Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Перевірки з питань фінмоніторингу 2024: кого стосуються та як підготуватись?

Андрій Шабельніков, керуючий партнер Evrika Law, роз'яснив, що важливо знати

Роль фінансового моніторингу зросла в рази із початком широкомасштабної війни. З одного боку, банки мають виконувати вимоги законодавства, щоб не отримувати «заходи впливу», з іншого - вибудувати внутрішні системи таким чином, щоб клієнти «не бігли світ за очі» від вимог фінмону конкретного банку. Іноді це буває важко з очевидних причин: згадаємо 2022 рік, коли банки списки санкційних осіб мали вручну переносити до своїх систем з рішень РНБО.

Про серйозність питання фінмону свідчить вивід двох банків з ринку з мотивуванням систематичного порушення вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів.

За результатами минулого року штрафи за порушення законодавства в сфері валютного регулювання та фінмону сягнули близька 300 млн грн. А в березні цього року Національний банк вже застосував до двох банків нові заходи впливу (штрафи) через порушення у сфері фінмоніторингу.

Згідно з планом Національного банку України цього року, серед іншого, будуть виїзні перевірки з питань фінансового моніторингу, дотримання вимог валютного та санкційного законодавства в «ОТП Банк», «Банк Кредит Дніпро», «Банк Восток», страховій компанії «Надійна» та «НоваПей». Цей план складено на підставі ризик-орієнтованого підходу.

Очевидно, що фінансовий моніторинг є вкрай важливим пунктом для виконання банками. Якщо згадати діяльність Державної служби фінансового моніторингу України, яка приймає повідомлення про фінансові операції (порогові та підозрілі) та направляє матеріали для правоохоронних органів, то зрозуміло, що рано чи пізно фінмон торкнеться кожного.

Що перевіряють

Для юридичних осіб процес фінмону включає встановлення та ідентифікацію таких моментів: ідентифікацію і верифікацію юридичної особи, встановлення кінцевого бенефіціара, встановлення мети й характеру майбутніх ділових відносин, встановлення мети проведення фінансової операції, постійний моніторинг ділових відносин і фінансових операцій, регулярну перевірку відповідності фінансової операції контрагента інформації про нього, підтримку актуальності отриманих даних.

Для фізичних осіб суб'єкти первинного фінансового моніторингу встановлюють: прізвище, ім'я та по батькові, дату народження, реквізити паспорта (документа, що посвідчує особу), номер рахунку, унікальний обліковий номер фінансової операції.

Це загальні початкові пункти моніторингу. Далі у випадку виявлення політично значущі особи (PEP) чи зв'язків з росією, або перевищення фінансових лімітів, починається зовсім інша історія.

Отже, в полі зору є порогові та підозрілі фінансові операції.

Порогові фінансові операції - це питання формалізоване, сума має дорівнювати чи перевищувати 400 тис. грн (стаття 20 Закону "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення"), а також має бути наявна одна чи більше таких умов:

- хоча б одна із сторін - учасників фінансової операції має реєстрацію, місце проживання чи місцезнаходження в токсичних юрисдикціях (росія, Іран, Північна Корея);

- фінансова операція політично значущих осіб, членів їх сім'ї та/або осіб, пов'язаних з РЕР;

- платіжні операції з переказу коштів за кордон (у тому числі до офшорних зон);

- фінансові операції з готівкою (внесення, переказ, отримання коштів);

- фінансові операції електронного резидента (е-резидента).

Дроблення порогової суми задля уникнення контролю не завжди може бути гарною ідеєю, адже інформація узагальнюється та аналізується банком.

Віднесення до підозрілих фінансових операцій можна назвати більш комплексним і творчим процесом. І саме тим, де можуть виникати прикрі помилки. Згідно зі ст. 21 Закону: фінансові операції або спроба їх проведення незалежно від суми, на яку вони проводяться, вважаються підозрілими, якщо суб'єкт первинного фінансового моніторингу має підозру або має достатні підстави для підозри, що вони є результатом злочинної діяльності або пов'язані чи стосуються фінансування тероризму або фінансування розповсюдження зброї масового знищення.

Найцікавіше те, що при визначенні підозрілості суб'єкт первинного фінмону має врахувати типологічні дослідження, а також рекомендації суб'єктів державного фінансового моніторингу. Сума операції тут не враховується.

Андрій Шабельніков

Нормативна база банкірів

Наразі головні нормативні акти, якими керується банківська сфера та фінустанови, видані НБУ у 2023 році. Це постанова НБУ № 26 «Про розкриття інформації щодо зв'язків клієнтів із державою, що здійснює збройну агресію проти України» від 16 березня 2023 року, яка, як виходить із назви, вимагає виявляти такі зв'язки у клієнтів, і постанова № 65 «Про затвердження Положення про реалізацію спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» від 11 травня 2023 року, в якій пояснюється порядок реалізації санкцій.

Зміни до цієї постанови набули чинності з 1 січня 2024 року (постанова НБУ № 188). Ними, зокрема, встановлено обов'язок для банків щоквартально, не пізніше 10 робочого дня місяця, що слідує за звітним кварталом, надавати Нацбанку інформацію про наявність чи відсутність у них клієнтів зі зв'язками з росією.

Якщо такі клієнти виявлені, банки зобов'язані подати деталізовану інформацію про ці зв'язки. Раніше банки фіксували таку інформацію і передавали за запитом НБУ.

Політично значущі особи (РЕР) також у цьому році відчують зміни - НБУ закономірно відреагував на зміни до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (Закон № 3419-IX), відповідно до яких статус РЕР встановлюється довічно.

Також під час установлення ділових відносин із РЕР та їх обслуговування суб'єкти первинного фінмону мають застосовувати ризик-орієнтований підхід.

Постановою НБУ № 198 від 29 грудня 2023 року все ж таки встановлений певний «строк дії» статусу РЕР: якщо з часу припинення виконання РЕР публічних функцій пройшло понад 12 місяців і суб'єкт первинного фінмону переконається, що така особа більше не має ризику, притаманного РЕР, а також інших ризиків, він не вживатиме щодо цієї особи, членів її сім'ї та осіб, пов'язаних із нею, певних заходів, передбачених Законом про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів.

Для ухвалення такого рішення фінансова установа має здійснити аналіз фінансових операцій РЕР, членів її сім'ї та осіб, пов'язаних з нею, з дня припинення виконання публічних функцій.

Як підготуватись до перевірки фінмон

По-перше, завдяки різним офіційним базам даних можна перевірити інформацію про компанію чи фізичну особу щодо фінансового моніторингу. Якщо вже в них зазначені певні проблеми, то потрібно, як мінімум, приділити цьому увагу разом з юристом та бухгалтером компанії.

По-друге, важливо перевіряти своїх контрагентів на предмет санкційних списків. Особливу увагу хочу звернути на так звану ретроспективну перевірку. Тобто, у вас був звичайний контрагент умовних три роки тому, а тепер він є неблагонадійним через продовження роботи на тимчасово окупованих територіях або його бенефіціар тепер є в санкційних списках. Отже, є нагода подивитись на ваші ділові відносини під новим кутом.

По-третє, якщо вже є запит щодо уточнення інформації - надавайте її за попередньою консультацією власного юриста, який пояснить всі подальші можливі наслідки чи їх відсутність.

Андрій Шабельніков,

керуючий партнер Evrika Law

Хочеш отримати мільйони корисних документів, що аналізуються вмить? Спробуй LIGA360. Найповніша база українського законодавства й аналітики, алгоритми дій у робочих ситуаціях. А смарт-фільтри й зв'язки документів допоможуть отримати саме ту підбірку матеріалів, що вам потрібна. Спробуйте LIGA360 сьогодні, замовивши тестовий доступ.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему