Беседа велась на украинском.
14 вересня у Києві стартує нова сертифікатна програма «IT law» від Національного університету «Києво-Могилянська академія» та Асоціації «ІТ Україна». Програма орієнтована на юристів, які вже мають досвід роботи, але хочуть отримати або поглибити знання в ІТ.
Для того, щоб дізнатися подробиці програми та що цікавого вона пропонує, ми поспілкувалися з її засновниками та авторами - Денисом Азаровим, деканом правничого факультету НаУКМА та Дмитром Овчаренко, Віце-президентом із правових питань Асоціації «ІТ Україна».
Денис Азаров |
ЮРЛІГА: Як з'явилась ідея програми?
Дмитро: Світ змінюється шаленими темпами. Лише вчора ми записували інформацію на CD-носії, а сьогодні нам доводиться пояснювати своїм дітям що це таке. У Каліфорнії вже за 5 років зникне необхідність у водійських посвідченнях - транспортні засоби будуть керуватися штучним інтелектом. Усе це завдяки інформаційним технологіям, на які у світі щорічно витрачається понад 4 трлн доларів! В Україні ІТ-індустрія вийшла на друге місце вітчизняного експорту (3% ВВП) і принесла у країну близько 4,5 млрд доларів виручки у 2018 році. І це тільки початок: об'єм українського ІТ-ринку буде зростати і за прогнозами до 2025 року буде становити 10% ВВП країни з доходом у 10 млрд доларів США. Вже зараз ІТ-компанії скаржаться на відсутність достатньої кількості класних юридичних фахівців, а за умови запланованого зростання ця проблема стає в рази гострішою.
Денис: Ідея програми народилась за кількох обставин:
1. У вітчизняних університетах наразі майже немає можливостей комплексного опанування права ІТ.
2. Право ІТ має бути міждисциплінарною програмою, навчання на якій вимагає наявності у учасника програми розвинутих правничих компетентностей у багатьох галузях права.
З огляду на це, програма розрахована на юристів, які мають певний практичний досвід, прагнуть розвиватись та робити кар'єру, не залишатись обабіч трансформацій в юридичному бізнесі та працювати у сфері ІТ, що стрімко розвивається.
Дмитро Овчаренко |
ЮРЛІГА: Розкажіть коротко про особливості програми «IT law».
Дмитро: Ми хочемо поділитися із студентами найкращими практиками, які тільки можуть бути в Україні. Тому на базі найкращого юридичного закладу вищої освіти країни НаУКМА експерти найбільших IT-компаній, що входять до Асоціації “IT Ukraine” (а це 50+ топ IT-гравців, в тому числі Softservе, Oracle, EPAM, Wargaming, Luxoft, Global Logic) разом з практикуючими суддями у сфері права інтелектуальної власності допоможуть юристам з інших сфер не лише “увійти в IT”, але й знайти потенційного роботодавця: 5 найкращих студентів програми отримають пропозицію на проходження практики в провідних технологічних та юридичних компаніях.
Денис: Програма «IT Law» від правничого факультету Києво-Могилянської академії та Асоціації «ІТ Україна» є взірцем продукту для ефективного lifelong learning. Програма вирізняється цілісною структурою, що дає можливість отримати комплексні знання та ефективні навички у сфері права ІТ. Вона складається з 6 модулів, що охоплюють всі ключові питання юридичного забезпечення ІТ-бізнесу. Важливим елементом програми є фінальний контроль результатів навчання, що гарантує належний рівень знань та навичок випускників програми.
ЮРЛІГА: Що очікує учасників програми?
Дмитро: О, ми готуємо низку сюрпризів! Плануємо залучити представників американських компаній, що вже присутні в Україні, які поділяться реальним досвідом старту компанії в “дружньому” вітчизняному бізнес-середовищі. Вони розкажуть, яка ж роль юриста в цьому процесі та за що клієнти готові платити. Також серед викладачів будуть випускники магістерської програми (LL.M) із Berkeley, University of California, що є університетом №1 в США у сфері Technology Law, а одним із партнерів програми стане Berkeley Law Society - спільнота, що об'єднує випускників по всьому світу та надає можливості для потужного нетворкінгу.
Денис: Програма «IT Law» - це передусім багато можливостей для професійного зростання учасників програми, зокрема, це можливість здобути комплексні знання та ефективні навички для роботи з ІТ-бізнесом. Це дозволить їм почати працювати одразу після закінчення навчання. Це буде серйозна прокачка ключових навичок ІТ-юриста у сфері корпоративного структурування, податків, інтелектуальної власності, захисту бізнесу тощо. Учасники програми отримають виняткову нагоду дізнатись про головні тенденції сучасного права (ІСО, захист бізнесу, M&A угоди в ІТ та ін.), а за умови успішного завершення навчання отримають сертифікат від КМА і Асоціації «ІТ Україна».
ЮРЛІГА: Як засновник програми Ви будете на ній викладати?
Дмитро: Безумовно, як Віце-президент із правових питань Асоціації я буду особисто викладати на низці модулів. Крім того, як один з ідеологів програми я відповідаю за її цілісність та результат у вигляді виходу на ринок дійсно конкурентних фахівців. Відповідно, я також виступаю одним із основних контактів для студентів та зможу підказувати (в т.ч. індивідуально), яким компетенціям слід надати першочергового пріоритету.
ЮРЛІГА: Денисе, у якому форматі буде відбуватись навчання?
Денис: Програму побудовано на використанні інтерактивних технік навчання, в основу яких покладено принцип Student-Centred Learning. Це, зокрема, case study, робота в малих групах, навчання з досвіду, сократівський діалог, дискусія (обговорення у великих групах), письмові завдання, моделювання тощо. Взагалі, програму структуровано на 6 модулів по 2 дні кожний. Навчання відбуватиметься у суботу та неділю - раз на 2 тижні, що дозволяє поєднати його із роботою. Наприклад, одну суботу-неділю можна повністю приділити зустрічі із експертами #1 в Україні, а на наступних вихідних відновити сили.
Завершується програма фінальним оцінюванням результатів навчання, яке буде проведене у формі розв'язання «наскрізного» кейсу. Цей кейс обхоплюватиме всі модулі і його потрібно буде поетапно розв'язувати після кожного модулю.
ЮРЛІГА: Чи не буде фінальний іспит відлякувати охочих записатися на програму?
Денис: Ми не продаємо дипломи, а тому сертифікат про проходження програми отримають лише ті, хто продемонструє належні результати навчання. Якщо когось це лякає, якщо хтось хоче просто купити сертифікат, посидівши на лекції, - будь ласка, на ринку є багато пропозицій для «колекціонерів» сертифікатів, цінність якого дорівнює вартості друку цього сертифікату та рамочки, в яку його встромили. Ми пропонуємо можливість розвиватись, а сертифікат, який ми видаємо, гарантує якість. Це один із засадничих принципів, на яких побудовано Могилянку.
ЮРЛІГА: Хто буде викладати на програмі?
Денис: Ми зібрали команду з 18-ти кращих викладачів, які дійсно є фахівцями у сфері права ІТ. Вони підтвердили свій фах на практиці і мають добрий досвід викладання. Для забезпечення узгодженого та якісного викладання ми провели методологічні семінари, де викладачі апробували програму, поділились досвідом, осучаснили інструментарій викладання.
ЮРЛІГА: Це дуже серйозні наміри. Скажіть, чи необхідна студентам попередня підготовка, щоб до вас записатися?
Денис: Особлива підготовка не вимагається, але наша програма є досить глибокою та об'ємною, яка даватиме навички роботи з ІТ бізнесом. Тому треба мати базове розуміння юридичної практики, як от у практикуючих юристів або студентів старших курсів.
ЮРЛІГА: Дмитро, ні в кого не викликає сумнівів, що ІТ-індустрія - це неймовірний потенціал української економіки. Яке місце ІТ права у цьому?
Дмитро: ІТ сфера - це креативна індустрія, яка потребує ефективного регулювання. Без налагодженої системи правового забезпечення та контролю неможливе існування жодного сектору економіки, саме тому завдання ІТ-права полягає у забезпеченні міцного тилу для функціонування ІТ-індустрії на українському та глобальному ринках. Завдяки кваліфікованим юристам, які не коми в договорах розставляють, а стають надійним компасом для власника ІТ-бізнесу в українських реаліях, можливе зростання економіки країни у глобальних масштабах.
ЮРЛІГА: Які ключові навички необхідні ІТ юристу
Дмитро: IT-право фактично перебуває на стику інших галузей: інтелектуальна власність, корпоративне, податкове, договірне та трудове право. Щоб правильно його застосовувати, IT-юристу в першу чергу слід зануритися у сам бізнес, “відчути” очікування від юриста у сервісній або продуктовій ІТ-компанії, стартапі чи великому підприємстві. Наша програма якраз приділяє увагу основним світовим технологічним трендам та прогнозам, як-от Четверта промислова революція, робототехніка, Інтернет речей, штучний інтелект, блокчейн. Маючи під рукою кращі світові юридичні кейси, наші ІТ-юристи зможуть правильно тлумачити та застосовувати національний рівень права.
ЮРЛІГА: Щодо знань та навичок зрозуміло, а от де ІТ юристу-початківцю напрацювати зв'язки у сфері?
Дмитро: “Зв'язки вирішують усе”. Ми плануємо створити спільноту випускників програми «IT law», де можна буде спілкуватися та ділитися досвідом один з одним фактично в режимі 24/7. Думаю, до цього чату ми підключимо і викладачів.
ЮРЛІГА: У чому фішка цієї програми?
Денис: Відповідь залежить від того, що ми вкладаємо в поняття «фішка». Якщо говорити про характеристику програми загалом, то вона вся є суцільною «фішкою» - від комплексного структурованого змісту та чудової команди викладачів до справжнього контролю якості процесу навчання та його результатів. Якщо мати на увазі цікавинки, які прикрашають програму, але істотно не впливають на її зміст, то це можливості стажування та працевлаштування, а також можливість спілкуватись з реальними клієнтами з ІТ-бізнесу.
Дмитро: Ви знаєте, в Україні фактично немає жодного університету, який не готував би фахівців у сфері права. Відповідно щороку на ринок постачаються десятки тисяч спеціалістів сумнівної якості, більшість з яких навіть не намагаються працювати за фахом. Тому разом з партнером - Києво-Могилянською академією - ми бачимо свою місію в тому, аби допомогти тим, у кого “палають очі”, та запропонувати найкращий освітній продукт, який допоможе випускникам зайняти місце на вершині юридичної піраміди.
ЮРЛІГА: Що найбільше мотивує особисто Вас у цьому проекті?
Денис: Свобода, лідерство, інновації - це девіз Могилянки. Моя мотивація полягає у прагненні, щоб Факультет правничих наук щонайбільше відповідав цьому слогану.
Дмитро: Завдяки нещодавнім тренінгам особистісного росту я усвідомив, що моє призначення - вчитель. Мені, з одного боку, вдається у масиві інформації швидко вихопити найцікавіше і найважливіше, а з іншого боку - донести цю інформацію в легкій (іноді гумористичній, бо без цього ніяк?) манері до слухачів, що, відповідно, у багато разів підвищує ефективність засвоєння. За останні 10 років я назбирав достатньо реквізитів: LLM Berkeley (прим. ред. - магістр права Каліфорнійського університету в Берклі), кандидат юридичних наук, адвокат та засновник консалтингової компанії на 50+ людей. Настав час поділитися набутими за ці роки знаннями, і не лише юридичними. Тому, якщо Ви цікавитесь технологіями, хочете допомогти нашій державі розвиватися в інноваційній сфері та готові до рішучих змін у своєму житті - для мене великим щастям буде надати Вам той самий поштовх!
Дізнатися детальніше про програму «IT law» та зареєструватися на ній можна за посиланням.