Верховная Рада 17 февраля внесла изменения в действующее законодательство, касающееся дорожно-транспортных происшествий и выплаты страхового возмещения (законопроект № 4652-д).
Закон предусматривает упрощение оформления материалов ДТП, в которых отсутствуют травмированные или погибшие лица, а повреждены только транспортные средства, и совершенствование порядка выплаты страхового возмещения (см. "Принят Закон об изменениях порядка оформления материалов ДТП: в случае "легких" аварий сотрудников ГАИ вызывать не придется", "ДТП без ГАИ").
Прокомментировал основные новшества документа для ЛІГА:ЗАКОН юрист ЮФ Magisters Ярослав Олейник.
"Закон вносить зміни до КУпАП та Закону про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності (далі - зміни).
Ярослав Олейник, юрист ЮФ Magisters |
Відповідно до змін передбачається, що особа, цивільно-правова відповідальність якої застрахована, звільняється від адміністративної відповідальності за порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, за умови, що учасники дорожньо-транспортної пригоди не перебували в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції та скористалися правом спільно скласти повідомлення про цю пригоду відповідно до Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів".
Закон не вказує, як і хто саме має встановлювати відсутність сп'яніння чи перебування під впливом засобів у вказаних випадках. Закон надає можливість не викликати на місце ДТП працівників ДАІ у разі пошкодження лише транспортних засобів. Припускаю, що матимуть місце випадки оформлення відповідного повідомлення і водіями, які перебували у відповідному стані.
Відповідно до змін передбачається, що порядок адміністративного затримання, особистого огляду, огляду речей і вилучення речей та документів, у тому числі посвідчення водія, талона про проходження державного технічного огляду, ліцензійної картки на транспортний засіб, тимчасове затримання транспортного засобу, відсторонення водіїв від керування транспортними засобами, річковими і маломірними суднами та огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а також щодо вживання лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з метою, передбаченою цією статтею, визначається цим Кодексом, іншими законами України та у встановлених законом випадках Кабінетом Міністрів України.
Відповідно доКонституції України ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом. Позбавлення, обмеження права власності можливе на підставах, встановлених законами. Закони приймаються ВРУ. КМУ приймає розпорядження та постанови, які не є законами.
Важливо вказати, що згідно Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Зміни передбачають чіткі рамки для оформлення договору страхування цивільної відповідальності. Передбачають, що у разі розбіжності норм Закону про обов'язкове страхування з іншими нормами цивільного законодавства, застосовуються норми відповідного Закону. Таке положення суперечить ієрархії норм цивільного законодавства, яка викладена у Цивільному кодексі України. Деякі положення змін по-різному регулюють правовідносини у порівнянні з Цивільним кодексом України.
Зміни передбачають більш жорстку формалізацію документообігу, встановлюють підстави для формування бланків документів, пов'язаних із повідомленням про ДТП, які будуть видаватись при укладенні договору страхування, встановлюють строки для повідомлення про настання страхового випадку, розширюють коло обов'язків страхувальників, застрахованих осіб, страховиків, встановлюють обов'язок, в т.ч. для застрахованої особи, сприяти страховику та МТСБУ у розслідуванні страхових випадків з покладенням обов'язку сплати штрафу за порушення відповідного обов'язку.
Зміни встановлюють, що за порушення строків виплати страхового відшкодування сплачується пеня".