Чи стрибали ви в останній вагон: про фінансову реструктуризацію

12.03.2019, 12:02
234
0
Катерина Бредуляк
старший юрист ЮФ Evris

Закон №1414 «Про фінансову реструктуризацію» (Закон) набув чинності восени 2016 року. З цього моменту відкрито 25 справ, в яких реструктуровано заборгованість на загальну суму 1,35 млрд. долл. США, з них 20 справ на загальну суму 1 млрд долл. США успішно завершено. Серед реструктуризованих кредитів є компанії Києва та Київської області (83,43% від загальної суми справ), а також великі компанії, розташовані в Житомирській, Волинській, Херсонській, Івано-Франківській та Донецьких областях.

Але не всі компанії-боржники проінформовані, що скористатить можливостями, які надає Закон, вони зможуть лише до 19 жовтня 2019 року. Тобто, залишилось трохи більше, ніж півроку. Слід пам’ятати, що сама процедура фінансової реструктуризації також займає близько півроку. Отже, якщо є борги, і є потреба врегулювати їх з банком та ще й на вигідних умовах, компанії-боржники не мають часу вагатись, а банкам вже зараз потрібно приймати рішення щодо таких клієнтів.

Завдяки Закону реструктуризовано 13% від загального корпоративного NPL. Об’єм поданих на реструктуризацію процедур у 2018 році досяг 28,5 млрд грн. Цей показник є більшим у 3,5 рази  на 2017 рік. У 2019 році об’єм процедур очікується не меншим за  2018 рік.

Важливо, що саме фінансові установи, яким належить щонайменше 50 % загальної суми вимог фінансових установ до боржника, повинні дати згоду на процедуру фінансової реструктуризації та провести переговори з компаніями-боржниками. Закон дозволяє не враховувати інвестиційний стандарт, а отже, банки можуть вільно обговорювати прощення частини боргу в обмін на частку в статутному капіталі компанії-боржника, тим самим ефективно отримуючи контроль над ним. Закон передбачає абсолютно аналогічні пільги для державних банків і ФГВФО.

Найважливіші переваги процедури фінансової реструктуризації для банківського сектору:

• Збереження платоспроможного позичальника та уникнення процедури банкрутства
• Звільнення від нормативів НБУ під час участі в процедурі
o Норматив короткострокової ліквідності Н6
o Норматив максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента Н7
o Нормативи інвестування Н11, Н12
o Ліміти валютної позиції Л13
• Встановлення процентної ставки на будь-якому рівні
• Податкові пільги (наприклад, звільнення від сплати ПДВ та розстрочка податку на прибуток), а також зміни до чинного законодавства про гарантії, застави та іпотеки, які гарантують банкам захист права застави під час процедури)
• Розформування резервів
• Нові інструменти погашення зобов’язань (переведення боргу в капітал)
• Швидкість і контрольованість процедури
• Обов′язковий арбітраж будь-якого спору, що виникає в ході фінансової реструктуризації. Можливість визнання та звернення до виконання арбітражного рішення в національному суді України.

Для компаній-боржників Закон передбачає:

• Відновлення господарської діяльності
• Мораторій на задоволення вимог кредиторів протягом процедури
• Розстрочка кредиту на декілька років в будь-який зручний сторонам спосіб
• Процентна ставка нижче ринкової
• Проста конвертація боргу в гривню
• Податкові пільги про прощенні частини заборгованості та у випадку передачі частини майна в рахунок боргу
• Реструктуризація податкового боргу та списання податкового боргу понад 3 роки


Чи є недоліки процедури?

Їх майже немає. Одним із суттєвих недоліків є занадто пізня реалізація Закону. На численних ознайомчих заходах, які проводилися в Україні на базі Секретаріату фінансової реструктуризації, Незалежної асоціації банків України, банки ЄБРР заявляли, що багато компаній-боржників просто одразу не знали про всі можливості, передбачені Законом.

Очікування та перспективи на 2019 рік

Добре організований процес комунікації між компанією-боржником та кредитором має важливе значення у всіх бізнес-процедурах.
Терміни регулювати можна, але вони дуже обмежені (до 180 днів для процедури і підписання плану реструктуризації). Варто пам’ятати, що Закон встановив визначені дії, що передують затвердженню плану реструктуризації і доцільно зробити максимальну кількість підготовчих заходів для його успішного затвердження. Особливо великі холдинги зі складною корпоративною структурою досить довго можуть усвідомлювати переваги та недоліки Закону.

36 млрд грн вже реструктуризованих проблемних кредитів в Україні в рамках Закону  без застосування будь-яких примусових заходів за участю державних органів доводить, що Закон використовується ринком.

Компанії, які застосували Закон, вважають, що він є корисним інструментом для вирішення тимчасових проблем з погашенням боргу, а фінансові установи продовжують підраховувати вигоду, яку надає фінансова реструктуризація.

Не дивно, що у 2019 році спостерігається зростаючий інтерес до фінансової реструктуризації.

Подготовлено специально для Платформы ЛІГА:ЗАКОН
Связаться с редактором

Войдите, чтобы оставить комментарий
Рассылка новостей
Подписаться