Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Недотримання правил фінмоніторингу: Мін'юст визначив процедуру притягнення до відповідальності адвокатів

Реклама

Мін'юст затвердив Порядок розгляду Міністерством юстиції України та його територіальними органами справ про порушення вимог законодавства, що регулює діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, та застосування заходів впливу. Порядок затверджено наказом № 2112/5 від 10.06.2021, який набере чинності з дня, наступного за днем опублікування.

З повним текстом наказу зручно ознайомитися в модулі "Законодавство" ІПС ЛІГА:ЗАКОН, замовивши тестовий доступ до систем.

Дія цього Порядку поширюється на суб'єктів первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за якими у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення здійснюється Мін'юстом, його територіальними органами, а саме:

  • адвокатські бюро, адвокатські об'єднання та адвокатів, які здійснюють адвокатську діяльність індивідуально;

  • нотаріусів;

  • суб'єктів господарювання, що надають юридичні послуги;

  • осіб, які надають послуги щодо створення, забезпечення діяльності або управління юридичними особами.

Розгляд справ та застосування до суб'єкта заходів впливу за порушення вимог законодавства у сфері запобігання та протидії здійснюється Комісією Міністерства юстиції України / територіального органу Мін'юсту з питань застосування заходів впливу за порушення вимог законодавства, що регулюють діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Читайте також: Адвокатів та нотаріусів штрафуватимуть за недотримання нових правил фінмоніторингу

Набули чинності правила фінмоніторингу: зміна параметрів контрольованих операцій і нові штрафи для юристів

Нові правила фінмоніторингу: коли адвокати повинні контролювати своїх клієнтів

Підстави для розгляду справи

Комісія розглядає справу на підставі документів, в яких зафіксовані факти порушень вимог законодавства у сфері запобігання та протидії, виявлені посадовими особами Мін'юсту / територіального органу Мін'юсту під час здійснення нагляду за діяльністю суб'єктів, зокрема шляхом проведення планових та позапланових перевірок, у тому числі безвиїзних.

До документів, в яких зафіксовані факти порушень вимог законодавства у сфері запобігання та протидії, виявлені під час здійснення нагляду за діяльністю суб'єктів, долучаються документи, які підтверджують факти порушень вимог законодавства у сфері запобігання та протидії, заперечення до документа, в якому зафіксовано порушення, виявлене під час здійснення нагляду (за наявності), та інші матеріали перевірки.

Хочете спробувати понад 50 цифрових модулів та інструментів, підібраних спеціально для адвокатів НААУ? Судова практика, законодавство, досьє на партнерів та контрагентів - усе в єдиному просторі. Отримайте тестовий доступ до LIGA360: Адвокат НААУ прямо сьогодні.

Розгляд справи

Справа розглядається за участю суб'єкта, що притягується до відповідальності.

Розгляд справи суб'єкта, що є юридичною особою, відбувається за участі його керівника та/або представника.

Повноваження представника суб'єкта - юридичної особи засвідчуються довіреністю, оригінал або засвідчена копія якої долучається до матеріалів справи.

Мін'юст / територіальний орган Мін'юсту повідомляє суб'єкта про дату та час розгляду справи не пізніше ніж за 5 календарних днів до дати її розгляду поштою або на електронну пошту.

Повідомлення про розгляд справи надсилається суб'єкту рекомендованим листом з повідомленням про вручення або доставляється нарочним з відміткою про отримання на копії повідомлення.

Повідомлення, яке відправлено електронною поштою Мін'юсту / територіального органу Мін'юсту на електронну пошту суб'єкту має бути відправлено з відміткою про отримання суб'єктом.

Нез'явлення суб'єкта та/або представника суб'єкта, якщо про дату розгляду справи вони були повідомлені у встановленому порядку (що підтверджується відповідним документом про вручення повідомлення або надходження повідомлення на електронну пошту суб'єкта), не може бути підставою для відкладення розгляду справи.

Підставою для перенесення розгляду справи на іншу дату є надходження до Мін'юсту / територіального органу Мін'юсту письмового повідомлення про відсутність у суб'єкта можливості бути присутнім при розгляді справи з поважних причин (хвороба, відрядження тощо) та клопотання про перенесення розгляду справи на іншу дату. До повідомлення додається відповідний документ.

Таке повідомлення повинно надійти до Мін'юсту / територіального органу Мін'юсту або на електронну пошту Мін'юсту / територіального органу Мін'юсту не пізніше ніж за 2 робочих дні до початку розгляду відповідної справи.

Хочете перевірити що про вас пишуть ЗМІ? У LIGA360: Юрист можна налаштувати моніторинг ТОП-200 українських медіа. А ще користувачі системи отримують понад 50 цифрових інструментів для вирішення щоденних завдань. Дізнавайтеся більше за посиланням.

Рішення у справах

За результатами розгляду справи Комісія приймає одне з таких рішень:

1) про застосування заходів впливу до суб'єкта;

2) про закриття провадження у справі.

При доведенні Комісією порушень суб'єктом вимог законодавства у сфері запобігання та протидії залежно від обставин у справі може бути прийнято рішення про застосування одного або декількох заходів впливу згідно зі статтею 32 Закону.

Підставами для закриття провадження у справі є:

1) установлення Комісією під час розгляду справи факту відсутності порушень суб'єктом вимог законодавства у сфері запобігання та протидії;

2) неприйняття Комісією рішення за результатами розгляду матеріалів справи протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення.

3) установлення Комісією під час розгляду справи факту припинення діяльності (ліквідацію) суб'єкта.

Рішення Комісії про застосування до суб'єкта заходів впливу набирає чинності з робочого дня, наступного за днем прийняття такого рішення, та може бути оскаржено у судовому порядку відповідно до законодавства протягом місяця з дня набрання ним чинності.

Хочете економити час на перевірці договорів? Скористайтесь функціоналом CONTRACTUM у LIGA360. Помилки в нумерації, реквізитах, структурі відобразяться автоматично. А ще тут можна швидко звірити суми й перевірити ризики щодо сторін. Оцініть переваги замовивши тестовий доступ.

Застосування заходів впливу

Комісія приймає рішення про застосування до суб'єкта таких заходів впливу:

1) про винесення письмового застереження суб'єкту;

2) про підготовку подання до відповідного органу, який має право прийняти рішення про анулювання ліцензії/свідоцтва та/або інших документів, що надають право на здійснення діяльності, з провадженням якої в особи виникає статус суб'єкта, у встановленому законодавством порядку;

3) про покладення на суб'єкта обов'язку відсторонити від роботи посадову особу такого суб'єкта;

4) про накладення штрафу на суб'єкта;

5) про укладення Мін'юстом / територіальним органом Мін'юсту письмової угоди із суб'єктом, за якою суб'єкт зобов'язується сплатити визначене грошове зобов'язання та вжити заходів для усунення та/або недопущення в подальшій діяльності порушень вимог законодавства у сфері запобігання та протидії, забезпечити підвищення ефективності функціонування та/або адекватності системи управління ризиками тощо.

Рішення про застосування заходів впливу до суб'єкта приймається Комісією протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення.

Більше інформації про те, як попередити кризові ситуації бізнесу вже сьогодні, отримуйте у системах ЛІГА:ЗАКОН. Тримайте руку на пульсі актуальної правової картини дня з усіма нововведеннями, використовуйте добірку ситуацій для оперативного реагування на будь-які зміни та майте доступ до повної бази нормативних документів на будь-яку дату, зокрема і тих, що регулюють роботу компаній в умовах коронакризи, карантинів, надзвичайних станів. Спробуйте тестовий доступ до систем ЛІГА:ЗАКОН за посиланням, об'єктивно оцінюйте будь-яку ситуацію та приймайте тверді та зважені рішення вже сьогодні.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини