності кваліфікаційним вимогам відносно зовнішнього контролю якості.
Вартість оцінки держава контролювати не будеоскільки нею займаються приватні організації, між якими, відповідно до положень чинного законодавства, має бути конкуренція.
До 1 лютого 2014 року діє спеціальний перехідною період, в ході якого в силі буде оцінка, проведена також оцінювачами, що не отримали відповідної освіти.
Звіти про оцінку, складені за старими правилами до 31 жовтня 2013 р. включно, ще можуть використовуватися за умови, що термін їх дії не збіг (він не може складати більше 3-х місяців з моменту оформлення звіту). Отже, останнім днем, коли теоретично може бути використаний звіт оцінювача, що не має спеціального сертифікату, являється 31 січня наступного року.
Нагадаємо, що 9 січня 2013 р. Кабміном було прийнято розпорядження № 6-р, яким затверджений План заходів по нормативному врегулюванню питання проведення оцінки для цілей оподаткування. В той же час на виконання вимог п. 5 постанов № 231 ФГИ розробив вісім нормативно-правових актів (набули чинності з 27.06.2013 р.), що встановлюють технологічний порядок впровадження оцінки для цілей оподаткування, погоджених Державною службою з питань регуляторної політики і розвитку підприємництва і зареєстрованих в Міністерстві юстиції у встановленому законодавством порядку.