Битва за кадри: як юридичні компанії заохочують своїх працівників-міленіалів? Погляд юриста

24.06.2019, 13:56
804
1
Юлія Шишка
адвокат ЮФ Evris

Неможливо сказати достеменно з чим це пов’язано, але стосунки працівника та роботодавця в юридичних компаніях за останні десять років змінилися. Якщо на початку 2000-х юристи змінювали роботу у виняткових випадках, будуючи свою кар’єру від помічника юриста до партнера в одній фірмі, то тепер знайти працівника молодшого тридцяти років, в резюме якого є робота в одній фірмі протягом більш як трьох років – рідкість.

Водночас, пошук співробітника, який підходив би за всіма професійними компетенціями та ідеально вливався б у колектив потребує значних ресурсів компанії. Тож кваліфікований персонал юридичні фірми «бережуть», намагаючись створити такі умови праці, щоб пошук нової роботи не спадав на думку працівникам, і, водночас, мотивація до роботи залишалася стабільно високою, незважаючи на напружений та ненормований графік.

Фінансова мотивація у вигляді заробітної плати та премій хоч і залишаються вагомим аргументами на ринку праці, однак юридичні фірми вже давно не обмежуються цим, формуючи лояльність співробітників. Значні кошти витрачаєюься роботодавцями на чай, каву, солодощі, фрукти, професійну періодичну пресу для персоналу. Також компанії заохочують розвиток співробітників, оплачуючи участь у професійних заходах, проходження курсів та тренінгів. В соціальний пакет включається медичне страхування коштом фірми.

Роботодавці готові також інвестувати у сприятливий соціально-психологічний клімат в колективі, провадять заходи, спрямовані на згуртування колективу – тім-білдінги, а також корпоративи, спільне святкування днів народжень, проведення різноманітних заходів для дітей співробітників.

Водночас, кожна компанія формує власну систему заохочень працівників, з урахуванням системи цінностей, поставлених цілей та, звісно, бюджету.

Цікаво, що питання заохочення працівників в чинному законодавстві України навіть має спеціальне правове регулювання. Так, Кодекс законів про працю України 1971 року (далі – КЗпП) передбачає, що:

-                     до працівників підприємств, установ, організацій можуть застосовуватись будь-які заохочення, що містяться в затверджених трудовими колективами правилах внутрішнього трудового розпорядку (стаття 143 КЗпП),

-                     заохочення застосовуються власником або уповноваженим ним органом разом або за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації. Заохочення оголошуються наказом (розпорядженням) в урочистій обстановці і заносяться до трудових книжок працівників (стаття 144 КЗпП);

-                     працівникам, які успішно й сумлінно виконують свої трудові обов'язки, надаються в першу чергу переваги та пільги в галузі соціально-культурного і житлово-побутового обслуговування (путівки до санаторіїв та будинків відпочинку, поліпшення житлових умов і т. ін.). Таким працівникам надається також перевага при просуванні по роботі (стаття 145 КЗпП);

-                     за особливі трудові заслуги працівники представляються у вищі органи до заохочення, до нагородження орденами, медалями, почесними грамотами, нагрудними значками і до присвоєння почесних звань і звання кращого працівника за даною професією (стаття 146 КЗпП).

Окрім того, заохочення працівників регулюється Типовими правилами внутрішнього трудового розпорядку для робітників і службовців підприємств, установ, організацій (затверджених Постановою Держкомпраці СРСР за погодженням з ВЦРПС від 20 липня 1984 р. № 213).

На жаль, трудове законодавство в Україні застаріле та не відповідає реальним суспільним відносинам між працівниками та роботодавцями, у тому числі, у сфері заохочень. Хоча доведено, що ефективні технології нематеріального стимулювання дозволяють збільшити продуктивність праці в середньому на 20 %, сучасні юридичні компанії не нагороджують працівників орденами, медалями та грамотами, зазвичай, не оплачують санаторно-курортне лікування та не допомагають у поліпшенні житлових умов. Усі ці питання працівники вирішують на власний розсуд, делегування цього питання роботодавцю навіть не спадає на думку сучасним свободолюбивим міленіалам.

Водночас, наймані юристи надзвичайно високо цінують можливість розпоряджатися власним часом на свій розсуд та самостійно регулювати баланс між роботою та особистим життям. Роботодавці зазвичай готові йти на поступки й миритися з будь-яким графіком, який вдовольнить працівника, якщо звісно не буде страждати якість роботи та задоволеність клієнтів фірми. Тобто, юридичні компанії готові проявляти гнучкість щодо режиму роботи в офісі. Все частіше допускається робота поза офісом (віддалено), особливо для старших юристів та партнерів. Як заохочення, особливо за понаднормову працю, надаються додаткові вихідні, так звані, day-off. 

Водночас, особливості професії, вимагають від працівників юридичних фірм бути доступними 24-години на добу, 7 днів на тиждень, у тому числі й у відпустці. Тож поняття гнучкий графік роботи для юриста відносне.

Подготовлено специально для Платформы ЛІГА:ЗАКОН
Связаться с редактором

Войдите, чтобы оставить комментарий
Рассылка новостей
Подписаться