Нотаріат майбутнього: нові часи – нові правила

2.10.2019, 10:42
3387
0
Володимир Марченко
президент Нотаріальної палати України

«Ми — молоді авіатори майбутнього». Знаєте, чий це вислів? Ні, не Ілона Маска, а відомого українського поета-футуролога Михайля Семенка. Він творив на початку 20-го століття, і вже тоді суспільство прагнуло зробити різкий стрибок вперед, усвідомивши, що майбутнє буде радикально відрізнятися від сучасного.

І виживуть в нових умовах лише люди нової генерації, гнучких поглядів, незашореного мислення, які здатні стати отими авіаторами, що безстрашно будуть досліджувати незнайомі простори, винаходити нові конструкції, навчатися та змінюватися.

В ті революційні часи на території нашої країни відбувалося багато перетворень в різноманітних сферах. Змінився і нотаріат – став остаточно автономним. Тривали не лише політичні, а й технологічні революції. Відповідно і розвиток нотаріату був стрімким: від пера та друкарської машинки  - до комп’ютерів та електронних реєстрів.

Технології керують світом

Світ змінюється і надалі, ми живемо в епоху, котру називають цифровою. І нотаріальна професія теж не може стояти осторонь. Особливості застосування цифрових технологій в нотаріаті активно обговорюються в Міжнародному союзі латинського нотаріату (МСЛН), при чому мова йде як про переваги цифри, так і про загрози.

Задумайтеся: вже зараз нотаріуса можна відключити від роботи, умовно кажучи, «однією кнопкою». Чи могли ми собі це уявити років 15 тому?

Змінюються усі професії, і основна тенденція – люди стають потрібні все менше, і все частіше йде мова про те, що більшість процесів, які здійснюються людьми, можуть виконувати роботи. Окрім цілого каскаду технологічних революцій відбувається і розвиток біології, зокрема нейробіології.

Можливо, ви бачили особисто або десь на фото в інтернеті, які написи на стінах в Києві пишуть представники, певно, якоїсь секти: мовляв, біометричний паспорт це встановлення контролю над людьми, і наступний етап – вживлення чіпів у тіло. Смішно? Але і серйозні вчені говорять про загрозу цифрової диктатури.

Технічний директор Google і відомий технологічний футуролог Рей Курцвейл прогнозує нам таке майбутнє:
- 2020 рік – персональні комп'ютери досягнуть обчислювальної потужності, порівнянної з людським мозком;
- 2022 рік – у США і Європі будуть прийматися закони, що регулюють відносини людей і роботів;
- 2031 рік – 3D-принтери для друку людських органів будуть використовуватися в лікарнях будь-якого рівня;
- 2038 рік – поява роботизованих людей;
- 2042 рік – перша потенційна реалізація безсмертя;
- 2045 рік – планета Земля перетвориться в один гігантський комп'ютер.

Важко повірити? Що ж, будемо спостерігати. У дитинстві я б теж, мабуть, не повірив у можливість існування бездротового телефону.

Вміння змінюватися

В ході промислових революцій останніх століть людина постійно відчувала страх, що машини візьмуть верх, а людство стане непотрібним. І нові професії вже з'являються – питання в тому, чи зможуть люди змінити свою ментальність, щоб зайняти ці вакансії. І якщо змінюватися в 20 років легше, то в 40-50 років досить важко. На це звертає увагу ізраїльський вчений Юваль Ной Харарі, який також зазначає, що безліч нових професій буде пов'язано з розумінням людських емоцій.

Як висновок – дає наступні поради. Потрібно розвивати власну пристосованість, гнучкість. Адже отримані вміння можуть не стати в нагоді, а от емоційна стійкість, здатність пережити зміни  - завжди доречна. Цьому не навчають в університетах. Це має бути наша власна робота над собою.

Хочу також розповісти про відомий експеримент, який провів американський психолог Мартін Селігман. Вчений експериментував над собаками – за схемою умовного рефлексу Павлова, з метою сформувати рефлекс страху на звук сигналу. Але якщо у російського вченого тварини по дзвінку отримували м'ясо, то у американського - удар струмом. Щоб собаки не втекли завчасно, їх фіксували в спеціальній упряжі. Селігман був упевнений, що після цього, коли собак не будуть насильно фіксувати, то вони втікатимуть, як тільки почують сигнал. Адже жива істота зробить все, щоб уникнути болю. Собак помістили в клітку з низькими бортиками – але собаки сиділи на підлозі та скиглили. Жоден пес навіть не спробував подолати найменшу перешкоду... До речі, коли в ті ж умови помістили собаку, яка не брала участі в експерименті, вона з легкістю втекла. Селігман зробив висновок: коли неможливо контролювати або впливати на неприємні події, розвивається сильне почуття безпорадності. У 1976 році вчений отримав премію за відкриття «вивченої безпорадності».

Теорію Селігмана багато разів перевіряли вчені з різних країн, переносячи дослідження на людей. Доведено: якщо людина систематично зазнає поразки, переживає важкі ситуації, виявляється серед хаосу, де постійно змінюються правила тощо – у неї атрофується воля і бажання взагалі щось робити. Приходить апатія, а за нею – депресія. Як «собака Селігмана», людина, яка загнана в безпорадність, не може перестрибнути навіть через низенький парканчик. Не вірить у вихід. Лежить на підлозі та скиглить.

Що ж робити? Вчитися змінюватися, щоб швидко, чітко та спокійно реагувати та непередбачувані ситуації.

Бути «собакою Селігмана» чи професіоналом нової доби – вибір за нами!

Нотаріат майбутнього

Tempora mutantur, et nos mutamur in illis. Нові часи диктують нові правила, підштовхують до змін, розширюють горизонти.

Що стосується цифрової епохи в юриспруденції, то нотаріат завжди був на її вістрі. Нотаріуси одними з перших почали працювати з електронними реєстрами, і саме завдяки нотаріату в державі був запущений механізм реєстрації.

Втім, якщо ми поглянемо на новомодні технології, як то блокчейн, –  побачимо, що йдеться не про право, а про математику. Тож перейматися можливістю зникнення професії варто більше банкірам та економістам, аніж фахівцям із права, зокрема й нотаріусам. У найближчі десятиліття нові технології в жодному разі не замінять нотаріату. Проте вони здатні вдосконалити і спростити нотаріальний процес. Цифра – не мета, але цілком прийнятний засіб.

Який він, нотаріат майбутнього? Нотаріат може стати будь-яким – навіть таким, яким ми його собі й уявити не можемо. Але він точно буде іншим, ніж тепер. Тому нотаріуси мають йти в ногу з часом, отримувати нові навички.

Це розуміють в світі, одним із орієнтирів МСЛН є безперервне навчання нотаріусів та поглиблення знань не лише нотаріального законодавства, а й вивчення питань порівняльного, міжнародного приватного права, захисту прав споживачів, законодавства про запобігання відмиванню грошей, навчання технік медіації та ведення переговорів, вивчення психології та соціології, управління нотаріальною конторою за рахунок використання нових технологій.

НПУ бере до уваги ці рекомендації, постійно проводить заходи з підвищення професійного рівня нотаріусів, а також готова до розширення класичних нотаріальних дій. Зокрема, це реєстрація фіксації доказів, встановлення фактів, використання екскроу-рахунків, проставлення апостилю, реєстрація укладення та розірвання шлюбу тощо.

Невід’ємний елемент реформування – запровадження  єдиного електронного реєстру нотаріальних дій на базі професійної самоврядної організації. Над концепцією такого реєстру зараз активно працює НПУ. Такий реєстр концептуально повинен бути не просто базою даних (якими є чинні держреєстри), а містити ефективні інструменти для отримання фізичними та юридичними особами усього комплексу необхідних дій. Тобто, орієнтир – розвиток нотаріату за зразком «нотаріального будинку юстиції», в режимі «єдиного вікна».

Світ розвивається настільки швидко, що наша цифрова епоха змінюється на пост-цифрову, коли чільне місце займає все ж особистий контакт. Незважаючи на вільний доступ до музики та кінофільмів в Інтернеті, люди ходять на живі концерти та у театри, а музеї та бібліотеки, озброєні новими технологіями, переживають ренесанс. Тобто, технології не відкидаються, а використовуються в ім'я людського спілкування.

Нотаріат майбутнього не боїться нових технологій, він розвиває та адаптує їх, аби використовувати просто та швидко.

«Цифра» є вікном в світ, але не дверима. Двері ж нотаріальних контор завжди будуть гостинно відкриті для кожного. А за ними вас чекатиме нотаріус майбутнього – професіонал, що відмінно володіє низкою hard та soft skills, вміє знаходити індивідуальний підхід до кожної ситуації, гарантує захист прав громадян та бізнесу.

Подготовлено специально для Платформы ЛІГА:ЗАКОН
Связаться с редактором

Войдите, чтобы оставить комментарий
Рассылка новостей
Подписаться