Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Що змінилось в судовій практиці воєнного часу?

Воєнний стан та зміни до Кримінального Кодексу України

24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» по всій територій країни було введено воєнний стан, який продовжує діяти до 23 серпня 2022 року.

Воєнний стан - це особливий правовий режим, який було введено з метою відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Оскільки повномасштабне застосування воєнної сили проти України може супроводжуватись інформаційними кампаніями, інформаційно-психологічними операціями, кіберопераціями та спеціальними операціями проти України, для запобігання цьому до Кримінального Кодексу України з початку введення воєнного стану було винесено декілька змін, якими було запроваджено кримінальну відповідальність за певні діяння, які до введення воєнного стану не вважалися кримінальним правопорушенням.

Так Кримінальний Кодекс України доповнено наступними статтями:

  • стаття 1111 - колабораційна діяльність;
  • стаття 1112 – пособництво державі-агресору;
  • стаття 1142 - несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану;
  • стаття 4351 - образа честі і гідності військовослужбовця, погроза військовослужбовцю;
  • стаття 4362 - виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, глорифікація її учасників.

Необхідно зазначити, що до початку повномасштабного вторгнення рф в Україну за статтями, щодо злочинів проти основ національної безпеки України та злочинів проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку кримінальні справи відкривалися дуже рідко та більшість з них не доходила до стадії судового розгляду. Але за часів дії воєнного стану вже з’являються судові рішення, якими притягаються до кримінальної відповідальності особи, які своїми діями створюють небезпеку для України. Вважаємо, що таки рішення є надзвичайно важливими для припинення та запобігання протиправної діяльності, оскільки існує певна кількість громадян, які за гроші або з інших міркувань, надають або готові надавати допомогу країні – агресору. Тому пропонуємо розглянути деякі судові рішення, які стосуються притягнення до кримінальної відповідальності за ст. 4362 КК України.

Щодо виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, глорифікація її учасників

Аналіз судових рішень, по справах щодо вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 4362 КК України, надає змогу визначити наступне:

1) збройний конфлікт міжнародного характеру триває між державами рф та Україна з 20 лютого 2014 року. Початком збройної агресії рф вважається початок вторгнення рф на території Автономної Республіки Крим, внаслідок чого здійснено окупацію частини території України, Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, та спроба легітимізувати указані дії, а в подальшому послідувала збройна агресія рф на сході України і окупація частини Донецької і Луганської областей України та створення підконтрольних рф адміністрацій (Вирок від 03.04.2022 № 359/2084/22; Вирок від 01.05.2022 № 758/3121/22; Вирок від 02.06.2022 № 344/5960/22

2) противоправними діяннями визнаються: створення власних антиукраїнських груп; активна участь в антиукраїнських групах; поширення антиукраїнських пропагандистських ідеї та матеріалів, у яких міститься виправдування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України та глорифікація осіб, які таку агресію здійснюють серед знайомих, а також невизначеного кола осіб. Вказане може здійснюватися шляхом використання месенджера "Телеграм"; за допомогою спеціально створеного в загальнодоступному та соціально-орієнтованому ресурсі мережі Інтернет "You Tube" аккаунту; шляхом використання соціальної мережи "Однокласники"; соціально орієнтованого ресурсу мережі Інтернет "Вконтакте" (Вирок від 06.06.2022 № 522/6419/22; Вирок від 06.06.2022 № 761/8306/22; Вирок від 06.06.2022 № 398/1223/22; Вирок від 22.06.2022 № 522/6822/22.

Необхідно зазначити, що декілька справ привертають особливу увагу.

Так під час розгляду справи № 761/8306/22 Шевченківський районний суд м. Києва встановив, що обвинувачуваний здійснив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 436-2 КК України, вподобавши, а саме натиснув "Класс" під публікаціями певних матеріалів, у яких міститься глорифікація осіб, які здійснювали (здійснюють) збройну агресію російської федерації проти України, розпочату у 2014 році.

Івано-Франківський міській суд у справі № 344/5960/22, дійшов висновку про те, що обвинувачуваний визнав правомірною збройну агресію російської федерації проти України, розпочату у 2014 році, та тимчасову окупацію частини території України шляхом прибуття на територію Харківської області у складі незаконного збройного формування так званої «ДНР» з метою подальшої окупації території України. Таким чином, обвинувачуваний вчинив злочин, передбачений ч. 1 ст. 4362 КК України.

Подільській суд міста Києва під час розгляду справи № 758/3734/22 визнав обвинувачуванного винним в запереченні збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої у 2014 році, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 4362 КК України на підставі того, що він, використовуючи особистий мобільний телефон здійснював телефонні дзвінки на номери інших мобільних телефонів та заперечував факти вбивств та зґвалтувань мирного населення України, здійсненими збройними силами російської федерації, а також інших військових злочинів, вчинених збройними силами російської федерації на тимчасово окупованих частинах території України.

Календар засідань в LIGA360
Бажаєш розпланувати час та мати під рукою розклад судових засідань? Спробуй календар засідань в LIGA360. Переглядай розклад засідань по всій Україні та налаштуй моніторинг

3) в якості доказів на підтвердження того, що в публікаціях, які розповсюджено обвинуваченим міститься виправдовування, визнання правомірною збройної агресії російської федерації проти України; глорифікація осіб, які здійснювали (здійснюють) збройну агресію рф проти України, представників збройних формувань рф, іррегулярних незаконних збройних формувань, підпорядкованих, керованих рф є результати проведення лінгвістическої експертизи, комплексної судової психолого-лінгвістичної експертизи

Що стосується відповідальності за скоєний злочин, необхідно зазначити, що покарання залежить від обставин справи, а саме: у справі № 761/8306/22 судом було затверджено угоду про визнання винуватості та враховано щире каяття обвинувачуваного та активне сприяння розкриттю злочину з його боку тому суд ухвалив  визнати обвинувачуваного винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 4362 КК України, призначити йому покарання у виді п'яти років позбавлення волі та на підставі ст. 75 КК України звільнити обвинувачуваного від відбування призначеного покарання, якщо він протягом іспитового строку тривалістю в 3 (три) роки не вчинить нового кримінального правопорушення та виконає покладені на нього відповідно до ст. 76 КК України обов'язки: періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання та/або роботи. Майже аналогічна ситуація склалася у справі № 522/6419/22, № 398/1223/22, № 711/1755/22, № 404/1939/22. По справі № 758/3734/22 при майже аналогичних обставинах судом було призначено узгоджене сторонами покарання обвинуваченому за ч. 1 ст. 4362 КК України у виді 1 (один) місяця арешту. Найбільш суворе покарання було призначено судом по справі № 344/5960/22, № 344/5959/22, № 344/5957/22, (у виді 15 (п'ятнадцяти) років позбавлення волі з конфіскацією майна), але це пов’язано з тім що обвинувачені були визнані винними також у вчиненні криминального правопорушення, передбаченого ст. 111 КК України (державна зарада) та остаточне покарання було призначено за сукупністю злочинів шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим.

В цілому можна сказати що судова практика по таких справах формується дуже швидко, але вважаємо, що вкрай необхідно, щоб в умовах воєнного стану суспільство знало та розуміло про те, що вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України та проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку неодмінно призводить до покарання.

Марина Семенова

Адвокат, Адвокатське Бюро «ЮФ «Семенова і Партнери» (м. Київ),

Кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник,

НДІ правового забезпечення інноваційного розвитку

Національної академії правових наук України

Володимир Фогель

Адвокат, Адвокатське Бюро «ЮФ «Семенова і Партнери» (м. Київ)

Як адвокату професійно зростати й слідкувати за змінами? З цифровим рішенням LIGA360: АДВОКАТ НААУ. У рішенні ви зможете переглянути навчальні продукти ВША у межах встановленого НААУ річного обсягу залікових балів, читати експертні матеріали, аналізувати законодавство й готуватися до судових засідань. Оцініть усі переваги робочого простору LIGA360: АДВОКАТ НААУ, замовивши доступ.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини