Фактор корупції, або Чому додатковий іспит для нотаріусів – це проблема усіх громадян

15.02.2019, 13:52
2029
0
Володимир Марченко
президент Нотаріальної палати України

Давайте будемо відвертими – з жовтня минулого року на нотаріат України розпочався агресивний наступ, з метою використання сфери нотаріальної діяльності як платформи для реалізації різноманітних законотворчих фантазій.

Звісно, український нотаріус вже давно набув імунітет та звик до експериментів. Реформування сфери державної реєстрації, розширення функцій, постійна зміна законодавства перетворила нотаріусів не просто в ІТ-спеціалістів та супер-правників, а в справжніх універсальних солдатів.

Але після ідей, які з’являються все у нових та нових проектах, в багатьох нотаріусів знову почало хронічно сіпатися око.

Остання «казка віденського лісу» - наказ Мінюсту № 4146/5 та постанова КМУ № 860. А саме, запровадження додаткового іспиту для нотаріусів, яким тимчасово заблокували доступ до державних реєстрів.

Невеселі досліди

Така санкція, як тимчасове блокування доступу нотаріусів (як державних реєстраторів) до реєстрів, діє ще з листопада 2016 року. При цьому так званих «зловживань» менше не стало.

Справа в тому, що «блокують» за технічні помилки, спричинені недосконалістю реєстрів, але аж ніяк не «злим умислом» нотаріусів. Це помилки, які не завдають жодної шкоди громадянам та бізнесу.

Але замість того, щоб спрямувати  енергію на вдосконалення роботи реєстрів, Мін’юст вирішив перекласти увесь тягар відповідальності на нотаріат.

Якщо раніше після визначеного періоду тимчасового блокування доступ одразу поновлювався, то тепер нотаріусам задля відновлення доступу до державних реєстрів пропонують складати додатковий іспит на незаконних підставах. Перший такий іспит, не передбачений законом та постановою КМУ, вже призначено Мін’юстом на 19 лютого.

Виникає питання – яка може бути переекзаменація, якщо в нотаріат приходять люди з надзвичайно високою підготовкою: вони повинні мати 6 років юридичного стажу (з яких 3 роки  роботи помічником нотаріуса), складають вельми непростий кваліфікаційний іспит, проходять сертифікацію робочого місця, а протягом своєї діяльності до нотаріуса постійно (мінімум раз на два роки) приходять контролюючі органи з різноманітними перевірками, плюс нотаріус зобов’язаний підвищувати професійний рівень.

Експериментальні новації від Мін’юсту суперечать  законодавству України.

Так, відповідно до положень Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», нотаріусам автоматично із набуттям статусу нотаріуса надаються повноваження щодо здійснення реєстраційних дій.

Законами України не передбачено необхідності визначення професійної компетентності нотаріусів як державних реєстраторів, тому закріплення відповідних положень на рівні підзаконних актів (нормативних актів Кабінету Міністрів України чи міністерств) суперечить положенням ст. 92 Конституції України, ст. 3 Закону України «Про нотаріат», ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та  ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Фактор корупції

Найгірше те, що процедура складання нового іспиту містить високі корупційні ризики та призведе до підриву стабільності не лише нотаріату, а й усього цивільно-правового обороту в державі.

Назву лише деякі корупціогенні фактори:

- неврегульований склад «екзаменаційної комісії» та сумнівна кваліфікація «екзаменаторів»;

- відсутність обов’язкової вимоги щодо включення до складу цієї комісії представників професійних спільнот, щоб забезпечити прозорість процесу тестування;

- тестові питання не публікуються у відкритому доступі;

- відсутність вимог до осіб, які готують тестові завдання та визначають, які відповіді слід вважати правильними;

-  відсутність переліку осіб, уповноважених фіксувати порушення під час тестування в аудиторії, протидіяти втручанню у роботу електронної системи тестування;

- при цьому існує неконтрольований доступ чиновників та інших осіб до серверів з базою тестів і результатами іспитів.

Ці та інші фактори дозволяють особам, причетним до проведення іспиту, маніпулювати його результатами.

До речі, у Висновку щодо результатів здійснення громадської антикорупційної експертизи наказу № 4146/5, проведеному Громадською організацією «Інститут законодавчих ідей», наголошено на суттєвих недоліках зазначеного наказу.

Результат  експерименту – нова корупційна схема, яку спрощено можна описати так:  нотаріусу блокують доступ до реєстру - змушують «записуватися» на іспит – вимагають хабар за успішне його складання.

Нотаріуси, які відмовляться давати хабар за проходження іспиту, просто не матимуть доступу до професії! Адже стаття 46-1 Закону України «Про нотаріат» прямо передбачає: нотаріус під час вчинення нотаріальних дій обов’язково використовує відомості єдиних та державних реєстрів шляхом безпосереднього доступу до них.

А тепер варто сказати про основну проблему, яку спричиняють такі дії Мін’юсту…

Чому додатковий іспит для нотаріусів – це проблема усіх громадян

Як ми вже з’ясували, без доступу до державних реєстрів нотаріус не може вчиняти більшості нотаріальних дій, зокрема, щодо розпорядження нерухомістю, оформлення спадкових справ, корпоративних прав тощо.

Отже, обмежується доступ громадян до нотаріальних дій!

У великому місті призупинення роботи певної кількості нотаріусів призведе до незручностей у вигляді черг, неможливості вчасно вчинити певну нотаріальну дію, зареєструвати право власності тощо. А у населених пунктах, де нотаріусів мало (або взагалі один-два чи й немає), в сільській місцевості, депресивних регіонах, населення взагалі не матиме можливості звернутися до нотаріуса. І от тоді, як восени розповідав Міністр юстиції, людям справді доведеться їхати до нотаріуса за 200 км.

Ось нещодавній приклад. Державному нотаріусу (єдиному у відповідній держнотконторі, та ще й яка заміщує колегу в іншому районі) тимчасово заблокували доступ до реєстрів: на два тижні, до 12 лютого. Причина банальна та несуттєва – через технічні недоліки в реєстрі не зафіксувалась необхідна кількість копій документів. І ось тепер ця людина, яка, до речі, самотужки неодноразово успішно боролася зі спробами зламу, мусить чекати до 19 лютого, щоб довести чиновникам Мін’юсту своє право працювати з реєстрами.

При цьому мешканці двох районів залишаються без доступу до державного нотаріуса.

Нотаріуси не живуть в резервації, вони є найближчими до людей правниками. І ті загрози чесній роботі нотаріусів, які виникають останнім часом, - це не «проблеми індіанців», це проблеми усіх громадян України.

На жаль, народ є носієм влади в Україні зовсім не в тому значенні, яке первинно закладалось в цю фразу згідно принципів демократії. Український народ «несе» владу на своїх плечах, фінансує її діяльність, сплачуючи податки, а в результаті чомусь отримує імітацію реформ та небезпечні, незаконні новації.

Окрім ситуативної корупційної складової («винагорода» за іспит) також проглядається бажання створити дефіцит нотаріусів! Зокрема, для цієї мети автори «схеми» не гребують навіть методами геноциду державного нотаріату.

Нотаріат України голосно заявляє: ми проти корупційних схем та зробимо все можливе, щоб виконати основну місію нотаріату - захистити права людей!

*Редакція може не розділяти погляди автора і залишає за собою право на публікацію альтернативної точки зору.

Подготовлено специально для Платформы ЛІГА:ЗАКОН
Связаться с редактором

Войдите, чтобы оставить комментарий
Рассылка новостей
Подписаться