1. З 1 листопада змінилися правила оцінки нерухомості
З 1 листопада проводити оцінку рухомого і нерухомого майна для цілей оподаткування можуть лише експерти, що отримали спеціальний сертифікат із спеціалізації "Оцінка для цілей оподаткування і нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, що стягуються відповідно до законодавства" у рамках відповідного напряму оцінної діяльності (оцінка матеріальних об'єктів або цілісних майнових комплексів, паїв, цінних паперів, майнових прав і нематеріальних активів). Отримати сертифікат має право будь-який суб'єкт оцінної діяльності, що має діючий сертифікат з іншої спеціалізації у рамках того ж напряму, за умови відповідності кваліфікаційним вимогам відносно зовнішнього контролю якості.
При цьому оцінка повинна проводитися згідно Порядку проведення оцінки для цілей оподаткування і нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, що стягуються відповідно до законодавства.
Втім, звіти про оцінку, складені за старими правилами до 31 жовтня 2013 р. включно, ще можуть використовуватися за умови, що термін їх дії не збіг (він не може складати більше 3-х місяців з моменту оформлення звіту). Отже, останнім днем, коли теоретично може бути використаний звіт оцінювача, що не має спеціального сертифікату, являється 31 січня наступного року.
2. Набули чинності постанови Кабміну для цілей трансфертного ціноутворення
25 жовтня набуло чинності постанова Кабміну № 763яким затверджений Порядок розрахунку і застосування ринкового діапазону цін і ринкового діапазону рентабельності для цілей трансфертного ціноутворення. Документом, зокрема, передбачено, що кожному значенню вибірки, починаючи з мінімального, привласнюється порядковий номер. Якщо вибірка містить два і більше однакових значень, в неї включаються усі такі значення. У вибірку не включається ціна контрольованої операції.
Крім того, 25 жовтня набули чинності постанови КМУ № 749яким затверджений процентний діапазон цін для деяких товарних позицій згідно Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності для цілей трансфертного ціноутворення, і № 764що визначає Порядок узгодження цін в контрольованих зовнішньоекономічних операціях, за результатами якого полягають договори, що мають двосторонній або багатосторонній характер, для цілей трансфертного ціноутворення.
3. Кабмін схвалив відміну коефіцієнтів, що застосовуються до ставок екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації ТС
Кабінет Міністрів схвалив проект змін до Податкового кодексу в частині відміни коефіцієнтів, що застосовуються до ставок екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів.
Передбачається, що розмір екологічного податку залежатиме від розміру витрат на оплату послуг з організації і проведення робіт, пов'язаних з утилізацією відходів, що утворюються в результаті втрати транспортним засобом своїх споживчих властивостей. В цьому випадку ставки екологічного податку складуть: на легкові автомобілі - 5,5 тис. грн., для вантажних автомобілів - 11 тис. грн.
4. НБУ нагадав про продаж надходжень в іноземній валюті від угод по ВЭД
НБУ в листі № 28-312/1652/6131 нагадуєщо п. 2 постанови НБУ № 163 "Про зміну термінів розрахунків по операціях експорту і імпорту товарів і введення обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті" встановлена вимога про обов'язковий продаж на міжбанківському валютному ринку України надходжень в іноземній валюті у вигляді валютної виручки резидентів від продажу товарів по зовнішньоекономічних договорах.
Згідно ст. 387 Господарського кодексу суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності після сплати передбачених законом податків і зборів (обов'язкових платежів) самостійно розпоряджаються валютною виручкою від проведених ними операцій, окрім випадків введення Національним банком вимоги з обов'язкового продажу частини надходжень в іноземній валюті.
Окрім іншого, нагадується, що Законом "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно розширення інструментів впливу на грошово-кредитний ринок" внесені зміни в ст. ст. 25 і 44 Закони "Про Національний банк України", згідно з якими НБУ наділяється правом вводити вимоги з обов'язкового продажу частини надходжень в іноземній валюті, а також встановлювати порядок проведення обов'язкового продажу і розмір надходжень в іноземній валюті, що підлягають обов'язковому продажу.
Крім того, скасовано лист відносно уявлення декларації про валютні цінності, яким був встановлений механізм реалізації положень ст. 9 Декрету Кабміну від 19 лютого 1993 р. № 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю".
5. Процедура внутрішнього аудиту профучастников фондового ринку вдосконалена НКЦБФР
НКЦБФР прийняла рішення "Про затвердження Положення про особливості організації і проведення внутрішнього аудиту (контролю) в професійних учасниках фондового ринку". Документом уточнені вимоги до осіб, які не можуть бути працівниками структурного підрозділу, посадовцем служби внутрішнього аудиту, а також порядок призначення особи, що тимчасово виконує обов'язки керівника структурного підрозділу або посадовця служби внутрішнього аудиту в при звільненні або відсутності вказаних осіб і т. п.
Положення розроблене відповідно до ст. 8 Закону "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", ст. ст. 15-1 і 21 Закону "Про фінансові послуги і державне регулювання ринків фінансових послуг". Також НКЦБФР внесла зміни у Положення про пруденциальных нормативи.
6. Податкова повідомила, які митні платежі сплачуються при імпорті товарів
Податкова служба в роз'ясненні нагадуєщо при ввезенні суб'єктами господарювання на митну територію України товарів в митному режимі імпорту сплачуються наступні митні платежі:
- ввізне мито згідно ч. 1 ст. 286 Митного кодексу по ставках, встановлених Законом "Про митний тариф України". У випадках, передбачених законами України, товари, поміщені в митний режим імпорту, оподатковуються сезонним митом і особливими видами мита;
- ПДВ згідно з розділом V Податкового кодексу по ставці 20 % баз оподаткування до 31.12.2013 р. включно, а з 01.01.2014 - по ставці 17 %;
- акцизний податок по ставках, встановлених п. 215.3 ст. 215 разд. VI НК, у разі приналежності товарів до підакцизних, певній ст. 215 НК.
Також нагадуєтьсящо згідно з положеннями чинного законодавства фінансова звітність підприємства включає: баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал і примітки до звітів.
7. Роз'яснено, які підприємці не зобов'язані забезпечувати можливість розплачуватися карткою
Податкова служба в роз'ясненні повідомилащо забезпечувати можливість здійснення утримувачами електронних платіжних засобів розрахунків за продані товари (зроблені послуги) з використанням електронних платіжних засобів зобов'язані лише ті суб'єкти господарювання, які при продажі товарів (наданні послуг) використовують реєстратори розрахункових операцій.
При цьому від обов'язкового прийняття електронних платіжних засобів звільняються передбачені законом заклади громадського харчування закритого типу, обслуговуючі певний контингент споживачів, а також суб'єкти господарювання, що здійснюють господарську діяльність в населених пунктах з чисельністю населення менше 25 тис. чел.
8. Минсоцполитики повідомляє, що звіт про прийнятих працівників в службу зайнятості не надається
Минсоцполитики в листі № 728/021/106-13 нагадуєщо звіт за формою № 5-ПН не треба подавати в службу зайнятості, а штрафні санкції за непредставлення такого звіту не застосовуються. Так, Міністерство повідомляє, що наказ Минсоцполитики від 14.07.2011 р. № 279 "Про затвердження форми звітності № 5-ПН "Звіт про прийнятих працівників" і інструкцію по її заповненню" приймався відповідно до вимог п. 4 ст. 20 Закону "Про зайнятість населення" в редакції від 01.03.91 р. № 803 і абз. 2 п. 2 ч. 2 ст. 35 Закону "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
У зв'язку з припиненням дії Закону "Про зайнятість населення" № 803 і внесенням ряду істотних змін в законодавство, у тому числі в Закон "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", на сьогодні триває робота з приведення законодавства у відповідність з чинним Законом "Про зайнятість населення" № 5067.
9. Підприємцям нагадали про порядок проведення фактичної податкової перевірки
Податкова в роз'ясненні від 25.10.2013 р. повідомляєщо відповідно до п. 80.1 ст. 80 НК фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків. При цьому перед початком фактичної перевірки з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій і ведення касових операцій посадовцями контролюючих органів на підставі пп. 20.1.9 п. 20.1 ст. 20 НК може бути проведена контрольна розрахункова операція (п. 80.4 ст. 80 НК).
При здійсненні перевірки посадовцями може проводитися хронометраж господарських операцій. За результатами хронометражу складається довідка, яка підписується посадовцями контролюючого органу і посадовцями суб'єкта господарювання або його представника і особами, що фактично здійснюють господарські операції (п. 80.8 ст. 80 НК).
Крім того, згідно з нормами чинного законодавства податківці мають право здійснювати контроль за нарахуванням зарплати. При цьому рішення органів прибутків і зборів пропонують оскаржити у Раді при Держпідприємництва.
10. Депутати хочуть спростити подачу финотчетности суб'єктам мікропідприємництва
Комітет з питань економічної політики рекомендує парламенту прийняти за основу і в цілому законопроект № 3138 про внесення змін до Закону "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" (відносно порядку складання і представлення фінансової звітності для суб'єктів мікропідприємництва).
Проектом пропонується уточнити вимоги для суб'єктів мікропідприємництва за уявленням фінансової звітності. Зокрема, юридичні особи, що відносяться до суб'єктів мікропідприємництва, згідно з нормами Господарського кодексу, як і інші юридичні особи, що відповідають критеріям, певним Податковим кодексом, зобов'язані складати і подавати у відповідні органи фінансову звітність, передбачену для суб'єктів малого підприємництва, один раз в рік.
Реалізація положень проекту закону, на думку законодавця, сприятиме підвищенню інвестиційної привабливості держави, розвитку підприємництва і спрощенню діяльності суб'єктів мікропідприємництва.
Про те, що цікавого для бізнесу сталося минулого тижня, читайте в нашому попередньому матеріалі.
Ці і багато інших законодавчих актів, а також їх правовий аналіз ви завжди можете знайти в системах ЛІГА :ЗАКОН і на сайті ЮРЛИГИ.