Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Суд не може перевіряти законність дій і бездіяльності зборів уповноважених кооперативу

27 жовтня 2016, 17:50
3047
0
Автор:
Реклама

Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 19 жовтня 2016 року розглянув справу № 6-1002цс16 про відміну і визнання протиправними протоколів і рішень зборів відносно підвищення розмірів членських внесків, встановлення розміру цільового і пайового внеску.

При розгляді була сформована наступна правова позиція.

Відповідно до статті 15 Закону № 1087 - IV "Про кооперацію" у разі, коли з організаційних причин (із-за територіального розміщення або значної чисельності членів кооперативу) проведення загальних зборів членів кооперативу неможливе, статутом кооперативу може бути передбачене скликання зборів уповноважених кооперативу. Кількість членів кооперативу, що мають право делегувати уповноважених, і порядок делегування уповноважених для участі у зборах уповноважених визначаються статутом кооперативу. Загальні збори членів кооперативу правомочні вирішувати питання, якщо на них є присутньою більше половини його членів, а збори уповноважених - за наявності не менше двох третин уповноважених. Кожен член кооперативу або уповноважений кооперативу має один голос, і це право не може бути передане іншій особі. Рішення загальних зборів членів (збори уповноважених) кооперативу про прийняття, внесення змін до статуту, вступ в кооперативне об'єднання або вихід з нього і про реорганізацію або ліквідацію кооперативу вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше 75 % членів кооперативу, присутніх на загальних зборах кооперативу. З інших питань рішення приймаються простою більшістю голосів членів (уповноважених) кооперативу, присутніх на загальних зборах. Рішення загальних зборів членів (збори уповноважених) кооперативу приймаються відповідно до його статуту відкритим або таємним голосуванням.

Згідно із статтею 41 Закону № 1087 - IV кооперативи і кооперативні об'єднання, створені до набуття чинності справжнього Закону, зобов'язані впродовж року з дня набуття чинності його привести свої статути у відповідність із Законом. До приведення статутів у відповідність з цим Законом кооперативи і кооперативні об'єднання керуються положеннями діючих статутів в частині, що не суперечить справжньому Закону.

У справі, що переглядається відповідно до пунктів 19, 21 статуту ГСК "Теремки-1" в редакції від 18 червня 1997 року найвищим органом управління кооперативу є загальні збори або конференція, а між зборами - правління, яке вирішує усі питання про його подальше членство, і питання, пов'язані з життєдіяльністю кооперативу. Загальні збори вважаються повноважними при участі не менше половини членів кооперативу у разі, якщо скликання загальних зборів утруднене, для вирішення питань що відносяться до загальних зборів, можуть скликатися збори уповноважених.

Проте уповноважені представники ГСК були обрані на зборах власників боксів-стоянок кооперативу.

Оскільки уповноважені не були обрані найвищим органом управління кооперативу, яким відповідно до статуту ГСК є загальні збори, рішення зборів уповноважених кооперативу про виключення членів учасників кооперативу є таким, що прийнято неналежним органом управління.

Відповідно до статті 15 ГК кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або спростування. Кожна людина має право на захист свого інтересу, не суперечить загальним принципам цивільного законодавства.

Статтею 16 ГПК визначена компетенція судів по розгляду цивільних справ. Так, суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод або інтересів, що виникають з цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових стосунків; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Проте, серед встановлених статтею 16 ГК способів захисту громадянських прав і інтересів судом, не вказано такого способу захисту, як оскарження дій, рішень і повноважень кооперативу, які відповідно до закону, статутом об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої компетенції, і оскарження таких дій не підлягає захисту в судовому порядку.

У контексті обставин справи, зміст спірних правовідносин обмежується з'ясуванням правової природи дій і / або бездіяльності зборів уповноважених ГСК, які згідно із законом і статуту віднесені до повноважень цієї самоуправляемой організації і є питанням їх внутрішньої (статутний) діяльності.

Таким чином, на такі спірні правовідносини компетенція суду, відповідно до вимог статті 16 ГК, не поширюється, оскільки дані питання стосуються внутрішньо статутної діяльності цієї організації.

Позивачі, відповідно до статті 38 Закону № 1087 - IV, можуть звернутися до районної державної адміністрації, як до органу, що здійснює контроль за діяльністю ГСК про неправомірність діяльності органів управління цього кооперативу.

ВСУ задовольнив позов в частині вимоги визнання неправомірним виключення членів кооперативу зборами уповноважених і закрив виробництво за іншими вимогами.

Усі рішення судів Ви можете легко знайти в Системі аналізу судових рішень VERDICTUMствореною для аналітичної роботи з багатомільйонним масивом судових рішень. Якщо Ви ще не користуєтеся системою, замовте тестовий доступ чи придбайте VERDICTUM.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини