30 червня 2010 року був опублікований Закон України "Про здійснення державних закупівель" від 01.06.2010 року № 2289-VI (далі - Закон). Цим Законом встановлюються правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти, а також визначається процедура оскарження рішень, дій чи бездіяльності замовника, що суперечать законодавству у сфері державних закупівель.
Процедура оскарження рішень, дій чи бездіяльності замовника (розпорядник державних коштів, який здійснює закупівлю) у сфері державних закупівель, що встановлюється Законом, суттєво відрізняється від процедури оскарження, яка існувала відповідно до Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 року № 921 (далі - Положення). Тому вважаємо за необхідне розглянути нову процедуру оскарження детальніше.
У відповідності до п. 86 Положення скарги з приводу порушення замовником процедури закупівлі або прийнятих рішень, дій чи бездіяльності подавалися учасником, що бере в ній участь, самому замовнику або уповноваженому органу (Міністерство економіки України). Згідно з п. 19 ч. 1 ст. 1 Закону органом оскарження у сфері державних закупівель є Антимонопольний комітет України.
До Антимонопольного комітету України можуть бути оскаржені рішення, дії чи бездіяльність замовника, що суперечать законодавству у сфері державних закупівель і внаслідок яких порушено право чи законні інтереси фізичної або юридичної особи (далі - об‘єкт оскарження). Суб‘єктом оскарження таких рішень, дій чи бездіяльності є фізична або юридична особа, права чи законні інтереси якої порушені.
У відповідності з ч. 3 ст. 8 Закону Антимонопольний комітет України повинен створити постійно діючу адміністративну колегію з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель, яка прийматиме рішення від імені Антимонопольного комітету України. Ця колегія діятиме у складі трьох державних уповноважених Антимонопольного комітету України, при цьому член постійно діючої адміністративної колегії, який є пов'язаною особою з суб'єктом оскарження або замовником, не братиме участь у розгляді та прийнятті рішень щодо такої скарги і повинен бути замінений на час розгляду і прийняття рішення щодо такої скарги іншим державним уповноваженим Антимонопольного комітету України, що визначається Головою Антимонопольного комітету України.
Рішення постійно діючої адміністративної колегії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель оформляються у письмовій формі та надсилаються не пізніше наступного робочого дня після їх прийняття Уповноваженому органу, яким є Міністерство економіки України, суб'єкту оскарження та замовнику. Також вищевказані рішення підлягають обов'язковій публікації в державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель і оприлюднюються на веб-порталі Антимонопольного комітету України.
Рішення постійно діючої адміністративної колегії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель набирають чинності з дня їх прийняття і можуть бути оскаржені суб'єктом оскарження чи замовником до Київського окружного адміністративного суду в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України. Строк позовної давності для оскарження рішень органу оскарження, прийнятих відповідно до цього Закону, становить 30 днів з дня прийняття такого рішення. Необхідно звернути увагу, що цей строк не може бути поновлено.
Законом детально не регламентована процедура оскарження рішень, дій чи бездіяльності замовника, а саме: не встановлені строки подання скарг до Антимонопольного комітету України, строки їх розгляду, вимоги до оформлення таких скарг тощо. Такі вимоги необхідно встановити у відповідному підзаконному нормативно-правовому акті, прийняття якого деталізувало б процедуру оскарження рішень, дій чи бездіяльності замовника.