Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Зобов'язання банку повернути вклад вважається виконаним, якщо вкладник має реальну можливість скористатися грошима

29 грудня 2016, 14:16
1774
0
Автор:
Реклама

Якщо на час звернення до суду у банку вже діє тимчасова адміністрація, порядок повернення вкладів фізичним особам змінився і регулюється нормами Закону "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"вкладник повинен звернутися до тимчасової адміністрації банку з відповідною заявою для отримання коштів, що належать йому.

Таким чином, до стосунків вкладника і неплатоспроможного банку не застосовуються номи статей 526 і 1058 ГКзгідно з якими зобов'язання банку по поверненню вкладу за договором банківського вкладу (депозиту) вважається виконаним з моменту повернення вкладу вкладникові готівкою або надання іншої реальної можливості отримати вклад і розпорядитися їм на власний розсуд (наприклад, перерахування на поточний банківський рахунок вкладника в цьому ж банку, з якого він може зняти засоби проводити розрахунки за допомогою платіжної картки). У разі перерахування коштів на поточний рахунок вкладника в цьому ж банку, але ненадання вкладникові можливості використання цих засобів, зобов'язання банку по поверненню вкладу не є виконаним і до банку слід застосувати відповідальність за порушення грошового зобов'язання, передбачену частиною другої статті 625 ГК.

Такого висновку дійшов Верховний Суд України в постанові від 7 грудня 2016 року у справі № 6-362цс16 за позовом вкладника до банку "Надра" про стягнення грошових коштів за договором банківського вкладу (валюти одним платежем), відшкодуванні моральної шкоди. За умовами укладеного договору на ім'я вкладника був відкритий поточний банківський рахунок, на який банк повинен був перерахувати засоби для повернення вкладу.  Засоби були перераховані на поточний рахунок у кінці терміну дії вкладу (26 листопада 2014). Вже з 1 грудня 2014 до 1 березня 2015 року було введено обмеження резиденти України могли отримати через електронні термінали або касу банку готівкові кошти з поточних рахунків тільки в національній валюті по курсу НБУ і в межах 15 тис. грн. в добу на одного клієнта. При цьому суд не з'ясував, чи мав вкладник реальну можливість зняти ці засоби з рахунку готівкою або розраховуватися ними за допомогою платіжної банківської картки. При таких обставинах висновок суду про те, що банк виконав своє грошове зобов'язання в день перерахування вкладу на поточний банківський рахунок вкладника, є помилковим.

Усі рішення судів Ви можете легко знайти в Системі аналізу судових рішень VERDICTUMствореною для аналітичної роботи з багатомільйонним масивом судових рішень. Якщо Ви ще не користуєтеся системою, замовте тестовий доступ чи придбайте VERDICTUM.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини