Мы даем ЗНАНИЯ для принятия решений, УВЕРЕННОСТЬ в их правильности и ВДОХНОВЛЯЕМ на развитие честного бизнеса, как основного двигателя развития Украины
КРУПНОМУ БИЗНЕСУ
СРЕДНЕМУ и МЕЛКОМУ БИЗНЕСУ
ЮРИДИЧЕСКИМ КОМПАНИЯМ
ГОСУДАРСТВЕННОМУ СЕКТОРУ
РУКОВОДИТЕЛЯМ
ЮРИСТАМ
БУХГАЛТЕРАМ
Для ФЛП
ПЛАТФОРМА
Единое информационно-коммуникационное пространство для бизнеса, государства и социума, а также для профессиональных сообществ
НОВОСТИ
и КОММУНИКАЦИИ
правовые, профессиональные и бизнес-медиа о правилах игры
ПРОДУКТЫ
и РЕШЕНИЯ
синергия собственных и партнерских продуктов
БИЗНЕС
с ЛІГА:ЗАКОН
мощный канал продаж и поддержки новых продуктов

Нові регламенти ICAC та UMAC презентовано в регіонах: в ТПП нагадали про вибір правил гри

21.09.2018, 17:28
115
0

Підведено підсумки регіональних презентацій «Свобода вибору правил гри – не втрать своє право на арбітраж»
Підведено підсумки регіональних презентацій «Свобода вибору правил гри – не втрать своє право на арбітраж»

Протягом лютого-травня 2018 року Міжнародний комерційний арбітражний суд при Торгово-промисловій палаті України (ICAC) за участю юридичної фірми Sayenko Kharenko провів у 7 містах України серію заходів щодо представлення оновлених Регламентів ICAC та Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті України (UMAC) і пов'язаних судових процедур.

Підсумки регіональних презентацій підвели 20 вересня: експерти говорили про нове процесуальне законодавство, оновлені регламенти та досі недостатню обізнаність малого та середнього бізнесу про можливість вибрати арбітраж замість державного суду.

Ідея проведення серії регіональних презентацій належить Миколі Селівону, Голові ICAC та UMAC, а також Тетяні Сліпачук, партнеру та керівнику практик міжнародної торгівлі та міжнародного арбітражу ЮФ Sayenko Kharenko.

За словами Миколи Селівона (який і відкрив захід) Україна наразі є проарбітрабельно державою, про що свідчать як зміни процесуального законодавства, так і нові регламенти ICAC та UMAC. «З приємністю хочу відзначити, що багаторічна ефективна діяльність ICAC та UMAC та набутий ними досвід дозволили їм відіграти активну роль у зазначеній реформі, бути суб'єктом, а не об'єктом змін. Всі ці новели в правовому регулюванні сфери міжнародного арбітражу та нові можливості українських арбітражних інституцій необхідно було донести до бізнесу та юридичного співтовариства, для цього і були використані організаційні та матеріально-технічні можливості системи торгово-промислових палат та інтелектуальний потенціал професіоналів ICAC і UMAC та юридичної фірми Sayenko Kharenko». Більше того, вітчизняні новели можуть спонукати інших «повернутись обличчям до української юрисдикції».

Розробляючи зміни до регламенту ICAC Президія мала на меті осучаснити арбітражний розгляд і зробити його швидшим, ефективнішим та економнішим, - наголосила Тетяна Захарченко, заступник Голови ICAC та UMAC. «У четвертій редакції регламенту прискорено арбітражний розгляд (справа розглядається до 2 місяців), що передусім має велике значення під час розгляду складних справ; поглиблені можливості застосування забезпечувальних заходів; деталізовані правила доказування; по-новому визначається дата ухвалення рішення, якою тепер є не дата усного слухання справи, як це було раніше, а дата, яка визначається з урахуванням останнього підпису арбітра на арбітражному рішенні; введена обов'язкова перевірка проекту арбітражного рішення Генеральним секретарем ICAC на його відповідність положенням регламенту ICAC».

Олександр Друг, партнер Sayenko Kharenko, та Володимир Яремко, радник Sayenko Kharenko, прокоментували важливі для популяризації арбітражу в Україні зміни до процесуального законодавства. Прогресивними нововведеннями, за словами О. Друга є: 1) концентрація розгляду всіх справ щодо визнання та виконання арбітражних рішень по першій інстанції в Апеляційному суді м. Києва, що одночасно спрощує і пришвидшує процедуру розгляду відповідних заяв, 2) посилення захисту інтересів стягувача за арбітражним рішенням: у випадку винесення арбітражного рішення в іноземній валюті сума стягнення може бути визначена в національній валюті лише за заявою стягувача, і суд тепер наділений повноваженнями розраховувати остаточну суму стягнення відсотків та пені згідно з умовами арбітражного рішення, 3) запровадження інституту добровільного виконання».

На думку ж В. Яремка найпрогресивнішою зміною «є запровадження механізмів судового сприяння арбітражу. До цього такі засоби правового захисту як судове сприяння в отриманні доказів, як і забезпечення доказів чи позову, на підтримку арбітражного процесу взагалі не були доступними. Тепер представники сторін спору мають можливість «бути озброєними» фактично всіма тими ж інструментами для захисту прав їхніх клієнтів, що діють і в іноземних проарбітрабельних юрисдикціях».

Як пояснила Ольга Костишина, радник Голови ICAC та UMAC, головним завданням поїздки було донесення регіональному бізнесу та юристам інформації про альтернативні способи вирішення спорів, які вони мають право обрати: «Реформа українського процесуального законодавства та нові Регламенти ICAC та UMAC надають суттєві переваги для української юрисдикції, а ICAC стає найбільш оптимальною альтернативою для захисту інтересів бізнесу. Серед чинників, які вирізняють користувачі послуг ICAC, головними є низька вартість арбітражного розгляду, яка в середньому в 3-4 рази конкурентніша, ніж в арбітражних інституціях Центральної та Західної Європи швидкість арбітражного розгляду, виконуваність арбітражних рішень, наявність у Рекомендаційному списку арбітрів з 33 країн світу, які є рекомендованими в сфері арбітражу авторитетними міжнародними рейтингами Chambers & Partners та Legal 500 і здатними розглядати спори будь-якої складності, а також високий рівень підтримки сторін процесу та арбітрів з боку Секретаріату ICAC».

Один з арбітрів ICAC Володимир Нагнибіда підтвердив, що юристи невеликих фірм, особливо в регіонах, не до кінця розуміли переваги арбітражу і не використовували альтернативні способи вирішення спорів через віру в обов'язковість державного суду. «Практика показала затребуваність подібних регіональних заходів з боку юридичної громадськості, і наразі організатори отримали чимало пропозицій щодо проведення аналогічних майстер-класів для корпоративних юристів та представників локального юридичного бізнесу», - зазначив В. Нагнибіда.

Україна має поставити собі за мету ефективне вирішення спорів, адже за цим стоїть довіра інвесторів.

Тому важливою є популяризація вітчизняних арбітражних інституцій, особливо коли наше арбітражне законодавство вдосконалено. Нормативно Україна досягла рівня світових проарбітрабелиних юрисдикцій. Але практична ефективність досягнутих змін залежить від спільних дій арбітражної спільноти, суддівського корпусу та органів державної влади.

Пропонуємо ознайомитись з повним текстом звіту:

Хотите быть в курсе важнейших событий? Подписывайтесь на телеграмм-канал ЮРЛІГА t.me/jurliga

Войдите, чтобы оставить комментарий
Рассылка новостей
Подписаться