1. На сайті Укргосреестра можна знайти дані про засновників і підрозділи юрособ
З 19 жовтня 2013 р. користувачам мережі Інтернет наданий доступ майже до усіх відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців.
На сайті Укргосреестра додатково можна отримати відомості про засновників, відособлені підрозділи юридичних осіб, а також багато іншої інформації. При цьому закритими залишилися тільки ті відомостіякі охороняються законодавством про захист персональних даних.
Крім того, Укргосреестр виступає за відкритість усіх єдиних і державних реєстрів інформаційної мережі Мінюсту.
Також відмітимо, що Кабмін пропонує внести зміни до Закону про звернення громадян, передбачивши механізм електронного звернення. "Кожна людина зможе через інтернет направити звернення і отримати відповідь в електронній формі" - говорять в уряді.
2. Набув чинності Закон про постачання товарів магазинами безмитної торгівлі на борт літаків
23 жовтня 2013 р. набув чинності Закон № 588 - VIIяким внесені зміни в Митний кодекс.
Відповідно до передбачених вказаним Законом змін (ст. 143 ТК доповнена п. п. 7 - 19) постачання товарів магазинами безмитної торгівлі на борт повітряного транспортного засобу комерційного призначення здійснюється під контролем посадовців органу прибутків і зборів по місцю розташування магазину.
3. Підписаний ряд документів з Чехією про уникнення подвійного оподаткування
21 жовтня 2013 р. президенти України і Чехії підписали ряд двосторонніх документів, серед яких, зокрема, Протокол до Міжурядової Конвенції про уникненні подвійного оподаткування і попередженні податкових ухилень відносно податків на прибутки і майно.
Відповідно до положень документу Протокол:
- змінює назви податків, на які поширюється Конвенція;
- вносить зміни в текст діючої Конвенції відносно статей стосовно постійного представництва, пенсій, уникнення подвійного оподаткування і недискримінації.
Крім того, встановлюється, що звільняються від оподаткування відсотки, одержувачем і фактичним власником яких є уряд договірних держав, нацбанки України і Чехії, а також державні банки країн : в Україні - Ощадбанк або Укрексімбанк, в Республіці Чехія - Чеський Експортний Банк і Експортна Страхова Компанія, які належать або контролюються урядами договірних держав.
4. Кабмін затвердив пакет документів для цілей трансфертного ціноутворення
23 жовтня 2013 р. Кабмін ствердив черговий пакет документів, необхідних для імплементації норм Закону про трансфертне ціноутворення. Зокрема, розпорядженнями уряду визначений перелік джерел офіційної інформації для розрахунку ринкового діапазону цін, а також перелік спеціалізованих комерційних видань для цілей трансфертного ціноутворення.
Нагадаємо, що минулого тижня Кабмін двома постановами ствердив Порядок узгодження цін в контрольованих операціях, згідно з яким при контролі за трансфертним ціноутворенням підприємства зможуть заздалегідь погоджувати ціни і укласти відповідну угоду з Міністерством прибутків і зборів. Крім того, був затверджений Порядок розрахунку і застосування ринкового діапазону цін і ринкового діапазону рентабельності для цілей трансфертного ціноутворення. Розрахунок таких діапазонів є необхідною умовою використання методів визначення ціни в контрольованих операціях.
5. Ухвалений Закон, що спрощує реєстрацію і облік платників податків
24 жовтня 2013 р. Верховна Рада внесла зміни до Податкового кодексу, ухваливши Закон відносно обліку і реєстрації платників податків (законопроект № 2054а).
Згідно з текстом документу скорочується граничний термін повідомлення банками і іншими фінансовими установами органів Миндоходов про відкриття рахунків платників податківа також терміну повідомлення органами Міністерства фінансових установ про узяття або відмову в прийнятті таких рахунків на облік. Граничний термін повідомлення на сьогодні складає 3 робітників дня відповідно до ст. 69 НК, тоді як Закон передбачає термін не пізніше наступного робочого дня.
Документом також пропонується відмінити свідчення про реєстрацію платника ПДВ і єдиного податку, а реєстрація платником податку здійснюватиметься виключно шляхом внесення записів у відповідні реєстри Миндоходов з можливістю отримання витягань за бажанням платників податків. При цьому дані з реєстрів платників ПДВ і єдиного податку щодня оприлюдняться на єдиному веб-порталі і офіційному сайті міністерства.
Крім того, серед іншого, документом пропонується відмінити необхідність представлення платником податків повідомлень про об'єкти оподаткування по місцезнаходженню кожного з таких об'єктів, встановивши, що про усі свої об'єкти платник податків повідомляє тільки по основному місцю обліку (ст. 63 НК)а також надати можливість суб'єктові господарювання, не зареєстрованому платником ПДВ, вибирати ставку єдиного податкуяка передбачає сплату податку на додану вартість, у разі зміни групи платників єдиного податку шляхом реєстрації платником ПДВ відповідно до розділу V Кодексу і подачі заяви про зміну групи платників єдиного податку (ст. 293 НК).
6. Форс-мажорні обставини засвідчує виключно ТВП України
На підставі аналізу норм чинного законодавства Нацбанк в листі № 47-411/18440 дійшов висновкущо форс-мажорні обставини відповідно до умов зовнішньоторговельних угод, договорів і обставин непереборної сили (чи стихійного лиха) на території України засвідчує виключно Торгово-промислова палата України.
При цьому регіональні ТВП здійснюють тільки підготовку документів для підтвердження форс-мажорних обставин.
7. Нацбанк роз'яснив вимоги законодавства відносно валютних перекладів
У своєму роз'ясненні № 29-209/17998 Нацбанк приходить до висновкущо якщо фізособа - одержувач перекладу має в уповноваженому банку рахунок в іноземній валюті і було ідентифіковано банком, то уповноважений банк для здійснення зарахування гривневого еквіваленту від продажу надходжень в іноземній валюті відкриває такій фізособі поточний рахунок в національній валюті.
У іншому своєму роз'ясненні № 29-113/18005 финрегулятор нагадуєщо дія постанови № 381 відносно обов'язкового продажу частини надходжень в іноземній валюті поширюється не лише на валютну виручку резидентів від продажу товарів по зовнішньоекономічних договорах, але і на усі надходження в іноземній валюті з-за кордону на користь юрособ і фізосіб-підприємців.
Відмітимо, що також нещодавно НБУ розповівякі операції не підлягають обов'язковому финмониторингу.
8. НКЦБФР змінила правила розгляду справ про порушення законодавства на фондовому ринку
НКЦБФР внесла зміни у Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів і застосування санкцій.
Документом передбачено доповнення переліку підставза наявності яких справа про правопорушення не може бути порушена, а збуджене підлягає припиненню. Також встановлений порядок числення термінів і порядок здійснення дій в останній день терміну. Крім того, був змінений термін напряму рішенняприйнятого за результатами розгляду справи про правопорушення, і розпорядження про усунення порушення законодавства про цінні папери. А термін, встановлений на оскарження постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, був збільшений.
На думку представників Комісії, прийняття вказаних змін посилить захист інтересів юрособ при розгляді справ Комісією, а також забезпечить їх повний, усебічний розгляд і ухвалення законних рішень.
Відмітимо і те, що нещодавно НКЦБФР визначила, на яких іноземних біржах необхідно розміщувати цінні папери іноземним емітентам для отримання допуску в Україні, а також декларувала своє бажання впровадити в Україні механізм секюритизації.
9. Миндоходов вказало на особливості оформлення декларації і обкладення ПДВ
Миндоходов в листі від 10.09.2013 р. № 10803/6/99-99-19-04-02-15 роз'яснило Порядок оформлення декларації по ПДВ інвестором у рамках угоди про розподіл продукції. Зокрема, відмічено, що при негативному значенні суми ПДВ, розрахованої відповідно до Податкового кодексу, така сума підлягає відшкодуванню інвесторові (операторові) в порядку і в терміни, передбачені угодою про розподіл продукції, затвердженим Кабміном. При цьому інвестор має право на автоматичне бюджетне відшкодування такої суми в повному об'ємі.
Крім того, Миндоходов назвало критерії відбору суб'єктів ВЭД, що експортують товари невласного виробництва, і нагадало перелік виплат, на які не нараховується ЕСВ.
При цьому Кабмін вирішивчим Миндоходов займатиметься наступні 5 років, у зв'язку з чим органи Миндоходов планово перевірятимуть бізнес разом з органами финконтроля.
10. Держпідприємництво роз'яснило відносно припинення юрособи, не пов'язаної з банкрутством, на підставі рішення суду
Держпідприємництво в листі № 3729 нагадуєщо реєстрація припинення юридичної особи на підставі судового рішення, яке не пов'язане з банкрутством юрособи, робиться в порядку, передбаченому ст. 38 Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців".
Так, згідно ч. 1 ст. 38 Закону про реєстрацію суд, що ухвалив рішення про припинення юрособи, яке не пов'язане з його банкрутством, в день набирання законної сили такого рішення направляє його копію держреєстраторові по місцезнаходженню юрособи для внесення в Єдиний державний реєстр запису про судове рішення. Дата вступу відповідного судового рішення вноситься держреєстратором в журнал обліку реєстраційних дій.
Крім того, згідно ч. 4 ст. 38 Закону про реєстрацію з дати внесення в ЕГР запису про судове рішення про припинення юрособи застосовуються обмеження, встановлені законом.
Про те, що цікавого для бізнесу сталося минулого тижня, читайте в нашому попередньому матеріалі.
Ці і багато інших законодавчих актів, а також їх правовий аналіз ви завжди можете знайти в системах ЛІГА :ЗАКОН і на сайті ЮРЛИГИ.