Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Юрист «Укрзалізниці» рассказал, почему госпредприятие станет публичным АО

24 октября 2012, 11:25
1424
15
Реклама

Михайле Миколайовичу, на сьогодні готується новий проект закону «Про залізничний транспорт». Які основні зміни передбачатиме цей документ?

- Закон, проект якого пропонується, має стати базовим законодавчим актом у сфері правового регулювання організації, функціонування залізничного транспорту, покликаним комплексно врегулювати відповідну сферу суспільних відносин.

Норми проекту спрямовані на забезпечення:

- цілісного, ефективного, безпечного і якісного функціонування залізничного транспорту, а також його комплексного розвитку;

- балансу інтересів держави, користувачів послугами та суб'єктів господарювання залізничного транспорту;

- безперервності перевізного процесу;

- формування конкурентного ринку залізничних послуг;

- безпеки руху та екологічної безпеки;

- безперешкодного та недискримінаційного доступу до послуг, що надаються підприємствами залізничного транспорту усім користувачам, зацікавленим в отриманні цих послуг;

- перевезень у повному обсязі малорентабельних і стратегічно важливих вантажів;

- ефективного використання стратегічних об'єктів інфраструктури, що безпосередньо використовуються для забезпечення процесу перевезень.

З якою метою залізницю роблять єдиним акціонерним товариством?

- Утворення публічного акціонерного товариства зумовлено необхідністю вжиття кардинальних заходів для удосконалення системи управління залізничним транспортом, розмежування функцій державного та господарського управління галуззю, які на сьогодні виконуються Державною адміністрацією залізничного транспорту України.

Серед очікуваних позитивних моментів даних змін можна виділити:

- створення вертикально інтегрованої структури, здатної ефективно функціонувати в умовах загострення міжнародної технологічної конкуренції;

- підвищення ефективності функціонування галузі, конкурентоспроможності українських залізниць на ринку транспортних послуг;

- збільшення зайнятості населення у всіх регіонах України та відрахування податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів усіх рівнів;

- забезпечення інвестиційної привабливості «Укрзалізниці».

Таким чином, можна зробити висновок, що метою створення єдиного акціонерного товариства «Укрзалізниця» є її приватизація?

- Одним із завдань, які стояли при розробленні Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування», було унеможливлення використання нагальної потреби в реформуванні залізничної галузі для проведення прихованої приватизації залізничного транспорту.

Із цією метою в зазначеному Законі передбачено ряд норм, які закріплюють на законодавчому рівні низку обмежень.

Так, частиною 3 статті 3 визначено, що товариство утворюється як публічне акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності.

Крім того, Законом передбачено, що акції товариства забороняється відчужувати, передавати в управління, заставу, використовувати для формування статутного капіталу суб'єктів господарювання та вчиняти щодо них інші правочини, наслідком яких може бути відчуження їх з державної власності.

Опріч того, передбачені обмеження щодо розпорядження майном товариства.

Відповідно до Закону магістральні залізничні лінії загального користування та розміщені на них технологічні споруди, передавальні пристрої, що безпосередньо використовуються для забезпечення процесу перевезень, а саме: залізничні станції та колії загального користування, тягові підстанції, контактна мережа та інші пристрої технологічного електропостачання, системи сигналізації, централізації, блокування та управління рухом поїздів, об'єкти і майно, призначені безпосередньо для виконання аварійно-відновлювальних робіт, є державною власністю та закріплюються за товариством на праві господарського відання.

Товариство не може відчужувати, передавати в користування, оренду, лізинг, концесію, управління, заставу, безоплатне користування, вносити до статутного (складеного) капіталу суб'єктів господарювання майно, зазначене в частині першій цієї статті, та вчиняти щодо нього інші правочини, наслідком яких може бути відчуження такого майна.

Таке майно не підлягає приватизації, продажу в процесі провадження справи про банкрутство, на нього не може бути звернене стягнення за рішенням суду, накладено арешт.

Таким чином, законодавець передбачив дієві заходи для унеможливлення прихованої приватизації.

В Європі дуже високі ціни на залізничні квитки. Чи не вплине очікувана реформа «Укрзалізниці» на вартість квитків для наших громадян?

- У першу чергу керівництво «Укрзалізниці» і профільне міністерство хочуть максимально зберегти ціни, які існують сьогодні. Не виключена ситуація, що поїзди будуть поділені на класи і пасажир зможе обирати клас, у якому він забажає їхати. У концепції, яка розробляється, планують залишити соціальні поїзди для пасажирів, які зможуть купляти квитки за невисокими цінами.

На сьогодні також ведеться підготовка нового статуту залізничного транспорту. Які зміни передбачатиме цей документ?

- Документ, про який йде мова, визначатиме механізми реалізації норм, закріплених у проекті нової редакції Закону України «Про залізничний транспорт». Проект покликаний встановити правила поведінки всіх учасників перевізного процесу. На даний час детальніше розповісти про проект неможливо, оскільки зараз над ним плідно працює робоча група, яка складається з фахівців, передусім практиків, які мають вагомий досвід із цих питань.

Коли очікується прийняття цього нового Закону «Про залізничний транспорт»?

- Оскільки прийняття проекту закону є послідовним етапом у реформуванні галузі після утворення публічного акціонерного товариства, ми сподіваємось на прийняття цього проекту Закону у 2013 році.

Яких категорій справ, однією зі сторін спору в яких є «Укрзалізниця», зараз у судах найбільше?

- На першому місці у нас стоять податкові справи, а на другому - господарські (з перевезення вантажів, спори з постачальниками робіт, послуг). Зараз у судах знаходиться велика кількість справ стосовно пільгового перевезення пасажирів, що нас сьогодні абсолютно не влаштовує.

Хочу відзначити, що ми ведемо постійний контроль за розглядом справ у судах. Наприклад, вчора в господарському суді м. Житомира був розгляд справи про пільгове перевезення пасажирів і про стягнення 832 000 грн. з держави. Поки що суд справу відклав і вивчає додаткові матеріали. Є ще одна дуже резонансна справа - про зобов'язання Міністерства фінансів включити до фінансового плану щодо виплати «Укрзалізниці» 98 млн. грн. за пільгове перевезення пасажирів. У зв'язку з тим, що нам не повертаються такі великі суми коштів, ми терпимо шалені збитки. «Укрзалізниця» - комерційна організація, яка, отримавши прибуток, має можливість його вкласти в розвиток, модернізацію, покращення умов… А оскільки цих коштів немає, то й залізниця знаходиться у відповідному стані.

Ми зараз працюємо над програмою забезпечення судового процесу і хочемо всі справи, які є в Україні в системі підприємств залізничного транспорту, внести в одну систему і таким чином забезпечити здійснення контролю над проходженням претензій, врегулюванням досудових спорів…, щоб ми бачили якість підготовки матеріалів, їх розгляду і в кінцевому результаті, щоб ми стежили за результатом до виконання судового рішення.

Тобто ви хочете систематизувати всі документи по всіх судових справах, стороною яких є «Укрзалізниця», в одній електронній системі?

- Так. Ця практика уже запроваджена в російській залізниці і дуже ефективно себе зарекомендувала. Я недавно їздив із робочим візитом до Росії і познайомився з роботою їхньої залізниці. Це дуже актуально ще з тієї причини, що після створення єдиної юридичної особи «Укрзалізниця» приблизно 5 - 6 тис. судових справ, однією із сторін яких виступатиме наше підприємство, будуть йти тільки через м. Київ. Тобто концентрація справ із регіонів перейде до єдиної юридичної особи, у зв'язку з чим очікується величезне навантаження на нас, а тому необхідно мати чітку систему, як потім розподіляти ці справи, опрацьовувати їх і здійснювати контроль за виконанням судових рішень.

А чи виникають у вас проблеми з виконанням судових рішень?

- Безперечно, проблеми є. Однак найбільші з них пов'язані з нашими державними підприємствами - підприємствами паливно-енергетичного блоку, які з нами в договірних стосунках і через мораторій стосовно яких ми не можемо виконати судові рішення і стягнути з них заборгованість. Зокрема, є питання по «Вугіллю України», від якого ми не можемо отримати заборгованість, що перевищує 300 млн. грн. По копійці збирається і назбируються мільярди величезних збитків для «Укрзалізниці».

Зважаючи на велику кількість юридичної роботи, чи користуєтесь ви послугами зовнішніх юридичних консультантів?

- Дуже мало, оскільки робота юристів-залізничників надзвичайно специфічна. Вона потребує знання певної термінології і нормативів, а знайти юридичні фірми, які в цьому розбираються, дуже важко. Але є напрямки, по яких ми не можемо належно працювати.

Наприклад, минулого року, коли я був переведений в «Укрзалізницю», у нас було більше 300 судових справ із податковими органами. У зв'язку з цим ми були змушені найняти юридичну компанію «Яр.Вал», з якою підписали меморандум про співпрацю, і вона на громадських засадах протягом року допомагала нам розв'язати наші податкові питання. Ми провели три наради в Одесі, Львові і Києві за участю юристів «Яр.Валу», податківців, суддів, народного депутата Валерія Бондика, а також величезні наради, у рамках яких були надані роз'яснення з податкових питань. Якщо податківці вважають, що ми щось порушуємо, ми повинні співпрацювати з ними, йти на уникнення цих порушень і так врегулювати законодавчу базу, щоб забезпечувати нашу діяльність відповідно до чинного законодавства.

Ми оскаржували рішення податкової в судах і фактично в 70 % випадків визнавали дії податківців незаконними. Це спонукало нас до того, що ми повинні співпрацювати. Був підготовлений меморандум з ДПС, який наразі знаходиться в них на доопрацюванні, і зараз ми шукаємо взаємопорозуміння.

Податкова надала нам роз'яснення. Можливо, юрфірма ще працює напряму з якимось із наших підприємств, яке потребує допомоги. Для цього укладаються окремі договори. А так, в принципі, ми з ними маємо підписаний меморандум на роз'яснення, пояснення, оскільки це спеціалізоване підприємство.

Також «Укрзалізниця» залучає зовнішніх юридичних радників при укладенні міжнародних договорів зі своїми контрагентами.

А власних юристів у вас багато?

- На залізницях і по наших підприємствах працюють юридичні служби в межах 18 - 20 осіб. Загальна кількість юристів-залізничників становить біля 650 осіб.

Беседовала Кристина Венгриняк, выпускающий редактор сайта «ЮРЛИГА»

Оставьте комментарий
Войдите чтобы оставить комментарий
Войти

Похожие новости