Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Володимир Марченко: «Нотаріальна спільнота виступає проти підриву стабільності цивільно-правового обігу в державі»

Реклама

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/184259_notarusi-v-znak-protestu-ne-pratsyuvatimut-25-lyutogo

25 лютого Нотаріальна палата України організувала акцію протесту «Нотаріат проти корупційних та рейдерських схем». Під стіни Кабінету Міністрів вийшли нотаріуси, які висунули уряду свої вимоги. Нотаріуси, які не могли особисто приєднатися до мітингу, не вчиняли нотаріальні дії протягом дня. Чому нотаріуси настільки не задоволені ініціативами Мін'юсту, ЮРЛІГА вирішила поцікавитись у президента НПУ Володимира Марченка.

- Пане Володимире, проти чого конкретно протестують нотаріуси України?

https://jurliga.ligazakon.net/ua/experts/252/850_faktor-korupts-abo-chomu-dodatkoviy-spit-dlya-notarusv--tse-problema-uskh-gromadyan


Передусім, нотаріальна спільнота виступає проти можливої корупції в сфері контролю за державною реєстрацією, що є однією з причин рейдерства в Україні. Мирна акція протесту так і називалась - «Нотаріат проти корупційних та рейдерських схем». Загалом, цей лозунг концептуально відображає нашу позицію. Нотаріуси організували мітинг для того, щоб зупинити свавільні дії з боку органів влади, спрямовані на свідоме захоплення власності громадян та бізнесу, а також щоб захистити свої професійні права. Зокрема, нотаріуси протестують і проти конкретних нормативних актів.

Але спершу хотів би звернути увагу громадськості - нотаріуси вийшли на вулиці протестувати не проти незаконної переекзаменації (як написали окремі ЗМІ), а проти можливого створення репресивних корупційних схем в юстиції. Давайте згадаємо осінь-2018 та всім відомі одіозні законопроекти про запровадження «квазінотаріату», введення інституту «уповноважених осіб юстиції». НПУ вже тоді попереджала, що регулятор усіма способами намагається запровадити паралельну нотаріату систему, вірогідно, під виконання певних завдань в сфері продажу землі тощо.

Серед іншого, ми вимагаємо скасувати незаконну додаткову переекзаменацію для нотаріусів у сферах державної реєстрації - внести відповідні зміни до постанови КМУ від 24.10.2018 № 860 та скасувати незаконний наказ Мін'юсту від 29.12.2018 № 4146/5. А доступ до державних реєстрів нотаріусам, строк тимчасового блокування доступу у яких минув, має бути негайно поновлений, без вимоги проходження ними жодного незаконного тестування.

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/182094_v-notaralny-palat-vvazhayut-shcho-antireyderskiy-3-mozhe-posiliti-reyderstvo

Маємо всі передумови вважати, що процедура цього іспиту корупційна (наявність корупціогенних факторів підтверджена також громадською експертизою), і хоча Мін'юст намагається переконати, що тести приймає комп'ютер, це ще не гарантує прозорість, навпаки, відкриває широкі можливості для маніпуляцій, адже чиновники мають безконтрольний доступ до бази тестів та результатів. До речі, нам вже показували, як виглядають ці тести, - у деяких випадках тематика питання не співпадає з варіантами відповідей, не стосується держреєстрації тощо.

Нова схема у сфері реєстрації дуже нагадує принципи роботи старої ДАІ на дорогах. Сумнівно, що таким чином можливо впорядкувати ситуацію, а от нові корупційні ризики точно створюються.

Важливо, щоб усі зрозуміли: нотаріуси не бояться жодних іспитів! Повірте, кваліфікаційний іспит, який проходить майбутній нотаріус, набагато складніший. Але нотаріуси - це юристи, які поважають закон та прагнуть працювати згідно чинного законодавства. Закони України про нотаріат та держреєстрацію не передбачають жодної додаткової переекзаменації для нотаріусів! Якщо є потреба її запровадити - цей шлях має лежати виключно через Верховну Раду та внесення змін в закони. Так, Мін'юст є профільним міністерством та регулятором нотаріату, але це не дає йому права займатися самоуправством та підштовхувати нотаріусів вступати в корупційні зв'язки. Не дарма на підтримку НПУ в даній ситуації вже виступили колеги по юридичній професії - Асоціація правників України та Рада адвокатів України.

Нотаріуси не виступають проти контролю та перевірок в сфері держреєстрації, але ми просимо запровадити конкретні критерії для цих перевірок та диференціацію санкцій за порушення (зміни до постанови КМУ від 21.12.2016 № 990), щоб чиновники Мінюсту не визначали суворість санкцій на власний розсуд.

Нотаріальна спільнота виступає проти підриву стабільності цивільно-правового обігу в державі, який здійснює своїми ініціативами Мінюст. Ми проти того, щоб мешканці цілих районів України були позбавлені доступу до нотаріальних дій. Ми проти того, щоб нотаріат повторив трагічну долю інших правничих професій, напівзруйнованих недолугими реформами.

- Чи багато нотаріусів підтримує позицію НПУ? Скільки людей прийшло на мітинг і відмовилось працювати?

Нотаріальна палата України - професійна самоврядна організація, яка об'єднує усіх нотаріусів та працює задля захисту їх прав. У період між з'їздами нотаріусів функції професійного самоврядування виконує Рада НПУ, до складу якої входять президент, віце-президенти, голови всіх обласних відділень НПУ та ще два обраних нотаріуси. Голови відділень знають ситуацію в своїх нотаріальних громадах та представляють їх позицію під час голосування за важливі рішення. 14 лютого Рада НПУ проголосувала за проведення мирної акції протесту, а отже, можна стверджувати, що вся нотаріальна спільнота підтримує позицію НПУ щодо необхідності боротися за свої права, за вільний та незалежний нотаріат. Та й як інакше? Проблеми, які піднімались під час акції протесту, стосуються безпосередньо кожного нотаріуса та щодня виникають в його роботі.

Участь у мітингу 25 лютого взяло більше тисячі нотаріусів, як зі столиці, так і з усіх областей України. 1/6 від загальної нотаріусів на акції протесту - це потужне представництво, навіть в декілька разів більше, ніж на з'їздах нотаріусів. Щиро вдячний колегам, які не злякалися тиску з боку окремих органів юстиції та приїхали на мирну акцію протесту, щоб відстояти професійні права! Окрім того, підтримати нотаріусів прийшли народні депутати більшості парламентських фракцій, представники громадських організацій, зокрема й правничих. На місцях 25 лютого не працювали більшість нотаріусів України.

Так як нотаріат є чітко соціально спрямований в своїй діяльності, НПУ рекомендувала не долучатися до акції державним нотаріусам, а також нотаріусам у тих нотаріальних округах, де їх працює менше двох. Разом з тим, дуже приємно, що громадяни, які в той день зверталися до нотаріусів, з розумінням поставилися до акції протесту та усвідомлюють необхідність захисту нашої професії. Адже нотаріус - найближчий, найпотрібніший правник для кожної людини.

- НПУ систематично звертається до органів влади з приводу реформ - чи є результати?

Справді, вже й важко перелічити усі звернення НПУ до Кабінету міністрів, Прем'єр-міністра, Верховної Ради, Міністерства юстиції, Президента України, а також міжнародних установ та організацій. Нас підтримують народні депутати України, Міжнародний союз латинського нотаріату, громадські організації, зокрема й правничі. Але влада робить вигляд, що нас не чує. Регулятор всупереч законодавству та Меморандуму про співробітництво з НПУ не реагує належним чином на наші звернення (офіційно зареєстровані!), лише періодично від імені спікерів Міністерства в інформпростір видаються доволі дошкульні вислови про нотаріат. Чому Мін'юстом обраний такий непрозорий та непрямий спосіб спілкування - нам не зрозуміло. Ми готові до публічного діалогу та конструктивних перемовин з метою якісного реформування нотаріату та неодноразово ініціюємо зустрічі з представниками Кабміну та Міністерства. На момент нашої з Вами розмови ніякої реакції немає.

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/184347_mnyust-zaklika-npu-ne-pokrivati-chornikh-notarusv

- Міністерство юстиції висловилось, що НПУ «покриває «чорних» нотаріусів», які, за твердженням регулятора, в якості держреєстраторів залучені до незаконних схем рейдерських захоплень та переоформлення майна. Чи є в НПУ позиція щодо порушників закону серед колег і можливість протидіяти подібним злочинам?

Те, що Мінюст вживає словосполучення «чорні нотаріуси», - говорить лише про некомпетентність та нерозуміння регулятором актуальної ситуації в нотаріаті. Окрім того, такі вислови є порушенням правил етики, можуть створити у суспільства неправильне уявлення про нотаріат та нашкодити іміджу професії. Хоча поки що це шкодить лише іміджу самого Мін'юсту.

Безумовно, НПУ займає чітку позицію щодо нотаріусів, які порушують закон. Але ще раз наголошу - ми, перш за все, юристи. Тому маємо розуміти, що факт порушення закону доводиться лише судом. Нотаріусів, які порушили закон, позбавляють права на зайняття нотаріальною діяльністю. Але з 2017 року анульованих свідоцтв всього 6, на майже 7000 нотаріусів це доволі незначна кількість. Але ми переконані, що і таких випадків не повинно бути.

Варто зауважити, що понад 90% рейдерських захоплень здійснювалися «руками» реєстраторів державних комунальних підприємств, - цей факт наводив сам Мін'юст.

Нотаріусів зараз хвилює недосконалість роботи реєстрів, можливість зламу ключів та інші питання кібербезпеки. Певні проблеми вдається вирішити своїми силами, ну а на деякі (як от недоліки реєстрів) у НПУ поки що немає повноважень. Ми вже давно просимо реалізувати хоча б один простий крок - запровадити двофактору автентифікацію для входу в реєстри, це одразу потужно захистило би право власності громадян та бізнесу. Чому цього не роблять, можна тільки здогадуватися.

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/171148_kak-notariusam-zashchititsya-ot-kiberatak-obsuzhdali-v-notarialnoy-palate

- Чи є у НПУ як самоврядної організації якісь важелі впливу на нормотворчі процеси?

Ще на зорі створення нотаріату незалежної України Мін'юст отримав основні важелі впливу на нотаріальну діяльність, тому і нормотворчі процеси переважно в його руках. НПУ використовує наявні можливості - бере участь у робочих групах по розробці проектів різноманітних підзаконних актів, законів тощо. Але останнім часом усі зміни регулятором робляться таємно, начебто умисно без НПУ, і таке враження, що здійснюється агресивний наступ на незалежність професії. НПУ прагне не лише до повноцінної реалізації можливостей самоврядування, а до переходу на засади саморегулювання. У нас є для цього досвід, гідність, бажання працювати задля захисту прав громадян.


- Як громадяни можуть захистити свою власність з огляду на непевну ситуацію у сфері держреєстрації?

Потрібно обов'язково звертатися за консультаціями до нотаріуса, ретельно перевіряти документи тих осіб, з якими планується правочин, та пам'ятати, що безкоштовний сир лише в мишоловці. Максимально акуратно викладайте особисті дані в соцмережах, зокрема не беріть участь в популярних нині тестах, адже таким чином про вас збирають інформацію та отримують доступ до ваших персональних даних. Також актуальним залишається правило нічого не підписувати, нікому не віддавати гроші та документи, поки ви не порадилися з нотаріусом, особливо коли це стосується відчуження нерухомості, оренди чи іпотеки. Дослухайтеся до фахових порад вашого нотаріуса. Знайте, що нотаріат завжди стоїть на захисті права власності!

Питання ставила Марина Ясинська, головний редактор ЮРЛІГИ

[В умовах постійних змін у сфері держреєстрації, що можуть призвести до порушення ваших майнових прав, радимо відстежувати реєстраційні дії щодо свого майна. Оперативну інформацію можна отримувати за допомогою сервісу SMS-маяк.]

Оставьте комментарий
Войдите чтобы оставить комментарий
Войти
Подпишитесь на рассылку
Главные новости и аналитика для вас по будням

Похожие новости