Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Триллионные объемы движения ценных бумаг нельзя просто так обложить налогом

21 октября 2013, 18:11
591
0
Автор:
Реклама

Ю&З: Пане Олексіє, останнім часом учасники фондового ринку говорять про реформування, у зв'язку з чим хотілося б запитати які все ж таким відмінності між старим та новим законами про депозитарну систему України?

Олексій Кий:

Якщо систематизувати основні відмінності законів про депозитарну систему, то вони будуть виглядати наступним чином.

«Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні»

«Про депозитарну систему України»

Було можливе існування декількох депозитаріїв корпоративних ЦП

Можливий тільки один - Центральний депозитарій корпоративних ЦП (ЦД)

Цінні папери зберігались у зберігачів

Цінні папери зберігаються у ЦД

Розрахунковий банк не мав визначеного статусу

Розрахунковий банк - це Розрахунковий центр з обслуговування договорів на фінансових ринках (РЦ)

Розрахунково-клірингову діяльність щодо цінних паперів міг здійснювати тільки депозитарій

Розрахунково-клірингову діяльність щодо цінних паперів можуть здійснювати РЦ, ЦД і клірингові установи

Не було законодавчого визначення DVP

Є законодавче визначення DVP: всі розрахунки за принципом DVP здійснюються через РЦ

Не могло бути клірингових установ

Можуть бути клірингові установи

Існували реєстратори та зберігачі

Можуть бути депозитарні установи (замінили реєстраторів і депозитаріїв)

Зберігач повинен був мати одну ліцензію на депозитарну діяльність

Депозитарна установа може мати три ліцензії (окремо потрібні ліцензії на зберігання активів ІСІ та активів НПФ)

Облігації місцевих позик обслуговувались у депозитарії корпоративних ЦП

Облігації місцевих позик обслуговуються у депозитарії НБУ

Ю&З: Чи призведе впровадження нового закону до більшої прозорості та відповідальності емітентів ЦП?

Олексій Кий:

На мою думку, для емітентів нічого принципово не зміниться. Дематеріалізація - це окрема реформа, хоча і пов'язана з депозитарною реформою. Емітентів, як і раніше, обслуговує депозитарій, тільки тепер НДУ. Реєстри для загальних зборів надає НДУ, хоча можуть і депозитарні установи як колишні реєстратори.

Ю&З: Чи вплинуть нововведення на пожвавлення ринку ЦП та зроблять більш популярними та реальними серед юридичних та фізичних осіб інвестування в різні галузі економіки шляхом придбання ЦП підприємств?

Олексій Кий:

Певною мірою так, оскільки за досвідом інших країн централізація депозитарної системи збільшує захищеність прав власності і зменшує ризики. Однак, якщо на базарі нема чим торгувати, то і нема куди інвестувати. Проблема у відсутності якісних акцій (постприватизаційний період закінчився) і корпоративних облігацій (дефолти).

Ю&З: Згідно нового Закону грошові розрахунки за операціями з цінним паперами здійснюються через Розрахунковий центр. Що треба зробити аби мати можливість виконати такі операції?

Дійсно, з набранням чинності Законом «Про депозитарну систему України» грошові розрахунки за операціями з цінним паперами на фондовій біржі або поза фондовою біржею з дотриманням принципу «поставка проти оплати» здійснюються через Розрахунковий центр. Для того, щоб мати можливість виконати такі операції, торговець цінними паперами повинен відкрити в Розрахунковому центрі поточний та кліринговий рахунок, а також підключитися до систем інтернет-банкінгу та інтернет-клірингу. Для операцій з цінними паперами без дотримання принципу «поставка проти оплати» нічого не змінилося, грошові розрахунки здійснюються так само як раніше.

Крім того, з початку 2013 року для учасників фондового ринку запроваджено новий податок - особливий податок з відчуження цінних паперів та деривативів. Торговець цінними паперами визначений податковим агентом за цим податком, тому при оформленні договорів між торговцем та його клієнтом повинен бути чітко визначений порядок дій кожної сторони для забезпечення вчасної сплати податку та подання коректної податкової звітності.

Ю&З:. Чи передбачається реформування системи оподаткування торгівлі цінними паперами?

Олексій Кий:

В контексті набуття чинності Закону України «Про депозитарну систему України» реформування системи оподаткування торгівлі цінними паперами не передбачається. Реформа вже пройшла: новий акцизний податок був введений з 2013 р., але багато грошей з нього бюджет не одержав. Як і очікувалось, з'явились нові схеми уникнення податків і нові податкові оптимізатори. Велика помилка - бачити трильйонні обсяги руху цінних паперів і думати, що їх можна просто так обкласти податком.

Ю&З: Наразі дуже багато питань виникає щодо запровадження нових ліцензійних умов провадження депозитарної діяльності. Можете назвати основні з них?

Олексій Кий:

Основними змінами у ліцензійних умовах депозитарних установ є:

По - перше, запровадження нового виду щорічної звітності до НКЦПФР, яка складається із 3 довідок - щодо структури власності ліцензіата та його власників з істотною участю, щодо асоційованих осіб фізичних осіб, які є власникам з істотною участю ліцензіата та щодо переліку юридичних осіб, у яких фізична особа-власник з істотною участю у ліцензіата є керівником/контролером.

По друге - Фактично запроваджено контроль НКЦПФР за дотриманням ліцензіатами вимог Кодексу законів про працю України (зокрема, глави ІІІ), Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (в тому числі щодо оприлюднення річної фінансової звітності та річної консолідованої фінансової звітності разом з аудиторським висновком).

І останнє важливе нововведення це - відмінено зобов'язання ліцензіата щодо необхідності подання облікової картки та змін до неї до територіальних органів Комісії.

Ю&З: Як Ви вважаєте, депозитарна реформа вдалася?

Депозитарна реформа почалася і йде, але процес не закінчився и безумовно потребує покращень.

Розмову вела Олена Адамантіс, «ЮРИСТ & ЗАКОН»

________________________________________________________________

«ЮРИСТ & ЗАКОН» - это электронное аналитическое издание, входящее в информационно-правовые системы ЛІГА:ЗАКОН и созданное специально для юристов и специалистов, нуждающихся в качественной аналитической информации об изменениях, происходящих в правовом поле Украины. По вопросам приобретения издания «ЮРИСТ & ЗАКОН» обращайтесь к менеджерам ЛІГА:ЗАКОН или к региональным дилера.

Оставьте комментарий
Войдите чтобы оставить комментарий
Войти
Подпишитесь на рассылку
Главные новости и аналитика для вас по будням

Похожие новости