Масони з села Колионово рушать фінансові скріплення РФ
3 червня 2015 року в підмосковному суді почався розгляд захоплюючої справи проти маловідомого сільського старого фермера Михайла Шляпникова, злісного порушника конституції РФ, податкового і цивільного кодексів, такого, що випустив сурогатні гроші, - колионы (по назві села Колионово, де фермер веде своє господарство). Точніше, різноколірні листи-розписки, випущені жартома, які можна обмінювати в селі, наприклад, на гусака, солярку або картоплю.
Але владі жарту Шляпникова нешкідливими зовсім не здаються. На цю бідолаху напали усі: місцеві чиновники, прокуратура, податкова інспекція - та куди там! - сам Центральний банк Росії удостоїв його увагою, виділивши час зі свого напруженого графіку між спробами утримати рубель від падіння. Як не приділити. Адже саме Капелюшників підриває російську економіку, посилює кризу, руйнує фінансову систему, погрожує конституційному ладу Росії, розпалює ненависть до влади. А якби діяла стаття про контрреволюційну діяльність, то Шляпникова, до усього іншого, оголосили б ворогом держави і заслали в Сибір.
Єдине, в чому вони праві, так це в тому, що Капелюшників дійсно щосили заперечує владі : коли ті закривають єдину в селі лікарню, не ремонтують дороги і водопровід і так далі. Як Дон Кихот з вітряними млинами, він б'ється з байдужістю, маразмом і бюрократією місцевих чиновників.
До речі, одну чудову ідею Шляпникова можна запозичити і нам: щоб потрапити на його ферму, чиновник повинен був надати виписки з податкової, флюорографію і, найважливіше, довідку від психіатра.
Розумні браслети виявилися розумніше за виробників
Боротьба між двома конкуруючими компаніями-виробниками фитнес-трекеров розігралася не на жарт.
Спочатку 28 травня 2015 року компанія Jawbone звинуватила Fitbit в систематичному переманюванні співробітників, які, у свою чергу, захоплювали з собою конфіденційну інформацію про розробки і майбутні проекти компанії. Не пройшло і двох тижнів, як Fitbit звинуватили в порушенні патенту на (увага, не повірите!) "додаток, що дозволяє стежити за здоров'ям за допомогою даних, отриманих з аксесуара". Більше того, Jawbone планує за допомогою Комісії США по міжнародній торгівлі заборонити продаж пристроїв Fitbit або їх компонентів в США.
Усі ці заяви звучать, по-перше, дуже нахабно і дивно. Невже Jawbone дійсно вважає, що у них "вкрали талант", не дивлячись на те, що усі існуючі розумні браслети використовують вищеописаний принцип роботи? Вони усі стежать за пульсом/кроками/калоріями, по усіх їм можна вичислити, коли і чим людина займалася, навіть викрити в подружній зраді (так, були такі випадки, але не про це зараз). Викрадення таланту і виробничих секретів, srsly?
По-друге, схоже на те, що Jawbone просто боїться вилетіти з конкурентного ринку фитнес-трекеров. Адже доки Fitbit процвітає і готується до первинного розміщення акцій, Jawbone по кілька разів відкладає випуск їх нового браслета UP3 і терпить збитки (може, тому що їх браслет співзвучний з популярним колись хімічним розчинним напоєм?). Судові позови були подані якраз після заяви Fitbit про проведення IPO. Збіг? Самі знаєте. Цікаво буде подивитися на дії Jawbone, коли їх витіснить з ринку Apple Watch.
Страта повертається
Геймеры Guild Wars 2 настільки суворі, що змогли публічно принизити читера (шахрая, який з неймовірною легкістю за допомогою обману проходить найскладніші рівні гри, чим дратує законослухняних гравців), а потім - убити його. Онлайн, звичайно. Перша віртуальна публічна страта у віртуальному світі.
Насправді, читеры - досить часте явище в мережевих іграх. Навіть хороші гравці іноді шахраюють, статут проходити черговий складний рівень в 100500-й раз. Адже нервові клітини не відновлюються, говорять. Але, напевно, їх дії доки не були такими зухвалими і ненависними для ігрових задротов, як обман гравця з нікому DarkSide. Він не лише обходив правила гри, застосовуючи заборонені прийоми і програми, але і заважав безпорадним проти читов стороннім гравцям. Як справжній сам-себе-режиссер, він підвищував самооцінку, хвалившись своїми витівками в роликах на YouTube.
Служба безпеки гри так цього не залишила, адже у неї теж є почуття власної гідності, яке читер явно зачепив. Глава безпеки вирішив красиво помститися за порушення правил своєї гри : узяв обліковий запис DarkSide під контроль, розділ персонажа до нижньої білизни, а потім змусив його сплигнути з високого моста на очах у натовпу.
Гравець видалений, акаунт забанен. При цьому ганебну страту записали як ролик з метою "аби і іншим мухлевать не кортить було"! і з натяком на те, що ще спасибі треба сказати, що такі заходи були вжиті не у реальному світі. Разом, маємо хороший квазіправовий прецедент в праві комп'ютерних ігор.
Повелитель темного Інтернету
Трапляється, що анонімністю Bitcoin, яку, як часто нам нагадує Нацбанк, використовуватимуть тільки для відмивання грошей і фінансування тероризму, дійсно користуються в незаконних цілях. На сайті цілком звичайного на вигляд інтернет-магазину Silk Road, можна було за Bitcoin, без реєстрації і SMS, анонімно і без слідів стати щасливим володарем кокаїну/героїну/наркотиків посильніше або іншого забороненого товару, може навіть замовленого вбивства.
Але чорна крамничка наркоторгівлі прикрилася, проіснувавши всього два роки в Darkweb (частина Інтернету, яку не індексують традиційні пошукові системи ніби Google). 29 травня 2015 року засновник і адміністратор сайту Silk Road Рос Ульбріхт був засуджений до пожиттєвого тюремного ув'язнення (точніше, до двох довічним + термін на 20 років, термін на 15 років, ще один невеликий бонусный на 5 років + штраф $184 млн.) за "провідну роль у світовому наркотрафіку з використанням цифрових технологій". Адвокати Роса настоювали на пом'якшенні покарання, адже він забезпечував чистоту і якість наркотиків, а наркотик - особистий вибір кожного, в правилах сайту йде мова тільки про наркотики, ніякого (ну майже ніякого!) відео для дорослих і людських органів, та і взагалі, Америка - вільна країна, але це чомусь не прокатало. Судді вирішили, що таке страхітливе покарання допоможе у боротьбі проти наркоторгівлі, неначе це дійсно колись відлякувало злочинців. Але не про це.
Владі США вдалося конфіскувати 144 336 Bitcoin (на той момент оцінювалися в $33 млн.), що зберігалися в гаманці Роса Ульбріхта. При цьому за півтора роки судового процесу у справі Silk Road велика частина пішла з урядових аукціонів, а нещодавно була виявлена крадіжка сотень тисяч Bitcoin двома федеральними агентами, що брали участь в розслідуванні. Цікаво, що б робили з Bitcoin браві українські слідчі, що люблять усе вилучати і описувати, потрап цей брудний грошовий сурогат, вартий 33 мільйонів доларів, в їх руки?
Дмитро Гадомскийадвокат, партнер практики IT і медіаправа АТ "Юскутум"