Президент України Віктор Янукович вніс у Верховну Раду проект закону "Про прокуратуру", який є черговим кроком, спрямованим на реформування системи правосуддя і юстиції. Законопроектом пропонується повна відміна функцій прокуратури по нагляду і дотриманню законів, відмітив під час брифінгу радник Президента України Андрій Портнов. Він повідомив, що повноваження прокуратури у сфері громадських стосунків, не пов'язаних з карним судочинством, обмежується виключно можливістю здійснювати дії, пов'язані з виконанням конституційної функції прокуратури, - представництва в судах. При цьому, об'єм повноважень прокурора буде аналогічний комплексу прав, якими користується адвокат при наданні правової допомоги.
Як наслідок, за його словами, органи прокуратури втрачають повноваження по безпосередньому втручанню в діяльність громадян, приватних підприємств і організацій поза сферою карного судочинства. Зокрема, втрачають право безперешкодного відвідування приміщень приватних суб'єктів господарювання, витребування і вилучення у вказаних осіб документів, виклик в органи прокуратури і відбору пояснень, - сказав Андрій Портнов.
Законопроектом пропонується звуження повноважень прокурора по представництву в суді інтересів громадянина або держави. Законопроект передбачає встановлення виняткового переліку підстав для здійснення прокуратурою представництва інтересів держави в суді. Таке представництво здійснюватиметься тільки у випадках наявність порушень, або погрози порушень інтересів держави, якщо захист інтересів держави не здійснює, або належним чином не здійснює орган державної влади, який відповідає за цей напрям, або у разі відсутності такого органу.
Крім того, повністю унеможливлюється здійснення прокурором представництва держави в правовідносинах, пов'язаних з виборчим процесом, створенням і діяльністю ЗМІ, політичних партій, релігійних організацій, інших громадських об'єднань.
Як повідомив А. Портнов, з метою забезпечення представництва інтересів громадян, представницькі повноваження, яких позбавлена прокуратура, переходять до інститутів безкоштовної правової допомоги. "У зв'язку з цим, наша держава повинна витратити значні бюджетні кошти для того, щоб не з 2017 року, як передбачалося раніше, а з 1 липня 2014 р. ввести в усіх районних центрах України центри безкоштовної правової допомоги"- відмітив А. Портнов. За його словами, в цих центрах усі малозабезпечені громадяни, діти- сироти, позбавлені батьківської опіки, безпритульні, особи, затримані в адміністративному порядку, затримані за підозрою в скоєнні карного злочину, до яких застосований запобіжний захід у вигляді утримання під вартою, біженці, ветерани війни отримуватимуть безкоштовну правову допомогу.
Радник Президента також повідомив, що прокурор зможе представляти тільки ту категорію громадян в суді, які є неповнолітніми, визнані судом недієздатними, або обмежено дієздатними.
Законопроектом також пропонується розширити компетенцію Уповноваженого Верховної Ради з прав людини для забезпечення представництва інтересів громадянина в суді.
По словах А. Портнова, законопроект також спрямований на вдосконалення організаційної структури органів прокуратури. З метою усунення дублювання компетенцій передбачається трирівнева система органів: Генеральна прокуратура, регіональні прокуратури і місцеві прокуратури. "Глава держави пропонує ліквідовувати усі спеціалізовані прокуратури, тобто в країні ліквідовуються 122 прокуратури: транспортні, військові, природоохоронні, міські прокуратури або районні, де вони діють одночасно" - відмітив Радник Президента.
Законопроектом передбачаються підвищені вимоги до прокурорів і прозора конкурсна процедура відбору кандидатів на посаду прокурорів. "Доступ до професії прокурора стане складним і багаторівневим, щоб кращі фахівці в області права могли отримати цю професію" - відмітив Андрій Портнов.
Радник Президента також додав, що проектом закону передбачається внести зміни до Закону "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" відносно надання адвокатові право безперешкодно входити у приміщення підприємств, установ і організацій для ознайомлення з документами, необхідними для здійснення адвокатської діяльності. "Запропоновані зміни, разом з діючими сьогодні, згідно із Законом про адвокатуру, гарантіями адвокатської діяльності підвищать статус адвоката і нададуть йому фактично безпрецедентний комплекс прав, що дозволить йому ефективніше боротися з прокурором у відстоюванні позиції захисту"- сказав Андрій Портнов.
Також пропонується встановити семирічний термін повноважень Генерального прокурора Україниоскільки європейські колеги вважали п'ятирічний термін таким, який не відповідає європейським стандартам. "У завершальних положеннях законопроекту пропонується обумовити, що семирічний термін повноважень Генерального прокурора набуває чинності у тому випадку, якщо парламентом будуть прийняті відповідні зміни в Конституцію" - сказав Андрій Портнов. Він нагадав, що голосування у Верховній Раді за зміни в Конституцію відносно вилучення п'ятирічного терміну повноважень генпрокурора вже пройшли три етапи і зараз залишилося єдине голосування, яке планується здійснити в лютому наступного року.
За інформацією прес-служби Президента.