Життя по-модельному: запрацювала нова система реєстрації ТОВ, що діють на підставі модельного статуту

29.05.2019, 11:07
727
0
Андрій Кохан
юрист юридичної фірми "Астерс"

У призмі задачі підняття позицій України в рейтингу Doing Business Уряд прийняв комплексну постанову № 367 "Деякі питання дерегуляції господарської діяльності", яка набрала чинності 28.04.2019.

В частині регулювання корпоративних правовідносин даною постановою:

1) затверджено нову редакцію модельного статуту ТОВ [доступний в модулі "Типові договори та шаблони" ІПС "ЛІГА:ЗАКОН"];

2) доручено Мін'юсту в строк до 15.05.2019 створити в Кабінеті електронних сервісів опцію для здійснення онлайн (i) віддаленої державної реєстрації створення ТОВ, що діють на підставі модельного статуту,  та (ii) переходу ТОВ на діяльність на підставі модельного статуту.

Вказана система повинна функціонувати у форматі "запитання - відповідь", автоматично генерувати усі необхідні корпоративні документи та надавати заявнику підказки щодо юридичних наслідків вибору тієї чи іншої відповіді на запитання. Більш того, з 01.09.2019 сервіс має бути доступний англійською мовою.

Так, на порталі електронних сервісів Мін'юсту з'явилася можливість подавати заяви про державну реєстрацію бізнесу.

На прикладі нижче можна побачити, як виглядає початковий етап реєстрації створення ТОВ, що діє на підставі модельного статуту (він вказаний за замовчуванням у позиції "Вид установчого документа").

Цікаво, що на відміну від модельного статуту, затверджено постановою Кабміну від 16.11 2011 № 1182 в редакції постанови від 07.10.2015 № 820 (втратили чинність з 28.04.2019) наразі при подачі документів в електронній формі через відповідний електронний сервіс заявникові надається можливість обрати одну із запропонованих редакцій значної кількості пунктів модельного статуту. Наприклад:

22. Виплата дивідендів здійснюється протягом:

22.1) шести місяців з дня прийняття рішення про їх виплату*;

22.2) двох місяців з дня прийняття рішення про їх виплату;

22.3) одного місяця з дня прийняття рішення про їх виплату.

При цьому, позначка "*" означає обрання варіанту “за замовчуванням”. Це варіант застосовується апріорі для випадків (1) подачі документів для державної реєстрації створення ТОВ або переходу ТОВ  на діяльність на підставі модельного статуту у паперовій формі та (2) діяльності ТОВ на підставі модельного статуту попередньої редакції у випадку не переходу до 18.06.2019 на діяльність на підставі власного статуту або нового модельного статуту. В такому випадку з 18.06.2019 такі ТОВ вважаються такими, що перейшли на діяльність на підставі модельного статуту, затвердженого цією постановою, шляхом обрання варіантів “за замовчуванням”.

Отже, ТОВ, які використовують "старий" модельний статут у якості установчого документа, повинні до 18 червня визначитися, чи влаштовує їх редакція "нового" модельного статуту із положеннями, які обрані “за замовчуванням”. Звичайно, вказаний дедлайн не заважатиме змінити редакцію статуту і після його спливу, це право учасників товариства. Але компанія на певний час може опинитися в "некомфортних" корпоративних умовах, наприклад, будучи зв'язаною певним низьким порогом значності правочинів, для вчинення яких необхідно отримувати згоду від загальних зборів учасників. Це, у свою чергу, може впливати на неможливість оперативного укладання відповідних договорів. А тому завчасно продуманий підхід до формування корпоративних документів буде гарантією відсутності цілої низки потенційних проблем.

Подготовлено специально для Платформы ЛІГА:ЗАКОН
Связаться с редактором

Войдите, чтобы оставить комментарий
Рассылка новостей
Подписаться