Мы даем ЗНАНИЯ для принятия решений, УВЕРЕННОСТЬ в их правильности и ВДОХНОВЛЯЕМ на развитие честного бизнеса, как основного двигателя развития Украины
КРУПНОМУ БИЗНЕСУ
СРЕДНЕМУ и МЕЛКОМУ БИЗНЕСУ
ЮРИДИЧЕСКИМ КОМПАНИЯМ
ГОСУДАРСТВЕННОМУ СЕКТОРУ
РУКОВОДИТЕЛЯМ
ЮРИСТАМ
БУХГАЛТЕРАМ
Для ФЛП
ПЛАТФОРМА
Единое информационно-коммуникационное пространство для бизнеса, государства и социума, а также для профессиональных сообществ
НОВОСТИ
и КОММУНИКАЦИИ
правовые, профессиональные и бизнес-медиа о правилах игры
ПРОДУКТЫ
и РЕШЕНИЯ
синергия собственных и партнерских продуктов
БИЗНЕС
с ЛІГА:ЗАКОН
мощный канал продаж и поддержки новых продуктов

Когда бывший забрал все

23.09.2013, 12:37
41
11
Марина Борута
директор по правовым вопросам Ektornet

Якщо ж колишній недобросовісний керівник зволікає з виконанням рішення суду, можна сміливо звертатися до правоохоронних органів, оскільки особа, яка утримує документи юридичної особи без належних підстав, вчиняє привласнення і приховування документів з особистих корисливих чи інших мотивів, тому фактично вчиняє склад злочину передбаченого ст.357 Кримінального кодексу України.

Дедалі частіше трапляються ситуації, коли колишні керівники підприємств, при звільненні з роботи, забирають не тільки свої особисті речі але й разом з ними захоплюють печатку та документацію підприємства. Ми спробували розібратися як змусити повернути майно, та до яких заходів слід вдаватися новому керівництву.

Необхідність печатки, як обов’язкового атрибуту при здійсненні господарських операцій, передбачена ст. 207 Цивільного кодексу України, ст. 181 Господарського кодексу України та п.5.26 ДСТУ 4163-2003 «Вимоги до оформлювання документів», відповідно її зникнення створює значні  труднощі новому керівництву. Це ж в більшій мірі стосується й документів бухгалтерського обліку, адже відповідно до ст.8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» на власника або  уповноважений  орган,   який   здійснює   керівництво  підприємством відповідно до законодавства та установчих документів, покладається відповідальність за організацію складання і збереження первинних та звітних документів. Керівник, забезпечуючи поточне керівництво, має забезпечити збереження документів в т.ч. в разі залишення своєї посади. Варто зауважити, що судова практика визнає право власності юридичної особи на власну документацію, оскільки це прямо передбачено Законом України «Про інформацію». Так, частиною 5 ст.38 цього Закону визначено, що інформація створена організаціями (юридичними особами), або придбана ними іншим законним способом є власністю цих організацій. З огляду на те, що законодавець в достатній мірі не врегулював порядок передачі справ при зміні керівництва підприємств, установ та організацій, ми рекомендуємо самостійно передбачити питання передачі справ шляхом ухвалення внутрішніх положень організації, в яких чітко прописувати обов’язки керівника, строки, порядок інвентаризації та передачі документації.

Перше, що спадає на думку, при виникненні конфліктної ситуації – звернутися до суду з віндикаційним позовом, оскільки відповідно до ст. 387 Цивільного кодексу України власник має право витребувати своє майно від особи,  яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним. Практика свідчить, що розгляд такої справи може затягнутися як мінімум на два-три місяці. Однак варто враховувати, що відповідно до вимог ст. 231 Цивільного процесуального кодексу України, рішення суду набирає законної сили після закінчення одного місяця з наступного дня від проголошення рішення, відповідно процес повернення майна може затягтися. Після цього необхідно звертатися до органів державної виконавчої щодо безпосереднього виконання рішення суду. Певною гарантією виконання зазначеного рішення може бути також ст.382 Кримінального кодексу України, яка передбачає кримінальну відповідальність фізичних осіб за умисне невиконання судових рішень.

Якщо ж колишній недобросовісний керівник зволікає з виконанням рішення суду, можна сміливо звертатися до правоохоронних органів, оскільки особа, яка утримує документи юридичної особи без належних підстав, вчиняє привласнення і приховування документів з особистих корисливих чи інших мотивів, тому фактично вчиняє склад злочину передбаченого ст.357 Кримінального кодексу України. У випадку, якщо така особа одночасно розпоряджається коштами чи майном, то в її діях можуть бути склад і інших корисливих злочинів.

Нагадаємо, раніше діяла Інструкцією про порядок видачі міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, підприємствам, установам, організаціям, господарським об`єднанням та громадянам дозволів на право відкриття та функціонування штемпельно-граверних майстерень, виготовлення печаток і штампів, а також порядок видачі дозволів на оформлення замовлень на виготовлення печаток і штампів, затвердженою наказом МВС України від 11.01.99 р. №17 яка в значній мірі регламентувала зазначене питання, зокрема роз’яснювала, що у разі крадіжки, втрати печаток чи штампів керівники підприємств, установ і організацій, господарських об`єднань або громадяни зобов`язані вжити заходів задля їх розшуку, а також негайно повідомити про це органи внутрішніх справ. Таким чином, донедавна мали досить чітку і конкретну регламентацію використання печаток у господарській діяльності. На жаль, наказом МВС від 11.01.2011 № 5 вищенаведений наказ, а відтак і встановлений ним порядок використання печаток, були скасовані з посиланням на постанову КМУ від 29.12.2010 № 1216, а також з метою приведення нормативно-правових актів МВС, що регламентують діяльність дозвільної системи, у відповідність з чинним законодавством. Хто тепер має відповідати за використання печатки на підприємстві, також стає незрозумілим. До речі, зараз пропонується взагалі скасувати обов’язкове застосування печаток. За інформацією прес-служби КМУ, відповідний законопроект нещодавно був схвалений на засіданні Кабінету Міністрів.

З огляду на доволі тривалий процес повернення майна, можна запропонувати інший варіант, альтернативний, а саме заявити про факт втрати чи крадіжки печатки підприємства та виконати всю необхідну роботу щодо виготовлення нової печатки. На нашу думку, запропонований варіант повернення печатки є найприйнятнішим для власників підприємства.

Марина Борута, керівник юридичного департаменту ТОВ «Екторнет Менеджмент Україна»

Подготовлено специально для Платформы ЛІГА:ЗАКОН
Связаться с редактором

Войдите, чтобы оставить комментарий