Податкова служба у своєму роз'ясненні від 28.10.2013 р. нагадує, що облік прибутків і витрат фізособи-підприємці, окрім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізособи, що здійснюють незалежну професійну діяльність, ведуть в Книзі обліку прибутків і витрат, форма і порядок ведення якої затверджені наказом Миндоходов від 16.09.2013 р. № 481.
У документі нагадується, що Книга ведеться по вибору платника податків в паперовому або електронному виді (п. 2 Порядки).
Відповідно до п. 3 Порядки у разі обрання ведення Книги в паперовому виді самозанятое особа зобов'язана подати контролюючому органу по основному місцю обліку екземпляр Книги, на титульному аркуші якої вказуються: прізвище, ім'я і по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія і номер паспорта (для осіб, які із-за своїх релігійних переконань відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, і повідомили про це відповідний контролюючий орган, і мають відмітку в паспорті), податкова адреса, номер і дата свідоцтва про право на здійснення незалежної професійної діяльності (за наявності).
Книга прошнурована, пронумерована, безкоштовно реєструється в контролюючому органі. Книга упевняється підписом керівника або заступника контролюючого органу і скріплюється друком.
У разі потреби реєстрації нової Книги впродовж податкового (звітного) періоду запису в ній тривають наростаючим підсумком, а попередня Книга залишається у самозанятого особи.
Згідно пп. 5.2 п. 5 застосувань 27 "Стандарт надання адміністративної послуги "Реєстрація Книги обліку прибутків і витрат" до наказу ДПА від 30.11.2011 р. № 187 термін розгляду поданих заявником чи уповноваженою особою документів для надання адміністративної послуги "Реєстрація Книги обліку прибутків і витрат" або відмови в її наданні складає два робітників дня з дати подачі таких документів.
Вхідним документом для процесу реєстрації Книги обліку прибутків і витрат є зареєстроване і з відповідною резолюцією керівника органу ДПС, перших заступників (заступників) керівника органу ДПС заява в довільній формі відносно реєстрації Книги. Разом із заявою повинен подаватися прошнурований з пронумерованими сторінками і заповненою титульною сторінкою екземпляр Книги (пп. 6.1 п. 6 застосувань 27).
Згідно п. 4 Порядки у разі обрання ведення Книги в електронній формі самозанятое особа зобов'язана: отримати посилені сертифікати відкритих ключів, сформованих акредитованими центрами сертифікації ключів, включених в систему представлення податкових документів в електронному вигляді, укласти договір про визнання електронних документів з контролюючим органом, сформувати заяву на отримання Книги і направити його контролюючому органу по місцю податкового обліку засобами електронного зв'язку з дотриманням умов відносно реєстрації електронного підпису підзвітних осіб в порядку, визначеному законодавством.
Контролюючий орган по місцю податкового обліку реєструє заява самозанятого особи на отримання Книги в реєстрі поданих заяв і впродовж 3 робочих днів формує і посилає самозанятому особі повідомлення про реєстрацію Книги з вказівкою її реєстраційного номера і дати реєстрації.
Після отримання платником податків повідомлення про реєстрацію Книги така особа здійснює операції по її веденню.
Читайте також: Документ тижня : нова форма Книги обліку прибутків і витрат фізосіб-підприємців