Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Оксана Дягилева : "Саме корпоративний юрист несе відповідальність за правильний вибір зовнішнього радника"

1 грудня 2011, 10:47
745
0
Реклама

Оксана, цього року у "METRO Cash & Carry Ukraine" виникали складності в стосунках з профспілкою підприємства. Працівники висували ряд вимог до вищого керівництва компанії. Чи вдалося вирішити цей конфлікт?

- Я не вважаю, що цю робочу ситуацію слід називати конфліктом. У компанії в даний момент працює шість незалежних профспілок. Декілька членів однієї з профспілок висували вимоги, які не мали під собою законних підстав. "МЕТРО Кеш энд Керри Украина" являється відповідальним працедавцям і не лише діє у рамках національного трудового законодавства, але і надає своїм співробітникам пільги згідно з європейськими стандартами. Так, наприклад, співробітникам компенсується частина витрат на обіди, надається медична страховка, виплачуються бонуси, і матеріальна допомога. На даний момент, враховуючи економічну ситуацію в країні, керівництво компанії забезпечує вищий рівень життя своїх співробітників, чим в цілому по Україні і навіть по Києву.

Яку роль у врегулюванні цієї ситуації зіграв юридичний департамент, який Ви очолюєте?

- Юридичний департамент спільно з HR департаментом є свого роду медіатором між співробітниками і керівництвом компанії. Ми беремо участь в переговорах і консультуємо обидві сторони, розробляємо умови, на яких вони можуть домовитися. І звичайно ж, ми стежимо за дотриманням законодавчих норм в трудових стосунках. Для працедавця ефективно функціонуюча профспілка - це важливий інструмент роботи з колективом, оскільки він може забезпечувати і якісну мотивацію, і захист інтересів співробітників, і відповідну внутрішню комунікацію. Інша справа, що у Україні, на жаль, профспілки часто стають маніпуляційними об'єднаннями, за допомогою яких невелика група співробітників намагається добитися для себе привілейованого положенняабо взагалі, таким чином, на компанію намагаються впливати зовнішні сили, переслідуючі свої інтереси - як економічні, так і політичні.

"Юридичний департамент спільно з HR департаментом є свого роду медіатором між співробітниками і керівництвом компанії. Ми беремо участь в переговорах і консультуємо обидві сторони, розробляємо умови, на яких вони можуть домовитися"

Що Ви могли б порадити, як фахівець, своїм корпоративним колегам, щоб уникнути в їх практиці негативні інциденти з профспілками?

- Як і у будь-якому іншому питанні, передусім необхідно дуже детально і уважно вивчити законодавство, в даному випадку - профспілкове. Незалежно від того, які стосунки склалися між керівництвом компанії і профспілками, юрист несе відповідальність за те, щоб жодна їх сторін не виходила за рамки правових норм. Юрист ні в якому разі не має права дозволяти керівництву компанії яким-небудь чином ущемляти права профспілок або дискриминирировать їх членів. Умови праці сотрдуников не повинні залежати від їх приналежності до якої-небудь з профспілок. У той же самий час, не можна дозволяти і профоюзам переступати рису і перетворювати профспілкову діяльність виключно на рекламну кампанію і захист інтересів їх лідерів. Завдання профспілок - захищати інтереси усіх співробітників компанії, а не тільки окремих осіб.

Наскільки часто сьогодні на великих підприємствах виникають трудові спори і яких питань вони торкаються?

- Завдяки тому, що наша компанія не дозволяє яких-небудь порушень законодавства, у тому числі і в трудових стосунках, кількість трудових суперечок у нас мінімальна. Максимум впродовж одного року їх може бути 2-3 при тому, що загальну кількість співробітників по Україні перевищує 7000 чоловік. Причиною таких суперечок найчастіше є незгода профспілок із звільненням їх членів, не дивлячись на те, що юридичні підстави для таких звільнень завжди є. Таким чином, звільнивши співробітника без згоди профспілки, членом якої він є (що, до речі, не заборонено чинним трудовим законодавством), нам доводиться вже в судовому процесі доводити законність такого звільнення. На даний момент у нас є тільки одно справа, яку ми програли, але компанія оскаржила рішення суду першої інстанції в Апеляційному суді.

У яких видах юридичної роботи Ваша компанія прибігає до допомоги зовнішніх юридичних консультантів?

- За внутрішніми правилами METRO GROUP кожна країна зобов'язана притягати зовнішніх междунароных консультантів з питань придбання нових земельних ділянок. Перш ніж реалізувати новий проект ми просимо дью дилидженс земельної ділянки, яка нам цікава і порядку його придбання.

Окрім цього, ми притягаємо українські юридичні фірми для консультування з питань конкурентного законодавства, іноді корпоративного, а також для представлення наших інтересів в судових процесах. Причому для роботи в регіонах я намагаюся притягати місцевих юристів, оскільки, як правило, місцеві фахівці краще знають свій регіон і працюють ефективніше. В зв'язку з цим хотілося б відмітити, що рівень професіоналізму регіональних юридичних фірм, з яким ми працюємо, нічим не уступем тим, які знаходяться в Києві.

Які позитивні і негативні сторони залучення зовнішнього консультанта?

- Це питання настільки об'ємне і неоднозначне, що на нього практично неможливо відповісти в декілька пропозицій. Кілька разів я присвячувала йому свої виступи на юридичних конференціях. Якщо спробувати відповісти тезовий, то серед позитивних сторін я б виділила в першу чергу, детальніше, усебічне вивчення питання. Якщо консультант спеціалізується в якійсь одній сфері, то звичайно ж у нього є можливість вивчити питання більш глибоко, чим це б зробив корпоративний юрист, який вимушений займатися усіма сферами одночасно. Другою позитивною стороною, на мій погляд, являється "свіжість" погляду на проблему. Під цим я розумію можливість консультанта поглянути на проблему з боку і згори, а не зсередини, і таким чином уникнути суб'єктивності, яка може бути присутньою у юриста компанії. Іноді я притягаю зовнішніх консультантів саме з метою перевірки своєї думки, щоб випадково не упустити якої-небудь деталі.

Оксана Дягилева

Але саме ця позитивна сторона може виявитися і негативною, оскільки не знаючи специфіки і деталей роботи підприємства зовнішній консультант може не врахувати деяких чинників, які є істотними. На жаль, іноді, навіть дуже детальна і професійно підготовлена консультація виявляється даремною і непридатною, оскільки розрахована не на ті умови, в яких знаходиться підприємство. Крім того, недоліком залучення зовнішніх консультантів може бути їх відірваність від реального бізнесу. Частенько зовнішні консультації описують схеми і процедури тільки у ідеальному світі, в якому на жаль, врядли хтось з нас працює. Це теж може бути причиною даремності і непридатності зовнішньої консультації. Для того, щоб уникнути подібних ситуацій корпоративний юрист повинен дуже відповідально і уважно підійти до вибору зовнішнього радника.

На підставі яких критеріїв і яких вимог компанії Вашого рівня вибирають сьогодні зовнішнього юридичного радника?

- Однією з початкових вимог до зовнішнього юридичного радника є його можливість представляти консультації англійською мовою. При чому, я помітила тенденцію, що навіть українські компанії зацікавлені в консультантах, що спілкуються на якій-небудь іноземній мові, оскільки межі між країнами стираються, а бізнеси расширяюся. Зовнішній консультант повинен мати можливість не лише написати укладення, але і брати участь в переговорах з іноземними партнерами, якщо це знадобиться.

"Особисто для мене, як для замовника юридичної допомоги, назва або статус юридичної фірми є менш значущою чим репутація конкретного фахівця"

Але звичайно ж знання іноземної мови не є панацеєю, передусім значення має професіоналізм консультанта. При цьому, я маю зважаючи на не юридичну фірму в цілому, а тієї конкретної людини, з якою я планую співпрацювати. Особисто для мене, як для замовника юридичної допомоги, назва або статус юридичної фірми є менш значущою чим репутація конкретного фахівця. Я швидше виберу юриста, про якого чула позитивні відгуки від своїх колег, незалежно від того, де він зараз працює, чим юрфірму з гучною назвою тільки за її назву. Саме тому я раджу своїм колегам завжди заздалегідь обумовлювати, з ким саме з юристів вони спілкуватимуться безпосередньо.

Яку роль в залученні зовнішнього юридичного радника грає сам корпоративний юрист - глава юридичного департаменту?

- Саме корпоративний юрист несе відповідальність за правильний (чи неправильний) вибір зовнішнього радника, тому начальник юридичного департаменту бере безпосередню участь у виборі консультанта. Якщо консультант потрібний з глобального питання, яке може торкнутися бізнесу і в інших країнах, тоді проводиться тендер. Юридичне управління в Україні готує інформацію про тих консультантів, яких рекомендує для участі в тендері, запрошує їх для співбесіди і обговорення умов майбутньої співпраці, і остаточне рішення приймається спільно з юристами з інших країн або з Головного офісу в Німеччині.

Бесіду вів Сергій Саченкоголовний редактор ТН "ЮРЛИГА"

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини