Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Які об'єкти можливо будувати та які будівельні роботи виконувати без дозвільної документації

Метою даної статті є надання відповідей на найбільш актуальні питання щодо проведення будівельних робіт, які не вимагають розроблення та затвердження дозвільної документації

Перш ніж розпочати виконання будь-яких будівельних робіт, або це проведення перепланування у житлі, або зведення басейну на земельній ділянці, або реалізація масштабних планів щодо нового будівництва, за необхідним є розуміння особливостей запланованих будівельних робіт та наявність обов'язку з отримання дозвільних документів на таке будівництво.

Метою даної статті є надання відповідей на найбільш актуальні питання щодо проведення будівельних робіт, які не вимагають розроблення та затвердження дозвільної документації. Серед яких є і питання відмінностей між переобладнанням та переплануванням будинку, та дослідження порядку проведення демонтажу об'єктів, які пошкоджені або зруйновані внаслідок збройної агресії російської федерації на території України.

Отже, зведення яких об'єктів не вимагає розроблення та отримання дозвільної документації?

Якщо ви є власником індивідуального (садибного) житлового будинку, садового або дачного будинку, то законодавством не передбачена необхідність отримання дозвільних документів на зведення наступних тимчасових будівель та споруд без влаштування фундаментів - навісів, альтанок, наметів, накриття, сходів, естакад, літніх душових, теплиць, гаражів.

Також, не заборонено зведення за відсутності дозвільної документації свердловин, криниць, люфт-клозетів, вбиралень, вигрібних ям, замощень, парканів, відкритих басейнів та басейнів із накриттям, погребів, входів до погребів, воріт, хвірток, приямків, терас та ґанків.

Таким чином, законодавець не встановлює обмежень та додаткових вимог щодо отримання дозвільних документів щодо зведення тимчасових будівель та споруд на земельних ділянках житлової забудови, які не передбачають влаштування такого конструктивного елементу як фундамент, що з'єднував би будівлю із землею, передавав всі навантаження на основу складену ґрунтами та характеризував будівлю як капітальну.

Окрім об'єктів, які не вимагають отримання дозвільних документів на їх зведення, додатково існує затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 406 Перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію.

Маєте сумніви щодо потенційного бізнес-партнерства? Перевіряйте інформацію про українські компанії в LIGA360. Спробуйте за посиланням.

Проведення яких будівельних робіт не вимагає отримання дозвільної документації на їх виконання?

Розглянемо різновиди будівельних робіт питання щодо проведення який найчастіше виникає у повсякденному житті:

- Роботи з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення, а також нежилого будинку, будівлі, споруди, приміщення в них, виконання яких не передбачає втручання в огороджувальні та несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування.

Відтак, відповідно до ч. 2 ст. 383 Цивільного кодексу України власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

Пунктом 4 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 № 572, передбачено, що власники, наймачі (орендарі) приміщень житлових будинків і гуртожитків мають право на переобладнання і перепланування житлових приміщень відповідно до статей 100 та 152 Житлового кодексу УРСР.

Статтею 152 Житлового кодексу УРСР визначено, що виконання власниками робіт з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення приватного житлового фонду, які не передбачають втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, не потребує отримання документів, що дають право на їх виконання. Після завершення зазначених робіт введення об'єкта в експлуатацію не потребується.

Згідно з усталеною практикою, несучі конструкції - це будівельні конструкції, що становлять несучий остов (каркас) будинку або споруди, забезпечуючи їх надійність і довговічність. Несучі конструкції сприймають основні навантаження (власну масу, масу устаткування, людей, снігу, напір вітру, тиск ґрунту на підземні частини будинку або споруди тощо) і передають їх на основу.

Огороджувальні конструкції - будівельні конструкції, що обмежують об'єм будівлі або споруди, розділяють його на окремі приміщення та призначені для захисту приміщень від температурних дій, вітру, вологи, шуму, радіації тощо (лист від 20.12.2010 № 22-22/3622/0/6-10 Міністерства регіонального розвитку та будівництва України).

Варто звернути увагу, що отримати інформацію про те, чи відноситься та чи інша конструкція до "несучої" можливо із конструктивного плану будинку, технічного паспорту об'єкта, за результатом виміру товщини стіни, адже несучі стіни значно товщі за інші.

У Правилах утримання житлових будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 № 76, наводиться наступне тлумачення різновидів будівельних робіт:

Перепланування - до елементів перепланування жилих приміщень належать: перенесення і розбирання перегородок, перенесення і влаштування дверних прорізів, улаштування і переустаткування тамбурів, прибудова балконів на рівні перших поверхів багатоповерхових будинків.

Переобладнання - улаштування в окремих квартирах багатоквартирних будинків індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переустаткування туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.

У такому випадку слід наголосити увагу на тому, що до перепланування відноситься саме "прибудова балконів на рівні перших поверхів багатоповерхових будинків" у якості підвісних конструкцій, що є відмінним та не тотожним розбудові балконів, яка має на меті розширення житлової площі та здійснюється із втручанням в несучі конструкції будинку.

- Заміна покрівлі будівель і споруд згідно з будівельними нормами без втручання в несучі конструкції.

- Реконструкція, капітальний ремонт, технічне переоснащення внутрішніх систем: опалення; вентиляції; водопостачання та водовідведення, у тому числі трубопроводів; силових та слабкострумових систем, які забезпечують функціонування будівель і споруд.

- Заміна існуючих заповнень віконних, балконних та дверних прорізів.

- Приєднання та підключення до інженерних мереж відповідно до технічних умов індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських будівель і споруд, гаражів, розташованих на присадибних, дачних і садових земельних ділянках та земельних ділянках для будівництва індивідуальних гаражів.

- Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.

Окремо слід звернути увагу саме на порядок розміщення тимчасових споруд для підприємницької діяльності, адже згідно ч. 2 ст. 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Анна Дворнікова

На виконання статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 21.10.2011 № 244 затвердило Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (надалі - Порядок № 244).

Відповідно до визначення, наведеного в пункті 1.3 Порядку № 244 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС (пункт 2.1 Порядку № 244).

Згідно із пунктом 1.4 Порядку № 244 паспорт прив'язки ТС - це комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС на топографо-геодезичній основі М 1:500, схему благоустрою прилеглої території.

Із наведеного вбачається, що розміщення тимчасових споруд не вимагає першочергове розроблення та затвердження дозвільної документації на будівництво, натомість, підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки такої споруди.

У постанові Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного суду по справі № 560/1651/10 від 25.05.2022 р. наведені висновки про те, що демонтажу підлягають лише самочинно зведені тимчасові споруди у тому випадку, якщо власник такої споруди самостійно не демонтував споруду у встановлений у вимозі строк або якщо власник невідомий. При цьому самочинно зведеною тимчасова споруда вважається у тому разі, якщо відсутні дозвільні документи, визначені законом.

- Знесення і демонтаж будівель та споруд без подальшого будівництва, які не є підготовчими роботами, та без порушення експлуатаційної придатності інших будівель і споруд.

- Демонтаж об'єктів, пошкоджених або зруйнованих внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.

На жаль, зазначене питання набуло сьогодні своєї актуальності через повномасштабне вторгнення російської федерації на територію України.

З цього приводу постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 № 474 затверджений Порядок виконання робіт з демонтажу об'єктів, пошкоджених або зруйнованих внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів. Дія зазначеного Порядку поширюється на демонтаж об'єктів будь-якого призначення незалежно від класу наслідків та форми власності, крім об'єктів оборонного і спеціального призначення, об'єктів культурної спадщини та об'єктів, на які поширюється дія Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку".

Проведення такого демонтажу не потребує документів, що дають право на виконання будівельних робіт. Після закінчення демонтажу прийняття об'єкта в експлуатацію не здійснюється. При цьому, демонтажні роботи виконуються відповідно до документації з демонтажу.

Слід зауважити, цей Порядок застосовується виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а у випадках, передбачених законодавством, - місцевими державними, військово-цивільними або військовими адміністраціями для організації оперативної діяльності з демонтажу об'єктів.

- Оснащення будівель і споруд приладами для ведення відокремленого обліку теплової енергії, гарячої і холодної води.

- Роботи з відновлення елементів благоустрою, визначених Законом України "Про благоустрій населених пунктів", існуючих дитячих та спортивних майданчиків, майданчиків для вигулу домашніх тварин, прибудинкових територій багатоквартирних житлових будинків.

- Влаштування засобів безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів та частин, об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури.

- Монтаж технічних засобів телекомунікацій та антенних споруд зв'язку для кріплення антенно-фідерних пристроїв на будівлях, спорудах, у вбудовано-прибудованих приміщеннях, у/на приміщеннях контейнерного типу, а також на існуючих наземних щоглах з відтяжками та на баштах.

- Відновлення окремих конструкцій будівель та споруд з метою ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій (аварій) та відновлення функціонування об'єктів, призначених для забезпечення життєдіяльності населення, без зміни їх геометричних розмірів.

- Улаштування автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення, систем протипожежного захисту та їх складових, систем внутрішнього та зовнішнього протипожежного водопроводу, систем блискавкозахисту будівель та споруд, автоматичних установок контролю за вибухонебезпечними концентраціями газу в повітрі.

- Знесення самочинно збудованих об'єктів за рішенням суду.

Розглядаючи наведений пункт слід пам'ятати, що знесення самочинного об'єкта нерухомості відповідно до ст. 376 ЦК України є крайнім заходом впливу на забудовника і можливе лише тоді, коли використано усі передбачені законодавством України заходи з метою усунення порушень щодо реагування та притягнення винної особи до відповідальності та коли неможлива перебудова об`єкта нерухомості чи особа відмовляється від здійснення такої перебудови. Наведена позиція підтверджується рішенням Європейського суду з прав людини у справі "Іванова і Черкезов проти Болгарії" (Ivanova and Cherkezov v. Bulgaria) (№ 46577/15) від 21.04.2016 р.

- Роботи з теплової ізоляції введених в експлуатацію житлових будинків (стін, даху, горища, технічного, цокольного, підвального поверхів), що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними (СС1) та середніми (СС2) наслідками.

Аналізуючи викладене та підсумовуючи хотілося б зазначити, що дотримання містобудівного законодавства, будівельних норм та правил це не лише є "штучно створені перешкоди" у процесі будівництва, як багато хто вважає, а є тим механізмом, що дозволить убезпечити ваше життя. Нерідко коли трапляється, що навіть мінімальні відхилення допущені у процесі будівництва призводили до суттєвих руйнувань та завдавали шкоди життю та здоров'ю людини. Найбільш актуальним прикладом наслідків недотримання встановлених правил будівництва є руйнування будинків, які спричинив землетрус 6 лютого 2023 р. у Туреччині, що забрав життя значної кількості людей.

Так, дійсно, на сьогодні контролюючими органами не проводяться активні перевірки об'єктів будівництва на предмет дотримання містобудівного законодавства через введений на території України воєнний стан, однак, не слід цим зловживати та нехтувати власною безпекою.

Анна Дворнікова,

юрист, адвокат EVERLEGAL

Вся актуальна база законодавства й судових рішень є у LIGA360. Знаходьте потрібний документ в один клік - побачте весь обсяг пов?язаних аналітичних матеріалів, судових прецедентів, НПА тощо. Спробуйте найзручніше рішення для legal research прямо сьогодні.

Подпишитесь на рассылку
Главные новости и аналитика для вас по будням
Оставьте комментарий
Войдите, чтобы оставить комментарий
Войти
На эту тему